Portal:Geografia/Miasto/grudzień

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Toruń (niem. Thorn, łac. Thorunia, Torunium) – miasto na prawach powiatu w województwie kujawsko-pomorskim. Prawobrzeżna część miasta leży na Pomorzu, lewobrzeżna część położona jest na Kujawach. Miasto leży nad Wisłą i Drwęcą.

Siedziba marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, siedziba organów samorządu województwa, a także siedziba starosty powiatu toruńskiego. Jest również jednym z miast centralnych Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego. Stolica diecezji toruńskiej.

Jest jednym z najstarszych miast Polski (prawa miejskie uzyskał w 1233 roku). W czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów Toruń był jednym z największych i najbogatszych miast, miastem królewskim i hanzeatyckim, posiadającym autonomiczne uprawnienia polityczne, w tym m.in. prawo do czynnego uczestnictwa w akcie wyboru króla. Obecnie szesnaste pod względem liczby ludności miasto w kraju (203 158 mieszkańców wg GUS na dzień 31.12.2014). Miasto jest dużym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym, naukowym, akademickim i turystycznym oraz węzłem drogowym i kolejowym. Miejsce urodzenia Mikołaja Kopernika.

W 1997 roku toruński średniowieczny zespół miejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, a od 2004 roku Toruń jest ogólnopolską siedzibą Ligi Polskich Miast UNESCO.

Most drogowy im. Józefa PiłsudskiegoKoszary RacławickieSpichlerz barokowySpichlerze gotyckieBrama Klasztorna w ToruniuBaszta GołębnikKościół Świętego DuchaKościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii PannyKościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii PannyPałac DąmbskichKatedra św. św. JanówLimnigrafDom EskenówSpichlerze barokoweBaszta ŻurawSpichlerz SzwedzkiBrama MostowaSpichlerz renesansowySpichlerz gotyckiBaszta WartowniaDwór MieszczańskiMur i fosa zamkowaRuiny zamku krzyżackiegoDawny zbór ewangelickiGdanisko zamku krzyżackiegoKościół św. JakubaKosciół garnizonowy św. KatarzynyDwór ArtusaBrama ŻeglarskaMagazyn pontonów Twierdzy ToruńMost kolejowy im. Ernesta Malinowskiego
Panorama Torunia, widziana z lewego brzegu Wisły, jest jednym z Siedmiu cudów Polski. Kliknięcie w wyróżnionym obszarze przekieruje do hasła związanego z danym obiektem.

Więcej...