Portal:Fantastyka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Portal

Wikiprojekt

Do napisania

Fantastyka – gatunek literacki, a także filmowy, komiksowy, gier a niekiedy i malarstwa. Polega ona na kreowaniu istot, które są wytworem wyobraźni, części świata lub całej rzeczywistości zupełnie odmiennej od tej, którą znamy z życia.

Speculative fiction portal logo small transparent.png

Wybrany artykuł

Dinotopiafikcyjne, utopijne miejsce wykreowane przez pisarza i ilustratora Jamesa Gurneya. Jest głównym miejscem wydarzeń serii książek o tym samym tytule. Dinotopia znajduje się na odizolowanej od reszty świata wyspie zamieszkanej rdzennie przez inteligentne dinozaury i ludzi, którzy trafili na nią jako rozbitkowie. Razem tworzą oni w pełni zgodne i pokojowe, symbiotyczne społeczeństwo. Oprócz głównej, wielokrotnie nagradzanej[1][2] serii książek, Dinotopia występuje również w filmie fabularnym, kreskówce, miniserialu i w wielu powieściach, których część została przetłumaczona na język polski.

Wyspa

Dinotopia, jest miejscem gdzie ludzie i dinozaury żyją obok siebie w pełnej harmonii. Jest miejscem piękna i pokoju straconego dla reszty świata, od którego jest silnie odizolowana przez potężne sztormy i systemy raf niepozwalające zbliżyć się do wyspy, jak i uciec z niej.

Dinotopia złożona jest z wyspy głównej i wyspy zewnętrznej, oraz okalającej ją sporej ilości małych wysepek. W przybliżeniu szerokość głównej wyspy wynosi 420 km, a długość 385 km. Mimo tego stosunkowo niewielkiego rozmiaru posiada skrajnie różnorodny krajobraz i ekosystem. Wschodnią część wyspy zajmuje piaszczysta pustynia. Centrum wyspy porośnięte jest przez lasy deszczowe. Oba środowiska rozdziela rozbudowany łańcuch górski. Pod wyspą znajduje się rozległy system naturalnych, jak i sztucznie wykopanych jaskiń. Posiada kilka dużych miast i wiele małych wsi i miasteczek. Jej stolica jest Zauropol.

Wybrana grafika

Amazing Stories Quarterly 1928 Spring.jpg

Okładka magazynu "Amazing Stories" z 1928 roku.

Wybrana sylwetka

Fritz Leiber.jpg

Fritz Reuter Leiber, Jr. (ur. 24 grudnia 1910, zm. 5 września 1992) – amerykański pisarz fantasy i science fiction, uznawany za jednego z klasyków literatury fantasy. Wielokrotny laureat nagród Hugo, Nebula oraz World Fantasy Award.

Otrzymał kilka honorowych nagród: Nagrodę Gandalfa (Grand Master) w 1975, World Fantasy Award za dorobek życia (1976) oraz Damon Knight Memorial Grand Master Award przyznaną przez the Science Fiction and Fantasy Writers of America (1981).

Najbardziej znany z pisanego w ciągu ponad 50 lat, począwszy od 1939 r., cyklu opowiadań fantasy o Fafrydzie i Szarym Kocurze. Pierwszy tom, pod tytułem Miecze i ciemne siły wydano w Polsce w 1993 r., wydawnictwo Solaris dopiero w 2004 roku rozpoczęło wydawanie całości cyklu.

Czy wiesz, że

Wybrany serial telewizyjny

Pierścień i róża – serial telewizyjny Jerzego Gruzy, zrealizowany na podstawie powieści Williama Thackeraya o tym samym tytule. Serial liczy pięć odcinków, a tytuł każdego z nich jest też tytułem piosenki, których autorem jest Andrzej Korzyński.

Serial jest telewizyjną wersją filmu o takim samym tytule.

Treść

W królestwie Paflagonii rządzi uzurpator, król Walorozo, który bezprawnie zajął tron należny bratankowi, królewiczowi Lulejce. Na zamek króla ma przybyć książę Bulbo, by prosić o rękę księżniczki Angeliki. W Andżelice kocha się też Lulejko, ponieważ Angelika nosi na palcu zaczarowany pierścień który czyni ją piękną. Wkrótce pierścień przypadkowo trafią do skromnej służącej Różyczki. Sprawia on, że wszyscy się w niej zakochują...

Wybrany film

Krull (ang. Krull) – brytyjski film fantasy z 1983 roku w reż. Petera Yatesa.

Opis fabuły

Krull to planeta opanowana przez Bestię i jej rycerzy podróżujących statkiem kosmicznym – olbrzymią górą zwaną "Czarną Fortecą". Na Krull znajdują się dwa rywalizujące ze sobą królestwa, których władcy wobec niebezpieczeństwa Bestii postanawiają połączyć swoje państwa za pomocą związku małżeńskiego ich dzieci – księcia Colwyna i księżniczki Lyssy. W dniu zaślubin na pałac w którym odbywa się ceremonia napadają wojownicy Bestii. Zabijają obydwu władców i porywają księżniczkę. Bestia znając proroctwo które głosi, że zrodzony przez nią syn będzie władcą galaktyki, próbuje zmusić do ślubu więzioną w "Czarnej Fortecy" Lyssę. Z masakry w pałacu uchodzi jednak z życiem lekko ranny Colwyn. Ponieważ zaślubiny się odbyły, a ojcowie młodych nie żyją, teraz on jest prawowitym władcą obydwu królestw. Przy pomocy starego wróża i jasnowidza Ynyra postanawia odzyskać ukochaną Lyssę. Ynyr zaprowadza Colwyna do groty gdzie ukryta jest legendarna, prastara broń – rodzaj miotającej promienie, wirującej, wieloostrzowej gwiazdy (shuriken). Nie mając wojska udają się do "ludzi z gór" – gromady wolno żyjących szlachetnych awanturników, którzy w zamian za amnestię i w imię dobra zgadzają się przyłączyć do walki z Bestią. Dzięki informacjom wróżki Elspeth, niespełnionej miłości Ynyra, udają się na "Żelazną Pustynię", gdzie akurat wylądowała "Czarna Forteca", przemieszczająca się za pomocą teleportacji. Po wielu trudach i pomimo ofiar (ginie Ynyr i większość "ludzi z gór") wewnątrz "Czarnej Fortecy" dochodzi w końcu do finałowego pojedynku Colwyna z Bestią. Dzięki męstwu młodego księcia i jego miłości do Lyssy, cudownej broni z groty i piaskowi życia od Elspeth, Bestia zostaje pokonana, a sama forteca zniszczona.

Strony internetowe

Możecie dodawać tutaj linki do stron internetowych, artykułów na temat fantastyki


Aktualności

Literatura

Fandom

 • Bykon 2017 - druga odsłona bydgoskiego konwentu multifandomowego odbędzie się w dniach od 4 do 5 marca 2017 roku. (Strona konwentu)
 • Ballcon IX - dziewiąte wydanie Toruńskich Spotkań z Grami Planszowymi odbywać się będzie w dniach od 4 do 5 marca 2017 roku. (Strona konwentu)
 • Pruszkowski Weekend Fantastyki przebiegać będzie w dniach od 4 do 5 marca 2017 roku. (Strona konwentu)
 • Grawitacja 2017 - III Dzień Gier Planszowych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu toczyć się będzie w dniu 11 marca 2017 roku. ([1])
 • Lajconik 2017 - widowisko skierowane jednocześnie dla Mistrzów gry i graczy oraz ludzi, którzy mają ochotę zacząć przygodę z grami fabularnymi, przebiegać będzie w dniach 18 - 19 marca 2017 roku w Krakowie. (Strona konwentu)
 • Whomanikon - druga edycja konwentu fanów brytyjskiego serialu Doktor Who odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia w Krakowie. (Strona konwentu)
 • Pyrkon - kolejna edycja festiwalu fantastyki będzie miała miejsce w Poznaniu w dniach 28-30 kwietnia w Poznaniu. (Strona konwentu)
 • Festiwal Fantastyki "Cytadela" toczyć się będzie w dniach 26-28 maja w Nowym Dworze Mazowieckim. (Strona konwentu)

Nagrody

Film

Premiery filmowe

Lekarstwo na życie

Logan: Wolverine

(według strony filmweb.pl)

Wybrany artysta fantastyczny

Pauline Diana Baynes (ur. 9 września 1922 w Hove w Anglii, zm. 2 sierpnia 2008 w Dockenfield w Anglii) – angielska ilustratorka książek. Zilustrowała ponad 100 książek, w szczególności dzieł C.S. Lewisa i J.R.R. Tolkiena.

Uczęszczała do londyńskiej Slade School of Fine Art, ale po roku zgłosiła się na ochotnika do pracy w Ministerstwie Obrony, gdzie sporządzała modele demonstracyjne dla kursów instruktażowych. Niedługo potem została przeniesiona do departamentu kartograficznego (doświadczenie tam zdobyte przydało się przy rysowaniu map Narni dla C.S. Lewisa i Śródziemia dla J.R.R. Tolkiena.

Baynes jest najlepiej znana z ilustracji z Opowieści z Narnii C.S. Lewisa. Była także ulubioną ilustratorką J.R.R. Tolkiena: jej ilustracje pojawiają się w Rudym Dżilu, Przygodach Toma Bombadila, Kowalu z Podlesia Większego, Drzewie i Liściu, a po śmierci Tolkiena przy wierszu Bilbo's Last Song (jako plakat w 1974, w wydaniu książkowym w 1990).

Kartka z kalendarza

27 lutego

Premiery filmowe


Urodzili się

Wybrany utwór literacki

Opowieści z Narnii (ang. The Chronicles of Narnia, w Polsce znane także jako Opowieści z Narni[4]) – cykl siedmiu powieści fantasy napisanych przez C.S. Lewisa. Uważany za klasykę literatury dziecięcej oraz najlepszą pracę autora, sprzedał się w ponad stu dwudziestu milionach egzemplarzy w czterdziestu jeden językach. Napisany przez Lewisa pomiędzy rokiem 1949 a 1954 i zilustrowany przez Pauline Baynes, został kilkukrotnie zaadaptowany, częściowo lub w całości, na potrzeby radia, telewizji, teatru i kina. Oprócz dużej liczby motywów chrześcijańskich, cykl zapożycza postaci i idee z mitologii greckiej oraz rzymskiej, jak również z tradycyjnych baśni brytyjskich i irlandzkich.

Opowieści z Narnii opowiadają o przygodach dzieci, które odkrywają historię świata, miejsca, gdzie zwierzęta mówią, magia jest powszechna, a dobro walczy ze złem. W każdej z książek, z wyjątkiem Konia i jego chłopca, protagonistami są postaci z realnego świata, które w magiczny sposób przenoszone zostają do Narnii aby pomóc Lwu Aslanowi w zażegnaniu trwającego tam kryzysu.

Kategorie

Wyróżnione Artykuły

Pokrewne portale

Fantastyka w siostrzanych projektach Wikimedia

Inne portale Wikipedii

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?
 1. The Hugo Awards: 1993 Hugo Awards. World Science Fiction Society. [dostęp 2008-10-20].Nieznane pola: "last", "first", "coauthors", "work" oraz "date".
 2. The Hugo Awards: 1996 Hugo Awards. World Science Fiction Society. [dostęp 2008-10-20].Nieznane pola: "last", "first", "coauthors", "work" oraz "date".
 3. Jerzy Szyłak: Kino Nowej Przygody. Jego cechy i granice. W: Kino Nowej Przygody. Gdańsk: Słowo Obraz Terytoria, 2011, s. 7-9. ISBN 9788374530699.
 4. National Library of Poland