Portal:Fantastyka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Portal

Wikiprojekt

Do napisania

Fantastyka – gatunek literacki, a także filmowy, komiksowy, gier a niekiedy i malarstwa. Polega ona na kreowaniu istot, które są wytworem wyobraźni, części świata lub całej rzeczywistości zupełnie odmiennej od tej, którą znamy z życia.

Speculative fiction portal logo small transparent.png

Wybrany artykuł

Odin riding Sleipnir.jpg

Sleipnir, Slejpnir – ośmionogi koń Odyna, dziecko Lokiego. Sleipnir jest szarej maści, potrafi poruszać się po ziemi, w powietrzu, po powierzchni wody (nie chodzi o pływanie, tylko wręcz chodzenie po tafli wody) i po piekle.

Loki przemienił się w klacz, by odciągnąć od pracy ogiera Swadelfari. Koń ten pomagał swemu panu – wielkoludowi, który zobowiązał się odbudować w ciągu jednej zimy mury Asgardu, twierdzy mającej bronić bogów przed szronowymi i górskimi olbrzymami. Gdyby mu to się udało, otrzymałby w nagrodę Freję. Ostatniego dnia została jeszcze do wstawienia brama. Loki rżeniem zwabił ogiera i uciekł z nim, co zapobiegło utracie przez Azów pięknej bogini. Po jakimś czasie Loki powrócił do Asgardu prowadząc ośmionogiego siwej maści konia, Sleipnira, i podarował go Odynowi. Sleipnir nigdy nie zawiódł swego pana i wiernie mu służy.

Wybrana grafika

Eugène Ferdinand Victor Delacroix 006.jpg

Dante i Wergiliusz w Piekle, obraz Eugène'a Delacroix z 1822 roku, nawiązujący do treści poematu Boska komedia autorstwa Dantego Alighieri

Wybrany cytat

Pomyślcie tylko, co za głupota pozwalać ludziom na złożone gry, które nie przyczyniają się w ogóle do wzrostu spożycia. Czyste szaleństwo. Dziś zarządcy nie zezwolą na żadną nową grę, która nie będzie wymagać oprzyrządowania co najmniej takiego jak w najbardziej złożonych spośród istniejących już gier. Aldous Huxley, „Nowy wspaniały świat

Wybrana sylwetka

Diana Wynne Jones (ur. 16 sierpnia 1934 w Londynie, zm. 26 marca 2011 w Bristolu) – angielska autorka powieści fantasy dla dzieci i dorosłych.

W Polsce znana jest za sprawą serii "Światy Chrestomanciego", dwóch powieści o ruchomym zamku oraz powieści "Spisek w Królestwie Czarów". Jest autorką kilkudziesięciu powieści, tłumaczonych na 15 języków.

Światy Chrestomanciego – Seria ta oparta jest na koncepcji wszechświata składającego się z wielu różnych światów, które powstawały, gdy jakieś ważne wydarzenia mogły się zakończyć na dwa lub więcej sposobów. Światy są klasyfikowane ze względu na warunki w nich panujące i światy podobne do siebie "łączy się" w Serie. W jednym z takich światów, w Anglii, mieszka Chrestomanci. "Chrestomanci" to tytuł urzędowy, noszony przez czarodzieja, który ma za zadanie dopilnować, by we wszystkich Seriach i wszystkich światach ludzie używali magii we właściwy sposób. (...)

Seria o Ruchomym zamku – Książki z tej serii opowiadają o czarnoksiężniku Hauru i jego ruchomym zamku. (...)

Czy wiesz, że

'Two Years' Vacation' by Léon Benett 01.jpg

Wybrany serial telewizyjny

Cień Anioła – (ang. Dark Angel) – amerykański serial fantastycznonaukowy z gatunków: cyberpunk i biopunk oraz fantastyka postapokaliptyczna produkowany w latach 2000-2002 i stworzony przez Jamesa Camerona i Charlesa H. Eglee, opowiadający o losach Max Guevary, genetycznie usprawnionego superżołnierza, zbiegłej z tajnego rządowego ośrodka. W główną rolę wcieliła się Jessica Alba.

Akcja serialu odbywa się w przyszłości, w której impuls elektromagnetyczny wytworzony przez terrorystów zniszczył większość komputerów, a z nimi bazy danych przechowujące większość informacji na świecie. To sprawiło, że USA spadło pod względem ekonomicznym na poziom krajów Trzeciego Świata. Krajem rządzi korupcja, wyzysk i walka o przetrwanie. Wojskowe laboratorium genetyczne Manticore, otrzymało zadanie stworzenia genetycznie przystosowanych żołnierzy, charakteryzujących się: dużą sprawnością fizyczną, analitycznym umysłem, odpornością oraz wysoką inteligencją.

W 2009 dochodzi do buntu jednostek pod przywództwem młodego Zacka (X5-499) i dwunastu osobników ucieka z bazy wojskowej.

Cały dwusezonowy serial opowiada o losie jednej z X5, niejakiej Max Guevara. Dziewczyna mieszka w Seattle pracując jako kurier w firmie Jam Pony, a po godzinach dorabia kradzieżami. Dzięki "kociej" mutacji doskonale widzi w ciemności, porusza się szybko i bezszelestnie. Max – jak cała grupa X5 – ma jednak defekt. Jej organizm nie wytwarza serotoniny i należy ten niedobór uzupełniać tryptofanem.

Wybrany film

Stalowy świt (org. Steel Dawn) – amerykański film z gatunku fantastyki postapokaliptycznej z 1987 roku w reżyserii Lance'a Hoola.

Świat po globalnym konflikcie, który przyniósł totalne zniszczenie cywilizacji na ziemi a niedobitki zmusił do egzystencji w prymitywnych warunkach. Bliżej nieznany wojownik imieniem Nomad wędrując przez pustynię natrafia na enklawę, którą zarządza piękna Kasha. W zamian za wikt i utrzymanie przyjmuje jej ofertę pracy na roli. Farma jest niedużą oazą położoną w dolinie, którą chce przejąć duży posiadacz ziemski Damnil. Kasha nie chce do tego dopuścić – pragnie uczynić dolinę żyzną ziemią, pełną upraw i pracujących na nich ludzi. W walce przeciwko Damnilowi i jego zbirom posiada ważny argument – wodę tj. jej olbrzymi, podziemny zbiornik do którego wejście znajduje się pod jej farmą.

Kategorie

Informacje techniczne

 • Współpraca
Jeśli chciałbyś podjąć dłuższą współpracę, zapraszamy do Wikiprojektu
 • Infoboksy przydatne
Artysta infobox (opis)
Książka (opis)
Film infobox (opis)
Czasopismo infobox (opis)
Serial infobox (opis)

Strony internetowe

Możecie dodawać tutaj linki do stron internetowych, artykułów na temat fantastyki


Nadchodzące konwenty

Na tej stronie znajduję się lista wszystkich stron miesięcznych dla sekcji Nadchodzące konwenty w portalu:Fantastyka

Listopad

Polskie konwenty

 • Falkon (Lublin)
 • Elgacon (Płock)
 • Opolcon (Opole)
 • Festiwal GRAMY 2017 - edycja jesienna (Gdańsk)
 • Pionek (Zabrze)

(według strony konwenty.info) (według strony www.konwenty-poludniowe.pl)

Zagraniczne konwenty

Wybrany wyróżniony artykuł

'Iron Man'.svg

Iron Manamerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o superbohaterze o tym samym imieniu wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiedzialny jest Jon Favreau, a za scenariusz Hawk Ostby, Arthur Marcum, Matthew Hollaway i Mark Ferqus. W rolach głównych występują: Robert Downey Jr., Terrence Howard, Jeff Bridges, Shaun Toub i Gwyneth Paltrow.

Główny bohater, Tony Stark, przemysłowiec i inżynier, buduje bojowy egzoszkielet wspomagany i staje się korzystającym z tego pancerza superbohaterem zwanym „Iron Manem”.

Kontynuacja filmu, Iron Man 2, miała premierę w 2010 roku, a trzecia część, Iron Man 3, w 2013 roku. Film wchodzi w skład I Fazy Marvel Cinematic Universe i jest on produkcją rozpoczynającą tę franczyzę.

Światowa premiera odbyła się 14 kwietnia 2008 roku, a polska premiera 30 kwietnia tego samego roku. Film zarobił 585 milionów dolarów przy budżecie 140 milionów.

Wybrany artysta fantastyczny

Moebius Lodz 2008.jpg

Jean Henri Gaston Giraud (ur. 8 maja 1938 w Nogent-sur-Marne, zm. 10 marca 2012 w Paryżu) – francuski scenarzysta i artysta fantastyczny oraz rysownik komiksowy, znany też pod psudonimami Mœbius i Gir.

Był znany z częstego zmieniania swojego stylu rysunkowego. W początkach kariery tworzył realistyczne opowieści, by później przejść do bardziej fantazyjnej kreski.

Był autorem i współautorem wielu serii komiksowych (m.in. Blueberry, Incal, Feralny major, Świat Edeny, Silver Surfer, Arzach). Współpracował z artystami (m.in. Alejandro Jodorowsky, Stan Lee i William Vance).

Był twórcą koncepcji graficznych filmów, m.in.: Obcy – ósmy pasażer Nostromo, Willow, Tron, Piąty element i Otchłań

Kartka z kalendarza

24 listopada

Premiery filmowe

 • 2010 - światowa premiera amerykańskiego filmu animowanego pt. Zaplątani

Urodzili się

 • 1916 - Forrest J Ackerman, amerykański pisarz i redaktor fantastyki naukowej, również producent filmowy i aktor oraz popularyzator fantastyki naukowej (zm. 2008)
 • 1948 - Spider Robinson, kanadyjski pisarz fantastyki naukowej i krytyk fantastyki

Wybrany utwór literacki

Autostopem przez Galaktykę (ang. The Hitchhiker's Guide to the Galaxy) – cykl humorystycznych powieści science fiction Douglasa Adamsa, a zarazem tytuł pierwszego tomu tej serii, wywodzącej się ze słuchowiska radiowego nadawanego przez BBC od 1978 r. Cała seria liczy pięć tomów, co autor nazwał trylogią w pięciu częściach. Ostatnio do trylogii dołączyła część szósta autorstwa Eoina Colfera: "I jeszcze jedno...".

Na podstawie tego cyklu powstał również serial telewizyjny emitowany w BBC (1981), komiksy, gry komputerowe (najbardziej znana to "The Hitchhiker's Guide to the Galaxy" firmy Infocom) oraz książka "Krążownik Titanic Douglasa Adamsa" (1997), napisana przez Terry'ego Jonesa.

W 2005 roku ukazała się ekranizacja pierwszej powieści. Film "Autostopem przez Galaktykę" wyreżyserował Garth Jennings.

Fabuła cyklu

Głównymi bohaterami są Ziemianin Artur Dent oraz kosmita Ford Prefect, jeden z autorów przewodnika po Galaktyce. Ważne role drugoplanowe odgrywają ziemska dziennikarka Trillian (Tricia Marie McMillan, czyli Trillian Astra), dwugłowy prezydent galaktyki Zaphod Beeblebrox, konstruktor planet Slartibartfast oraz mający skłonności do depresji robot Marvin. Ważną postacią dla fabuły tomu 5 staje się Random Dent, wywracająca świat do góry nogami.

Literatura

Books-aj.svg aj ashton 01e.svg
 • Andrzej Niewiadowski, Antoni Smuszkiewicz, Leksykon polskiej literatury fantastycznonaukowej, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1990, ​ISBN 83-210-0892-5
 • Robert Reginald. Contemporary Science Fiction Authors
 • Twentieth-Century Science-Fiction Writers.Edited by Curtis C. Smith- London, 3rd edition, 1993
 • Brian M. Stableford - Science Fact and Science Fiction: An Encyclopedia -London: Routledge, 2006 [encyclopedia]
 • http://sf-encyclopedia.uk/fe.php
 • The Encyclopedia of Science Fiction
 • http://www.sf-encyclopedia.com/category/culture/publication#articlesB
 • David William Pringle. The Ultimate Encyclopedia of Science Fiction: The Definitive Illustrated Guide (London: Carlton, 1996) [encyclopedia: hb/photographic]
 • Sam Lundwall. Bibliografi över science fiction & fantasy 1741-1996 ["Bibliography of Science Fiction & Fantasy 1741-1996"] (Stockholm, Sweden: Lundwall Fakta & fantasi, 1997) [bibliography: hb/]
 • Sam Lundwall.Illustrerad bibliografi over science fiction & fantasy 1741-1973. ["Illustrated Bibliography of Science Fiction & Fantasy, 1741-1973"] (Stockholm, Sweden: Lindqvist, 1974) [bibliography: hb/]
 • James Edwin Gunn. Inside Science Fiction: Essays on Fantastic Literature (San Bernardino, California: The Borgo Press, 1992) [nonfiction: coll: hb/]
 • George Reginald Turner. The Unrelenting Gaze: George Turner's Non-Fiction: A Selection (Collingwood, Victoria: SF Commentary 76, 2000) [nonfiction: coll: pb/Ditmar]
 • Sheldon Ronald Jaffery. Horrors and Unpleasantries: A Bibliographical History and Collector's Price Guide to Arkham House (Bowling Green, Ohio: Bowling Green University Popular Press, 1982) [nonfiction: hb/Gary Drumm]
 • Энциклопедия фантастики.Кто есть кто. Под ред. Вл. Гакова - Минск: Галаксиас, 1995 - 694с.

Nowe artykuły

Pokrewne portale

Fantastyka w siostrzanych projektach Wikimedia

Inne portale Wikipedii

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?