Portal:Gry fabularne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Witaj w portalu Gry fabularne
Gry fabularne przenoszą graczy w wyimaginowane światy,
w których kierują oni poczynaniami stworzonych przez siebie bohaterów.
Spis portali tematycznych

Artykuł tygodnia

Mechanika w grach fabularnych to zbiór zasad według których rozgrywa się przygody (scenariusze), w szczególności są to zasady rozstrzygania sytuacji w grze przy pomocy kości lub opisu słownego. Mechanika określa także zasady tworzenia postaci i określania jej współczynników. W tym przypadku zasady moga odnosić się do przeliczania rzutów kośćmi lub określania współczynników innymi sposobami, np. poprzez rozdzielenie przydzielonych postaci punktów doświadczenia. Zwykle system zawiera własną, unikalną mechanikę, choć istnieją także mechaniki obdarzone własną nazwą i stosowane w różnych systemach jednocześnie (np. FUDGE, D20, GURPS).

Grafika miesiąca

LARP Gaslight 2006-03-11.jpg

Gracze podczas Live action role-playing rozgrywającego się w epoce wiktoriańskiej

System miesiąca

Warhammer Fantasy Roleplay (WFRP lub WHFRP, z ang. Warhammer, Fabularna Gra Fantasy) - gra fabularna osadzona w świecie Warhammera, stworzona przez brytyjską firmę Games Workshop. Dotychczas ukazały się jej dwie edycje.

Postacie graczy to najczęściej mieszkańcy państwa zwanego Imperium, krainy umiejscowionej w Starym Świecie, luźno opartego na Świętym Cesarstwie Rzymskim. Inne ważne krainy Starego Świata to Bretonnia oparta na średniowiecznej Francji, Kislev oparty na średniowiecznej Polsce i Rosji, Estalia przypominająca Hiszpanię i Tilea przypominająca Grecję.

Warhammer Fantasy Roleplay został po raz pierwszy wydany w 1986 roku przez Games Workshop. Produkt miał w zamierzeniach twórców być swego rodzaju "dodatkiem" do gry bitewnej Warhammer Fantasy Battle. Kilka z pierwszych podręczników (jak na przykład popularne Realms of Chaos) zawierały materiały zarówno do WFRP jak i WFB.

Czy wiesz, że...

...w pierwszych numerach Magii i Miecza prawie cała objętość pisma poświęcona była publikacji systemu RPG Kryształy Czasu?

...w Wysokiej Umbrze rezydują abstrakcyjne pojęcia i idee?

...w grze Shadowrun, będącej połączeniem cyberpunku i fantasy można grać ludźmi, orkami, trollami, elfami oraz krasnoludami?

Nowe artykuły:

Niektóre niedawno dodane artykuły związane z RPG:

Podstawowe pojęcia

Indeks artykułów

Pokrewne portale

Cassini Saturn Orbit Insertion.jpg
Nuvola apps package games.png
Wikitanface.png
Fantastyka Gry komputerowe Anime i manga