Portal:Fantastyka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Portal

Wikiprojekt

Ocena i poprawa jakości

Do napisania

Fantastyka – gatunek literacki, a także filmowy, komiksowy, gier a niekiedy i malarstwa. Polega ona na kreowaniu istot, które są wytworem wyobraźni, części świata lub całej rzeczywistości zupełnie odmiennej od tej, którą znamy z życia.

Speculative fiction portal logo small transparent.png

Wybrany artykuł

Creatio Fantastica-logotyp.jpg

Creatio Fantastica (CF) – polskie czasopismo internetowe poświęcone fantastyce.

Zostało założone przez Emila Strzeszewskiego jako e-zin w 2005 roku. W CF pojawiają się recenzje książek, filmów, komiksów, gier i seriali z nurtu fantasy, science fiction i horroru, a także felietony, artykuły naukowe, wywiady z pisarzami, twórcami i znawcami kultury popularnej oraz relacje z konwentów. W czasopiśmie od 2015 roku funkcjonuje pięć działów: naukowy, literacki, książkowy, growy i filmowy.

CF prowadzi również działalność patronacką i popularyzatorską literatury oraz kultury popularnej.

Wybrana grafika

=Steamtop

Komputer w stylu steampunk.

Wybrany cytat

Miałem nadzieję, że może nie będzie środka transportowego – ale nic z tego! „Valkyrie”, mały duński szkuner, 2 czerwca miała wyruszyć z portu do Reykjaviku. Dowódca tego statku, kapitan Bjarne, był właśnie na pokładzie. Przyszły pasażer profesor Lidenbrock z taką radością ściskał jego dłoń, że o mało nie zmiażdżył mu palców. Dzielny człowiek był nieco zdziwiony podobną wylewnością. Uważał, że rejs do Islandii to najzwyklejsza rzecz na świecie, skoro taki jest jego zawód. Zacny kapitan wykorzystał ten entuzjazm i kazał nam zapłacić podwójną stawkę za podróż na swoim statku, lecz my nie byliśmy zbyt drobiazgowi. Jules Verne, „Podróż do wnętrza Ziemi

Wybrana sylwetka

Robert E Howard suit.jpg

Robert Ervin Howard (ur. 22 stycznia 1906 w Peaster, zm. 11 czerwca 1936 w Cross Plains) – amerykański pisarz fantasy, horrorów oraz opowiadań bokserskich i historyczno-przygodowych, publikowanych głównie w magazynie Weird Tales, w którym był jednym z najpopularniejszych autorów. Jego twórczość miała wielki wpływ na pisarzy podgatunku miecza i magii oraz heroic fantasy. Znany głównie jako twórca postaci Conana Barbarzyńcy.

Czy wiesz, że

Philip k dick drawing.jpg

Wybrany serial telewizyjny

Revolutionamerykański serial, wyprodukowany przez Kripke Enterprises, Bad Robot Productions oraz Warner Bros. Television i emitowany w stacji NBC od 17 września 2012 roku. W Polsce serial jest emitowany od 8 października 2012 dostępny w usłudze VOD nSeriale

9 maja 2014 roku, stacja NBC oficjalnie ogłosiła anulowanie serialu Revolution.

Akcja Revolution odbywa się w przyszłości, dystopii postapokaliptycznej. Piętnaście lat wcześniej, nieznane zjawisko wyłączyło wszystkie technologie zależne od energii elektrycznej na świecie, począwszy od komputerów i sprzętu elektronicznego po silniki samochodowe skończywszy. Ludzie zostali zmuszeni do funkcjonowania w świecie bez technologii. Z powodu załamania porządku publicznego, wiele obszarów jest rządzonych przez watażków i milicję. Seria skupia się na rodzinie Mathesonów, którzy posiadają specjalne urządzenie (przypominające pendrive), który jest kluczem nie tylko aby dowiedzieć się, co stało się piętnaście lat temu, ale także sposobem, aby zmienić swoje życie. Muszą oni jednak nie dać się złapać Sebastianowi Monroe, który chce posiadać tę moc dla siebie.

Wybrany film

Super 8 – amerykański film science-fiction w reżyserii J.J. Abramsa. Obraz był współprodukowany przez Stevena Spielberga. Główne role zagrali Joel Courtney, Elle Fanning i Kyle Chandler, a premiera w USA odbyła się 10 czerwca 2011 roku

Jest rok 1979. 14-letni Joe Lamb mieszkający w amerykańskim miasteczku Lillian, stracił matkę w wypadku. Louis Dainard pojawia się na stypie, jednak ojciec Joe, Jackson, funkcjonariusz policji, obwinia go o śmierć ukochanej. Kobieta zastępowała na zmianie w fabryce nietrzeźwego Louisa, gdy niefortunne zdarzenie miało miejsce. Jackson wyprowadza Dainarda z kajdankami na rękach.

Cztery miesiące później, przyjaciel Joe, Charles Kaznyk, obsadza córkę Dainarda, Alice, w niskobudżetowej, amatorskiej, powstającej na filmie Super 8 mm produkcji traktującej o zombie. Alice kradnie samochód ojca i razem z Joe, Charlesem, Prestonem, Martinem oraz Carym jadą na starą stację kolejową, która posłużyć ma za plan. Podczas kręcenia Joe zauważa wjeżdżającą na tory ciężarówkę, która zderzając się z jadącym z naprzeciwka pociągiem, powoduje jego wykolejenie. Dzieciaki wychodzą cało z wypadku, po czym przy wraku jednego z wagonów znajdują dziwne, małe, kostki. Następnie podchodzą do ciężarówki, która spowodowała wypadek. Znajduje się w niej Dr. Woodward, nauczyciel biologii w miejscowej szkole, który najwyraźniej był sprawcą wykolejenia pociągu. Mężczyzna nakazuje im nigdy nie wspominać o tym, co widzieli. W przeciwnym razie, dzieci oraz ich rodziny, zostaną pozbawione życia. Po chwili miejsce zdarzenia zabezpieczają żołnierze United States Air Force, młodym filmowcom udaje się jednak zbiec.

Wybrany komiks

Hugo - belgijska seria komiksowa z gatunku fantasy, której autorem jest Bernard Dumont, tworzący pod pseudonimem "Bédu". Seria ukazała się we francuskojęzycznym oryginale w latach 1986-1990 nakładem wydawnictwa Le Lombard. Po polsku całą serię wydała w 1990 roku oficyna Orbita.

Jest to opowieść z dużą dawką humoru, nawiązująca do baśni i podań. Jej głównym bohaterem jest chłopiec Hugo, który wraz z towarzyszem niedźwiedziem Biskoto, latającym stworkiem zwanym Narcyzem i wróżką Śliweczką przeżywa rozmaite przygody.

Kategorie

Informacje techniczne

 • Współpraca
Jeśli chciałbyś podjąć dłuższą współpracę, zapraszamy do Wikiprojektu
 • Infoboksy przydatne
Artysta infobox (opis)
Książka (opis)
Film infobox (opis)
Czasopismo infobox (opis)
Serial infobox (opis)


Wybrany wyróżniony artykuł

Matt Smith (7606546706).jpg

Jedenasty Doktor' (ang. Eleventh Doctor) – postać fikcyjna związana z brytyjskim serialem science fiction pt. Doktor Who, w którą wcielał się aktor Matt Smith. Jedenasty Doktor był ostatnią inkarnacją z oryginalnego cyklu regeneracyjnego Doktora, głównego bohatera serialu. Postać pojawiała się w serialu regularnie w latach 2010–2013 (co łącznie składa się na trzy pełne sezony oraz 7 odcinków specjalnych), oraz gościnnie w odcinku Głęboki oddech w 2014 roku. Dodatkowo postać ta pojawia się gościnnie w spin-offie Doktora Who, serialu Przygody Sary Jane, w odcinku Śmierć Doktora w 2010 roku.

Jego towarzyszami w podróży przez czas i czasoprzestrzeń byli na początku Szkotka Amy Pond i jej mąż Rory Williams oraz w późniejszym czasie Clara Oswald. Okazjonalnie towarzyszyła mu również River Song. Miał również okazję ponownie spotkać się z wcześniej znanymi sobie towarzyszami podróży – Sarą Jane Smith oraz Jo Jones wcześniej Jo Grant, towarzyszka Trzeciego Doktora. Jedenasty Doktor spotykał również swoich dawnych wrogów, m.in. Daleków, Cybermenów, Płaczące Anioły oraz Wielką Inteligencję, jak również nowych, w tym m.in. członków Zakonu Ciszy, Madame Kovarian czy Shakri.

Wybrany artysta fantastyczny

Moebius Lodz 2008.jpg

Jean Henri Gaston Giraud (ur. 8 maja 1938 w Nogent-sur-Marne, zm. 10 marca 2012 w Paryżu) – francuski scenarzysta i artysta fantastyczny oraz rysownik komiksowy, znany też pod pseudonimami Mœbius i Gir.

Był znany z częstego zmieniania swojego stylu rysunkowego. W początkach kariery tworzył realistyczne opowieści, by później przejść do bardziej fantazyjnej kreski.

Był autorem i współautorem wielu serii komiksowych (m.in. Blueberry, Incal, Feralny major, Świat Edeny, Silver Surfer, Arzach). Współpracował z artystami (m.in. Alejandro Jodorowsky, Stan Lee i William Vance).

Był twórcą koncepcji graficznych filmów, m.in.: Obcy – ósmy pasażer Nostromo, Willow, Tron, Piąty element i Otchłań.

Zdobywca m.in. Nagrody Eisnera i Nagrody Harveya.

Wybrany utwór literacki

Fundacja – siedmiotomowy cykl powieściowy z gatunku science fiction, autorstwa Isaaca Asimova.

Wraz z jego trylogią Imperium Galaktyczne, tetralogią Roboty i dwoma tomami opowiadań o nich, Fundacja tworzy 16-tomową Historię przyszłości. Oprócz siedmiu powieści napisanych przez Asimova Fundację uzupełniają również tomy napisane przez innych autorów: Gregory'ego Benforda, Grega Beara oraz Davida Brina.

Fundacja jest studium wielkich procesów historycznych oraz takich zjawisk, jak władza i manipulacja ludźmi oraz historią, ukazanym w szacie SF.

Początkowa wersja historii była dokładnie wzorowana na Zmierzchu i upadku cesarstwa rzymskiego Edwarda Gibbona i bardzo wiele z tego założenia zostało.

Asimov pisze w swoich, publikowanych także w Polsce esejach, iż nie mógł traktować swego rozpadającego się Imperium Galaktycznego tylko jak przerośniętego antycznego Rzymu, więc dla dodania oryginalnego i futurystycznego pierwiastka wymyślił naukę zwaną psychohistorią, która pozwalała na przewidzenie przyszłości za pomocą równań matematycznych, o ile posiadało się odpowiednie ku temu dane.

Fundacja zainspirowała w pewnym stopniu m.in. twórcę Gwiezdnych wojenGeorge'a Lucasa.

Literatura

Books-aj.svg aj ashton 01e.svg
 • Andrzej Niewiadowski, Antoni Smuszkiewicz, Leksykon polskiej literatury fantastycznonaukowej, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1990, ​ISBN 83-210-0892-5
 • Robert Reginald. Contemporary Science Fiction Authors
 • Twentieth-Century Science-Fiction Writers.Edited by Curtis C. Smith- London, 3rd edition, 1993
 • Brian M. Stableford - Science Fact and Science Fiction: An Encyclopedia -London: Routledge, 2006 [encyclopedia]
 • http://sf-encyclopedia.uk/fe.php
 • The Encyclopedia of Science Fiction
 • http://www.sf-encyclopedia.com/category/culture/publication#articlesB
 • David William Pringle. The Ultimate Encyclopedia of Science Fiction: The Definitive Illustrated Guide (London: Carlton, 1996) [encyclopedia: hb/photographic]
 • Sam Lundwall. Bibliografi över science fiction & fantasy 1741-1996 ["Bibliography of Science Fiction & Fantasy 1741-1996"] (Stockholm, Sweden: Lundwall Fakta & fantasi, 1997) [bibliography: hb/]
 • Sam Lundwall.Illustrerad bibliografi over science fiction & fantasy 1741-1973. ["Illustrated Bibliography of Science Fiction & Fantasy, 1741-1973"] (Stockholm, Sweden: Lindqvist, 1974) [bibliography: hb/]
 • James Edwin Gunn. Inside Science Fiction: Essays on Fantastic Literature (San Bernardino, California: The Borgo Press, 1992) [nonfiction: coll: hb/]
 • George Reginald Turner. The Unrelenting Gaze: George Turner's Non-Fiction: A Selection (Collingwood, Victoria: SF Commentary 76, 2000) [nonfiction: coll: pb/Ditmar]
 • Sheldon Ronald Jaffery. Horrors and Unpleasantries: A Bibliographical History and Collector's Price Guide to Arkham House (Bowling Green, Ohio: Bowling Green University Popular Press, 1982) [nonfiction: hb/Gary Drumm]
 • Энциклопедия фантастики.Кто есть кто. Под ред. Вл. Гакова - Минск: Галаксиас, 1995 - 694с.

Nowe artykuły

Strony internetowe

Możecie dodawać tutaj linki do stron internetowych, artykułów na temat fantastyki

Pokrewne artykuły

Fantastyka w siostrzanych projektach Wikimedia

Inne portale Wikipedii

Portal.svg