Portal:Fantastyka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Portal

Wikiprojekt

Do napisania

Fantastyka – gatunek literacki, a także filmowy, komiksowy, gier a niekiedy i malarstwa. Polega ona na kreowaniu istot, które są wytworem wyobraźni, części świata lub całej rzeczywistości zupełnie odmiennej od tej, którą znamy z życia.

Speculative fiction portal logo small transparent.png

Wybrany artykuł

Nowa Fantastyka (do 1990: Fantastyka) – polski miesięcznik literacki poświęcony szeroko rozumianej fantastyce, w szczególności literaturze science fiction i fantasy.

Opis pisma

Jego pierwszym redaktorem naczelnym był Adam Hollanek, potem długo funkcję tę pełnił Maciej Parowski, obecnie piastuje ją Jerzy Rzymowski. Wydawcą jest Prószyński Media.

"Fantastyka” była pierwszym czasopismem w Polsce poświęconym popularyzacji fantastyki.

W miesięczniku publikowane są utwory, opowiadania i powieści polskich oraz zagranicznych autorów fantastyki, recenzje filmów oraz książek fantastycznych, a także artykuły o tematyce popularnonaukowej i felietony. W przeszłości na łamach NF pojawiały się również informacje na temat konwentów i ważniejszych wydarzeń w fandomie.

W piśmie debiutowali liczni polscy twórcy m.in. Andrzej Sapkowski, Feliks W. Kres czy Marek S. Huberath.

Wybrana grafika

=Weird Tales

Okładka czasopisma "Weird Tales" (maj 1934) nawiązująca do treści opowiadania Królowa Czarnego Wybrzeża, autorstwa Roberta E. Howarda

Wybrany cytat

A bez fantasy teraz dziecka płci męskiej na dobrego człowieka nie wychowasz. To jedyny obszar etycznie czysty w dzisiejszym świecie, pomimo że nie istnieje. Agnieszka Topornicka, Cała zawartość damskiej torebki.

Wybrana sylwetka

Andre Norton to pseudonim, a w późniejszym okresie oficjalne imię i nazwisko Alice Mary Norton (ur. 17 lutego 1912 w Cleveland, Ohio, zm. 17 marca 2005 w Murfreesboro, Tennessee), amerykańskiej pisarki, przedstawicielki literatury fantasy i science fiction. Inne pseudonimy pisarki to Andrew North i Allan West.

Zaczęła pisać w Collingwood High School w Cleveland, pod opieką i przewodnictwem nauczycielki literatury. Została redaktorem strony literackiej gazety szkolnej. Jeszcze w czasach szkolnych napisała swoją pierwszą książkę. Po ukończeniu szkoły średniej, kontynuowała naukę w Flora Stone Mather College of Western Reserve University. Chciała zostać nauczycielką historii. Zmuszona brakiem pieniędzy, podjęła pracę, a następnie studia wieczorowe (dziennikarstwo i literatura) w Cleveland College na wydziale dla dorosłych. W 1932 zatrudniła się w zespole bibliotek w Cleveland (Cleveland Library System). Przez 18 lat pracowała jako asystent bibliotekarza w dziecięcej sekcji Nottingham Branch Library w Cleveland. W latach 1940-1941 pracowała jako bibliotekarka w nadzwyczajnym wydziale katalogów Biblioteki Kongresowej. W listopadzie 1966 przeniosła się do Winter Park, na Florydzie, gdzie mieszkała do 1997. W 1998 w Murfreesboro niedaleko Nashville, w stanie Tennessee otworzyła "High Hallack" - bibliotekę dla pisarzy fantastyki.

Czy wiesz, że

Rene Auberjonois

Wybrany serial telewizyjny

Siedem życzeń – polski serial telewizyjny dla młodzieży z 1984 roku. Produkcja zdobyła ogromną popularność i uznanie, stając się jednym z najsłynniejszych seriali młodzieżowych lat 80. Specjalnie na potrzeby tego serialu zespół Wanda i Banda nagrał 9 piosenek, w tym tytułową, która stała się jednym z największych hitów grupy. W 2008 roku wydano Siedem życzeń na płytach DVD, a 4 listopada 2009 ukazała się płyta z piosenkami z serialu, zatytułowana Piosenki z serialu Siedem Życzeń.

Serial opowiada o trzynastoletnim chłopcu, który ratuje przed podwórkowymi chuliganami czarnego kota – Rademenesa.

Okazuje się, że nie jest to zwyczajne zwierzę, a mówiący kot. Rademenes, wdzięczny za uratowanie życia, obiecuje spełnić Darkowi tytułowe siedem życzeń. Jedno życzenie ma być spełniane w każdą kolejną środę – dzień tygodnia, w którym Darek uratował Rademenesowi życie. Początkowo chłopiec nie potrafi wykorzystać zdolności spełniania życzeń do najbardziej potrzebnych celów i wypowiada je zbyt pochopnie. Mówiący kot Rademenes szybko zaprzyjaźnia się z chłopcem i z wielką chęcią spełnia jego zachcianki, a w trudnych chwilach podtrzymuje go na duchu. Darek dba również o kota. W tajemnicy przed rodzicami utrzymuje fakt, że kot mówi.

Wybrany film

Willowamerykański film fantasy z 1988 roku w reżyserii Rona Howarda.

Akcja filmu rozpoczyna się od momentu narodzin dziewczynki Elory Danan. Według przepowiedni po narodzinach dziewczynki ma upaść zła królowa Bavmorda, dlatego też więzi ona wszystkie kobiety w ciąży w lochach swej twierdzy Nockmaar. Kiedy na podstawie znamienia córka złej królowej wojowniczka Sorsha odkrywa, że Elora jest tym dzieckiem, o którym mówi przepowiednia, idzie zawiadomić matkę o narodzinach. Pod nieobecność Sorshy matka dziecka prosi o pomoc położną, aby ta wyniosła dziecko i uchroniła je od śmierci. Przestraszona położna wyraża ostatecznie zgodę i wynosi dziecię poza zamek. Bavmorda wysyła w pogoń żołnierzy pod wodzą Sorshy i okrutnego wojownika generała Kaela oraz bestie pościgowe. Ścigana kobieta umieszcza dziecko w koszu i puszcza je z prądem rzeki. Niestety położna nie uchodzi z życiem, gdyż zostaje zagryziona przez potwory. Dziewczynka trafia do kraju zamieszkiwanego przez karły Nelwyns i zostaje znaleziona przez dzieci rolnika Willowa Ufgooda marzącego o zostaniu czarodziejem.

Kategorie

Informacje techniczne

 • Współpraca
Jeśli chciałbyś podjąć dłuższą współpracę, zapraszamy do Wikiprojektu
 • Infoboksy przydatne
Artysta infobox (opis)
Książka (opis)
Film infobox (opis)
Czasopismo infobox (opis)
Serial infobox (opis)


Nadchodzące konwenty

Na tej stronie znajduję się lista wszystkich stron miesięcznych dla sekcji Nadchodzące konwenty w portalu:Fantastyka

Luty

Polskie konwenty

(według strony konwenty.info) (według strony www.konwenty-poludniowe.pl)

Zagraniczne konwenty

Wybrany wyróżniony artykuł

The Elder Scrolls IV: Shivering Isles – największe oficjalne rozszerzenie do komputerowej gry fabularnej The Elder Scrolls IV: Oblivion. Dodatek został zapowiedziany 18 stycznia 2007 roku na platformy Xbox 360 i Microsoft Windows. Ogłoszono wtedy, że dodatek będzie dystrybuowany drogą cyfrową przez Xbox Live Marketplace i Steam. Za jego produkcję odpowiedzialne było studio Bethesda Softworks, które wydało grę wspólnie z 2K Games. Dodatek miał swoją premierę 26 marca 2007 roku w wersji na konsolę Xbox 360 oraz 27 marca 2007 roku na platformę Microsoft Windows zarówno w wersji cyfrowej, jak i pudełkowej. Akcja Shivering Isles (ang. Drżące Wyspy) rozgrywa się na tytułowych wyspach rządzonych przez deadrycznego księcia obłędu Sheogoratha. Gracz zostaje pomocnikiem Sheogoratha i wspólnie z nim próbuje pokonać deadrycznego księcia ładu Jyggalaga. W ten sposób zapobiega planom zniszczenia wysp.

Wybrany artysta fantastyczny

Kartka z kalendarza

Wybrany utwór literacki

My (tytuł oryginału: Мы) – powieść antyutopijna rosyjskiego pisarza Jewgienija Zamiatina napisana w 1920 – 1921.

Problematyka utworu

Powieść Jewgienija Zamiatina pt. „My” jest klasycznym przykładem antyutopii. Państwo Jedyne, miejsce rozgrywania się akcji, to z pozoru raj na Ziemi. Wszyscy obywatele traktowani są jednakowo, nie ma tu miejsca na bogatych i biednych, na sławnych i tych, o których nikt nigdy nie usłyszy. Każdy mieszkaniec otrzymuje od Państwa dom, pracę, żywność, odzież. Władca dba o to, by nikomu niczego nie zabrakło – obywatele mają Godziny Osobiste, podczas których mogą spacerować i Godziny Seksualne, mające na celu zaspokojenie potrzeb fizycznych człowieka. Życie w Państwie toczy się według Dekalogu Godzinnego, który tak rozplanowuje dni mieszkańców, by nie mieli oni czasu na rzeczy zbędne. Ta pozorna sielanka nie jest jednak w stanie zagłuszyć prawdziwej natury człowieka, natury, która potrzebuje wolności, indywidualizmu. Dlatego też znajduje się grupa śmiałków, której prawie udaje się obalić reżim. Prawie, bo okazuje się, że Państwo Jedyne jest w niektórych obywatelach zbyt mocno zakorzenione, że jego idee wydają się być dla nich jedynymi słusznymi.

Literatura

Books-aj.svg aj ashton 01e.svg
 • Andrzej Niewiadowski, Antoni Smuszkiewicz, Leksykon polskiej literatury fantastycznonaukowej, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1990, ​ISBN 83-210-0892-5
 • Robert Reginald. Contemporary Science Fiction Authors
 • Twentieth-Century Science-Fiction Writers.Edited by Curtis C. Smith- London, 3rd edition, 1993
 • Brian M. Stableford - Science Fact and Science Fiction: An Encyclopedia -London: Routledge, 2006 [encyclopedia]
 • http://sf-encyclopedia.uk/fe.php
 • The Encyclopedia of Science Fiction
 • http://www.sf-encyclopedia.com/category/culture/publication#articlesB
 • David William Pringle. The Ultimate Encyclopedia of Science Fiction: The Definitive Illustrated Guide (London: Carlton, 1996) [encyclopedia: hb/photographic]
 • Sam Lundwall. Bibliografi över science fiction & fantasy 1741-1996 ["Bibliography of Science Fiction & Fantasy 1741-1996"] (Stockholm, Sweden: Lundwall Fakta & fantasi, 1997) [bibliography: hb/]
 • Sam Lundwall.Illustrerad bibliografi over science fiction & fantasy 1741-1973. ["Illustrated Bibliography of Science Fiction & Fantasy, 1741-1973"] (Stockholm, Sweden: Lindqvist, 1974) [bibliography: hb/]
 • James Edwin Gunn. Inside Science Fiction: Essays on Fantastic Literature (San Bernardino, California: The Borgo Press, 1992) [nonfiction: coll: hb/]
 • George Reginald Turner. The Unrelenting Gaze: George Turner's Non-Fiction: A Selection (Collingwood, Victoria: SF Commentary 76, 2000) [nonfiction: coll: pb/Ditmar]
 • Sheldon Ronald Jaffery. Horrors and Unpleasantries: A Bibliographical History and Collector's Price Guide to Arkham House (Bowling Green, Ohio: Bowling Green University Popular Press, 1982) [nonfiction: hb/Gary Drumm]
 • Энциклопедия фантастики.Кто есть кто. Под ред. Вл. Гакова - Минск: Галаксиас, 1995 - 694с.

Nowe artykuły

Strony internetowe

Możecie dodawać tutaj linki do stron internetowych, artykułów na temat fantastyki

Pokrewne portale

Fantastyka w siostrzanych projektach Wikimedia

Inne portale Wikipedii

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?