Portal:Fantastyka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Portal

Wikiprojekt

Do napisania

Fantastyka – gatunek literacki, a także filmowy, komiksowy, gier a niekiedy i malarstwa. Polega ona na kreowaniu istot, które są wytworem wyobraźni, części świata lub całej rzeczywistości zupełnie odmiennej od tej, którą znamy z życia.

Speculative fiction portal logo small transparent.png

Wybrany artykuł

Myśliwiec TIE (ang. TIE fighter; TIE to skrót od Twin Ion Engine – podwójny Silnik Jonowy) – fikcyjny myśliwiec kosmiczny istniejący w świecie Gwiezdnych wojen, jeden z najbardziej rozpoznawalnych statków tej kosmicznej sagi.

Kształtem maszyna przypomina kulę, która stanowi kabinę pilota, z doczepionymi silnikami, wyposażoną w parę sześciokątnych baterii słonecznych na długich wspornikach. Statek jest koloru szaro-czarnego, choć w Powrocie Jedi niektóre mają odcień niebieskawy. Uzbrojenie stanowi para działek laserowych o zielonym promieniu. TIE cechują się niewielkim zasięgiem, ale wysoką szybkością.

Lord Vader też używa myśliwca (w Nowej nadziei) TIE a konkretnie jego udoskonalonej wersji – TIE Advanced. Ponadto w filmach ukazane są inne statki oparte na projekcie myśliwca TIE: Bombowiec (w Imperium kontratakuje) czy myśliwiec przechwytujący (w Powrocie Jedi).

Piloci tychże pojazdów noszą charakterystyczne czarne kombinezony wyposażone w zapas powietrza. Hełmy pilotów TIE przypominają te noszone przez szturmowców.

Wybrana grafika

=Concept Mars colony

Artystyczna wizja osady marsjańskiej (NASA).

Wybrana sylwetka

Kir Bulychev 1997.jpg

Kir Bułyczow (Кир Булычёв), właściwie Igor Wsiewołodowicz Możejko (Игорь Всеволодович Можейко) (ur. 18 października 1934, zm. 5 września 2003) – rosyjski historyk i pisarz fantastyki naukowej. Pracował w Instytucie Orientalistyki Radzieckiej Akademii Nauk, miał stopień naukowy doktora.

Twórczość

Jego pierwsze opowiadanie fantastyczne pod tytułem Dinozaury nie wymarły zostało wydane w czasopiśmie Wokrug swieta pod koniec 1967 roku.

Jego najbardziej znane utwory to seria humorystycznych opowiadań o mieszkańcach rosyjskiego miasteczka Wielki Guslar, będącego nieco karykaturalną kopią istniejącego miasteczka Wielki Ustiug. Nawet nazwiska bohaterów zostały zaczerpnięte z książki adresowej tego miasteczka z 1907 roku. Wielki Guslar przyciąga wszelkiego rodzaju kosmitów i nadnaturalne istoty; Dzieją się w nim rzeczy będące często satyrą na życie w Związku Radzieckim.

Czy wiesz, że

Wybrany serial telewizyjny

Wybrany film

Star Trek: Film (zwykle używany jest też nietłumaczony angielski tytuł: Star Trek: The Motion Picture; w skrócie TMP) – pierwszy film, którego akcja dzieje się w fikcyjnym uniwersum Star Trek, jest on kontynuacją przygód załogi statku Enterprise, znanego z serialu Star Trek: Seria oryginalna. Został wyprodukowany przez wytwórnię Paramount Pictures w 1979 roku, pod reżyserią Roberta Wise’a

Film był emitowany w bardzo niewielu polskich kinach.

Fabuła

Trzy klingońskie krążowniki zostają zniszczone podczas ataku tajemniczej mgławicy. Stacja kosmiczna Epsilon IX przechwytuje wysłane przez nich komunikaty i informuje dowództwo Gwiezdnej Floty, że owa mgławica czy też obłok energii kieruje się w stronę Ziemi. Kapitan Kirk, który został awansowany na admirała i od dłuższego czasu zajmował się głównie pracą administracyjną, obejmuje ponownie dowództwo na „Enterprise”, za to dotychczasowy dowódca statku, kapitan Willard Decker, zostaje zdegradowany do rangi komandora i do stanowiska pierwszego oficera, co powoduje konflikt między nim a Kirkiem. W dodatku na „Enterprise” właśnie kończy się wielomiesięczny remont; statek wciąż nękają awarie, jak np. awaria transportera, na skutek której ginie dwoje członków załogi, w tym oficer naukowy, Wolkanin Sonak. Pomimo to statek pod dowództwem Kirka wyrusza, by dowiedzieć się, czym jest tajemniczy obłok, nim zagrozi on Ziemi. Do załogi dołącza nowy nawigator, pochodząca z planety Delta porucznik Ilia, którą w przeszłości łączył związek z komandorem Deckerem oraz, na specjalne życzenie kapitana Kirka, doktor McCoy. Nieoczekiwanie pojawia się także Spock; tłumaczy on, że przebywając na Wolkanie wyczuł zbliżanie się istoty obdarzonej niezwykłymi mocami umysłu i pragnie ją zbadać. Kirk przywraca go na stanowisko oficera naukowego.

Strony internetowe

Możecie dodawać tutaj linki do stron internetowych, artykułów na temat fantastyki


Aktualności

Literatura

Fandom

  • Lajconik 2017 - widowisko skierowane jednocześnie dla Mistrzów gry i graczy oraz ludzi, którzy mają ochotę zacząć przygodę z grami fabularnymi, przebiegać będzie w dniach 18 - 19 marca 2017 roku w Krakowie. (Strona konwentu)
  • Whomanikon - druga edycja konwentu fanów brytyjskiego serialu Doktor Who odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia w Krakowie. (Strona konwentu)
  • Pyrkon - kolejna edycja festiwalu fantastyki będzie miała miejsce w Poznaniu w dniach 28-30 kwietnia w Poznaniu. (Strona konwentu)
  • Festiwal Fantastyki "Cytadela" toczyć się będzie w dniach 26-28 maja w Nowym Dworze Mazowieckim. (Strona konwentu)

Nagrody

Film

Premiery filmowe

Life - Power Rangers - Baba Jaga
Ghost in the Shell

(według strony filmweb.pl)

Wybrany artysta fantastyczny

Yoshitaka Amano Oct 2006.jpg

Yoshitaka Amano (jap. 天野 喜孝 Amano Yoshitaka?, ur. 26 marca 1952 roku w Shizuoce w Japonii) – japoński rysownik i grafik, który wykonywał szkice postaci do gier Square Enix. Współpracuje z Mistwalker.

Od dziecka lubił rysować. Gdy jego brat przynosił do domu ogromne ryzy papieru z fabryki, Amano zabierał je i rysował na nich wszystko, co mu przyszło do głowy. W wieku 15 lat, w 1967 roku, rozpoczął pracę w Tatsunoko Productions, gdzie rysował postacie do takich anime jak Gatchaman (G-Force), Hutch the Honeybee czy Time Bokan. Największą popularność zdobył w latach 1983–1987, kiedy cztery razy z rzędu zdobył nagrodę Seiun w kategorii "sztuka". W 1984 roku, we współpracy z popularnym japońskim animatorem, Mamoru Oshii, stworzył anime Angel's Egg, wydał także pierwszy artbook - Maten.

Kartka z kalendarza

Wybrany utwór literacki

Koło Czasu (tytuł oryginału: The Wheel of Time) – cykl książek fantasy, autorstwa amerykańskiego pisarza Roberta Jordana.

Cykl liczy 14 części, plus jeden prequel. Docelowo miał on liczyć 12 tomów, jednak w trakcie pisania ostatniego Robert Jordan zmarł. Zadanie zakończenia cyklu powierzono Brandonowi Sandersonowi, który zdecydował że aby zamknąć wszystkie wątki fabularne, będzie musiał napisać nie jedną, a trzy powieści (opierając się na notatkach pozostawionych przez Jordana przed śmiercią).

Koło czasu opowiada o świecie, zwanym Światem Koła, w którym niegdyś wysoko rozwinięta technologia funkcjonowała obok magii, nazywanej Jedyną Mocą. Posługiwały się nią wówczas zarówno kobiety, jak i mężczyźni, nazywani Aes Sedai, czyli Słudzy Wszystkich. Każde władało inną połową Mocy - kobiety saidarem, mężczyzni saidinem. Tylko kobieta mogła czerpać z saidara, tylko mężczyzna posługiwał się saidinem - nie było innych możliwości. Chcąc obejść te ograniczenia, prowadzono ożywione badania energii, którą - być może - mogłyby posługiwać się obie płcie. Skończyło się tragicznie - w toku badań wybito otwór w osnowie rzeczywistości, przez który świata dotknął Czarny - antyteza Stwórcy, uwięziony przez niego w momencie stworzenia. Świat stanął w ogniu. Czarnego pokonał ostatecznie Lews Therin Telamon, zwany Smokiem. Zwycięstwo było tylko częściowe - Czarny zdołał skazić saidina. Odtąd każdy mężczyzna, posługujący się Mocą, skazany był na obłęd, a w konsekwencji na śmierć. Oszaleli mężczyźni Aes Sedai zniszczyli świat - została przeobrażona linia brzegowa, powstały nowe łańcuchy górskie, zniszczeniu uległy państwa i narody.

Trzy tysiące lat po tym tzw. Pęknięciu Świata rozpoczyna się pierwsza część Koła Czasu - Oko Świata. Odżywają proroctwa, mówiące, że pewnego dnia Czarny powróci i będzie chciał zniszczyć świat. Do walki z nim stanie Smok Odrodzony - wcielenie Lewsa Therina. Rozpoczyna się wyścig z czasem - młody Rand al'Thor musi nauczyć się władania Mocą i przyzwyczaić do myśli, że jest wcieleniem znienawidzonego człowieka. Proroctwa mówią bowiem, że Smok Odrodzony ponownie sprowadzi Pęknięcie Świata.

Kategorie

Wyróżnione Artykuły

Pokrewne portale

Fantastyka w siostrzanych projektach Wikimedia

Inne portale Wikipedii

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?