Portal:Fantastyka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Portal

Wikiprojekt

Do napisania

Fantastyka – gatunek literacki, a także filmowy, komiksowy, gier a niekiedy i malarstwa. Polega ona na kreowaniu istot, które są wytworem wyobraźni, części świata lub całej rzeczywistości zupełnie odmiennej od tej, którą znamy z życia.

Speculative fiction portal logo small transparent.png

Wybrany artykuł

Nemo Aronax Atlantis.jpg

Atlantyda (gr. Atlantis) to mityczna kraina będąca miejscem istnienia rozwiniętej cywilizacji, która została zniszczona przez serię trzęsień ziemi i zatopiona przez wody morskie.

Opis Platona:

Atlantydę jako jedyny opisał Platon. Jako swoje źródło podał ustną tradycję przechowywaną w ateńskim rodzie Solona, który miał usłyszeć tę historię od egipskiego kapłana.

W dialogu Timajos czytamy o wspaniałym królestwie położonym na wyspie większej od Libii (Afryki) i Azji razem wziętych, która znajdowała się za Słupami Heraklesa (Gibraltarem). Królestwo to władało również, jak pisze Platon, okolicznymi krainami i dążyło do dalszych podbojów, ale zostało powstrzymane przez walecznych przodków Ateńczyków. Nadszedł jednak jego niespodziewany kres: przyszły straszne trzęsienia ziemi i potopy, a wyspa Atlantyda zanurzyła się pod powierzchnię morza i zniknęła. Miało się to zdarzyć w IX tysiącleciu p.n.e.

W innym dialogu (Krytiasz) Platon opisuje ukształtowanie terenu, architekturę, ustrój polityczny i bogactwa Atlantydy. Miała to być ziemia obfitująca w drewno, metale szlachetne i diamenty, które występowały tak powszechnie jak drzewa owocowe, warzywa i zioła. Wysokie góry chroniły mieszkańców przed mroźnymi północnymi wiatrami. Na łąkach, wśród strumieni i jezior pasły się ogromne stada oswojonych i dzikich zwierząt. Wyspa była podzielona na dziesięć prowincji. Każdą z nich rządził w harmonii i pokoju król.

Wybrany cytat

Widział, że w tym nudnym i niezgłębionym przedmiocie, polegającym na uczeniu się prawdziwych imion każdego miejsca, rzeczy i stworzenia, moc, której pragnął, leży jak klejnot na wyschniętej studni. Albowiem magia zawiera się w tym właśnie, w prawdziwym nazywaniu rzeczy. Ursula K. Le Guin, „Czarnoksiężnik z Archipelagu

Wybrana sylwetka

Heinlein-face.jpg

Robert Anson Heinlein (ur. 7 lipca 1907, zm. 8 maja 1988) – pisarz amerykański, klasyk amerykańskiej fantastyki naukowej. Znany również pod pseudonimami Anson MacDonald oraz Lyle Monroe.

Życiorys

Urodził się w Butler w Missouri, ale dzieciństwo spędził w Kansas City. Po skończeniu liceum Heinlein zaczął uczęszczać do Akademii Marynarki Stanów Zjednoczonych w Annapolis w Maryland. Po jej ukończeniu w 1929 roku zaczął służyć w stopniu oficera. Pełnił służbę na pokładzie lotniskowca USS „Lexington” (CV-2) i niszczyciela USS „Roper” (DD-147). W 1932 roku poślubił swoją druga żonę, Leslyn Macdonald. Z powodów zdrowotnych w 1934 roku opuścił wojsko.

Czy wiesz, że

'Two Years' Vacation' by Léon Benett 01.jpg

Wybrany serial telewizyjny

Goście (cz. Návštěvníci) - czechosłowacki serial science-fiction z roku 1983. Jego twórcami byli Jindřich Polák i Ota Hofman. Serial liczył 15 odcinków.

Fabuła

W XXV wieku ludzkość żyje w całkowitym pokoju i harmonii. Jednak w roku 2484 potężny komputer zwany CML (Centralny Mózg Ludzkości) wykrywa, że Ziemi grozi zagłada spowodowana przez lecącą w jej stronę potężną kometę. Podczas zebrania Rady Ziemi profesor historii Filip wpada na pomysł posłużenia się notatkami genialnego matematyka z przełomu XX i XXI wieku - Adama Bernaua, który jest twórcą teorii o przesunięciu kontynentów. Celem wyprawy w przeszłość do roku 1984 jest odzyskanie zaginionego zeszytu z dzieciństwa Bernaua, w którym zapisał podstawy swego dzieła. Filip sądzi, że w tamtych notatkach znajdował się wzór, który uratowałby ludzkość. W swoich wspomnieniach Bernau napisał, że zeszyt ten spłonął w pożarze jego domu w mieście Kamenice, jednak do końca nigdy nie był tego pewny. Do pomocy Filipowi w ekspedycji CML wybiera jego studentkę - pacyfistycznie nastawioną zoolingwistkę Emilię Fernandez, lekarza-kobieciarza Jacquesa Michella oraz prosto myślącego technika Leo Kane'a. Czwórka członków wyprawy kryptonim "Adam 84" otrzymuje nowe tożsamości jako grupka czeskich geodetów - Jan Richard, Káťa Jandová, Michal Noll i Emil Karas. Podczas swej podróży grupa napotyka się na różne problemy i zabawne sytuacje, a także poznaje zwyczaje życia w małym miasteczku w komunistycznej Czechosłowacji. Okazuje się też, że poszukiwany naukowiec w swym dzieciństwie znacznie odbiegał od modelu stereotypowego, wzorowego ucznia, zaś jego wielki nauczyciel, samotny staruszek Alois Drchlik jest równie nietuzinkową osobistością.

Wybrany film

A.I. Sztuczna inteligencja (ang. Artificial Intelligence: AI) – amerykański film science fiction z 2001 roku w reżyserii Stevena Spielberga na podstawie scenariusza, który napisali Brian Aldiss i Ian Watson.

"Sztuczna Inteligencja” to osadzona w przyszłości opowieść o konsekwencjach rozwoju cybernetyki. Bohaterem jest zdolny do miłości chłopiec-robot, który mieszka z prawdziwą rodziną.

Syn państwa Swintonów żyje w śpiączce. Rodzice zakupują Dawida – androida mającego postać dziecka, który ma zastąpić syna. Pewnego dnia naturalny syn Martin wybudza się ze śpiączki, odtąd Swintonowie mają dwóch „synów”. Martin nie akceptuje swego sztucznego brata. Matka postanawia pozbyć się Dawida, wywozi go do lasu i tam porzuca.

Dawid początkowo nic nie rozumie. Potem dochodzi do wniosku, że mamusia go nie lubi, bo jest sztuczny. Znając bajkę o Pinokiu (poznał ją jako przybrany syn Swintonów) i wierząc w nią (jego oprogramowanie wiernie odzwierciedla psychikę małego dziecka, jest zatem naiwny i łatwowierny), postanawia odnaleźć Błękitną Wróżkę i poprosić ją o zamianę go w prawdziwego chłopca...

Strony internetowe

Możecie dodawać tutaj linki do stron internetowych, artykułów na temat fantastyki


Aktualności

Literatura

Fandom

  • Festiwal Fantastyki "Cytadela" toczyć się będzie w dniach 26-28 maja w Nowym Dworze Mazowieckim. (Strona konwentu)

Nagrody

Film

Premiery filmowe

Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara - Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski
Wonder Woman

(według strony filmweb.pl)

Wybrany artysta fantastyczny

Alan Lee (ur. 20 sierpnia 1947) – brytyjski grafik.

Stworzył ponad pięćdziesiąt akwarelowych ilustracji do przygotowanych z okazji setnej rocznicy urodzin Tolkiena edycji Władcy Pierścieni, Tolkien’s Ring i Hobbita. W filmowym Władcy Pierścieni był odpowiedzialny za szkice koncepcyjne.

Lee od wielu lat zajmuje się celtyckimi i nordyckimi mitami, które inspirowały Tolkiena. Ilustrował m.in. książki fantasy: Faeries (wraz z Brianem Froudem), The Mabinogion, Castles, The Mirrorstone, The Moons Revenge, Merlin Dreams, Black Ships Before Troy i The Wanderings of Odysseus.

Kartka z kalendarza

Seriale telewizyjne

Wybrany utwór literacki

Shrike time tombs.png

Hyperion – powieść science fiction amerykańskiego pisarza Dana Simmonsa z 1989 r. Tytuł powieści oraz elementy fabuły nawiązują do poematu Johna Keatsa o tym samym tytule.

W 1990 książka została nagrodzona nagrodami Hugo i Locusa oraz była nominowana do nagrody BSFA. W 1992 otrzymała nominację do nagrody im. Arthura C. Clarke’a[1].

Jest to pierwsza część cyklu Hyperion. Na dalsze części składają się: Zagłada Hyperiona, Endymion, Triumf Endymiona.

Studio Warner Bros. przygotowuje filmową adaptację dwóch pierwszych części cyklu. Premiera planowana jest na 2015 rok[2].

Fabuła

Na planetę Hyperion przybywa siedmioro pielgrzymów: Kapłan Lenar Hoyt, Żołnierz Fedmahn Kassad, Poeta Martin Silenus, Uczony Sol Weintraub, Detektyw Brawne Lamia, Kapitan Het Masteen oraz Konsul, którego imię nie zostaje nigdy wymienione. Celem ich podróży są Grobowce Czasu zamieszkane przez istotę zwaną (zależnie od tłumaczenia) Chyżwarem lub Dzierzbą (ang. Shrike).

Kategorie

Wyróżnione Artykuły

Pokrewne portale

Fantastyka w siostrzanych projektach Wikimedia

Inne portale Wikipedii

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?
  1. Hyperion (ang.). Worlds Without End. [dostęp 2009-09-08].
  2. Hyperion (pol.). filmweb. [dostęp 2014-02-08].