Port lotniczy Medan-Polonia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Port lotniczy Medan-Polonia
Bandara Internasional Polonia
Ilustracja
Państwo  Indonezja
Miejscowość Medan
Typ wojskowe/cywilne
Kod IATA MES
Kod ICAO WIMM
Strefa czasowa UTC +7
Wysokość 35 m n.p.m.
Statystyki ruchu (2006)
Liczba pasażerów 4 597 268
Cargo 32 780 t
Liczba operacji 50 512
Drogi startowe
Kierunek 05/29: asfaltobeton, 2900 × 45 m
Położenie na mapie Indonezji
Mapa konturowa Indonezji, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „MES”
Ziemia3°33′N 98°40′E/3,550000 98,666667

Port lotniczy Medan-Polonia (indonez. Bandara Internasional Polonia, kod IATA: MES, kod ICAO: WIMK) – baza wojsk lotniczych Indonezji w mieście Medan w Indonezji, do 2013 r. międzynarodowy port lotniczy .

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa lotniska pochodzi od barona Michalskiego, który w 1872 roku otrzymał koncesję na prowadzenie plantacji tytoniu w pobliżu Medanu. Michalski nazywał otrzymane tereny „Polonią” i w zamyśle planował utworzyć tam osadę Polaków. Siedem lat później rząd holenderski zdecydował sprzedać plantację sułtanatowi Deli, ale z czasem zbudowano w tym miejscu port lotniczy, z którego miały latać samoloty do Europy. Lotnisko otwarto w 1928 roku i dla upamiętnienia pierwotnego przeznaczenia terenu nazwano go „Polonia”. Podczas II wojny światowej działała na lotnisku baza wojskowa, mocno uszkodzona w japońskim nalocie[1].

W 1975 roku portowi przywrócono charakter komercyjny, a obecność międzynarodowego lotniska pozwoliła na szybki rozwój Medanu. Port był największym lotniskiem na Sumatrze i czwartym w całej Indonezji. Szybki rozwój spowodował obrośnięcie lotniska zabudową mieszkalną, jednak obecność portu w centrum miasta uniemożliwiała tworzenie wysokiej zabudowy. Niedogodne umiejscowienie lotniska w środku miasta przyczyniło się do licznych wypadków, w tym w 2005 roku, gdy zginęły 144 osoby. Ta katastrofa wpłynęła decydująco na decyzję o zmianie lokalizacji lotniska. Rok później podjęto decyzję o budowie nowego, większego i oddalonego od centrum portu. Ostatnie loty pasażerskie miały miejsce latem 2013 roku, gdy otwarto nowy port Kuala Namu International Airport. Lotnisko „Polonia” stało się ponownie bazą wojskową. Obecnie planowane jest otwarcie w części kompleksu muzeum poświęconemu historii polskiego osadnictwa oraz samego lotniska[1].

Od lotniska pochodzi nazwa pobliskiej ekskluzywnej dzielnicy Central Business District Polonia[1].

Linie lotnicze i połączenia[edytuj | edytuj kod]

Terminal Krajowy[edytuj | edytuj kod]

Terminal Międzynarodowy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Olivia Drost, Baron Michalski i polskie ślady na Sumatrze w Indonezji, „Onet Podróże”, 19 października 2016 [dostęp 2016-10-23] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]