Portal:Fantastyka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Portal

Wikiprojekt

Ocena i poprawa jakości

Do napisania

Fantastyka – gatunek literacki, a także filmowy, komiksowy, gier a niekiedy i malarstwa. Polega ona na kreowaniu istot, które są wytworem wyobraźni, części świata lub całej rzeczywistości zupełnie odmiennej od tej, którą znamy z życia.

Bryce-demo-May00PicOfMonth.JPG

Wybrany artykuł

Un elfe un peu frimeur jnl fal.jpg

Elf – stworzenie rodem z mitologii germańskiej, wykorzystywane w licznych książkach, filmach i grach w konwencji fantasy. Z początku elfy były pomniejszymi bożkami natury i płodności, później były przedstawiane jako chochliki lub duszki leśne bądź wodne. W folklorze przedstawiane są jako małe, wyglądające młodzieńczo ludziki wielkiej piękności, żyjące w lasach, źródłach, studniach, a nawet pod ziemią. Wierzono, że są długowieczne, jeśli nie nieśmiertelne i posiadają różnorakie magiczne moce.

Wybrana grafika

=War of the worlds

Ilustracja z francuskiego wydania powieści Wojny światów z 1906 roku.

Wybrany cytat

Wybrana biografia

Arkadij Natanowicz Strugacki (Аркадий Натанович Стругацкий, ur. 28 sierpnia 1925 w Batumi, zm. 12 października 1991 w Moskwie) i Boris Natanowicz Strugacki (Борис Натанович Стругацкий, ur. 15 kwietnia 1933 w Leningradzie, zm. 19 listopada 2012 w Petersburgu) – rosyjscy pisarze science fiction, bracia, piszący wspólnie i krytycy fantastyki.

Braci Strugackich zalicza się do klasyków światowej fantastyki. Zdobyli ogromną popularność zarówno w swej ojczyźnie, jak i poza jej granicami.

Twórczość Strugackich pod wieloma względami wyróżniała się na tle całości literatury fantastycznej powstającej w ZSRR. Bohaterowie tworzeni przez nich byli ludźmi z krwi i kości, z wszelkimi ludzkimi słabościami, wątpliwościami, lękami. Kosmos przedstawiony przez nich jest dla człowieka zagadką, próby jego poznawania to nie spektakularne, pełne sukcesów misje – droga do odkrycia choć skrawka prawdy o świecie gwiazd jest dla człowieka trudna, niebezpieczna i nie sposób poruszać się po niej szybko.

W swej prozie Strugaccy stawiają stopniowo coraz więcej pytań, między innymi o dobro i zło, o naturę człowieka, o granice ludzkiego poznania, tak w zakresie wiedzy o otaczającym świecie, jak i samowiedzy. Poruszają problemy etyki, odpowiedzialności władzy, kierunku rozwoju świata. Kreślone przez nich wizje, początkowo tchnące optymizmem, stają się coraz bardziej złożone, niepokojące, pozbawione prostych rozwiązań i niedopuszczające jednoznacznych interpretacji.

Czy wiesz, że

'Two Years' Vacation' by Léon Benett 01.jpg

Wybrany serial telewizyjny

Robin and Batman.JPG

Batman – amerykański serial przygodowy emitowany w latach 1966–1968, zrealizowany na podstawie serii popularnych komiksów.

Treść

Główny bohater Batman, oficjalnie jest milionerem Bruce'em Wayne'em. Jednak nocą przeistacza się w zamaskowanego mściciela, który walczy ze złem, używając do tego wiele nowoczesnych wynalazków. W jego misji pomaga mu przyjaciel Robin oraz wierny służący. Batman i Robin działają w przebraniach nietoperzy.

Wybrany film

Bitwa o Ziemię (ang. Battlefield Earth) – amerykański film science fiction z 2000 roku w reżyserii Rogera Christiana.

Film jest adaptacją powieści Rona Hubbarda o takim samym tytule. Premiera odbyła się 10 maja 2000 (w Polsce 29 września).

Fabuła

Akcja filmu rozgrywa się w 3000 roku, głównie na Ziemi, ale częściowo także na fikcyjnej planecie Psychlo. Na Ziemi w ciągu tysiąca lat zaszły ogromne zmiany. Mianowicie upadła cała cywilizacja ludzi w wyniku najazdu Psyklopów. Psyklopi pokonali Ziemian trującym gazem w dziewięć minut. Tylko nielicznym udało się przeżyć. Psyklopi są dosyć podobni do ludzi pod względem anatomicznym. Mają pionową postawę ciała, ale są dużo wyżsi.

Bohaterem filmu jest Jonnie Goodboy Tyler, mieszkaniec odizolowanej wysokogórskiej wioski. Jonnie mimo ostrzeżeń postanawia opuścić wioskę i zejść z gór na niziny. Podróż przebiega spokojnie. Jonnie odkrywa dziwny świat (pozostałości po amerykańskich miastach zarośnięte bujną roślinnością). Spotyka także paru innych ludzi i zaprzyjaźnia się z nimi. Okazuje się więc, że na Ziemi są jeszcze garstki ludzi, ale są wykorzystywane przez Psyklopów do niewolniczej pracy przy wydobywaniu surowców.

Jonnie dosyć prędko wpada w ręce wyzyskiwaczy. Wcześniej jednak zaciekle walczy. Szef Psyklopów, Terl, jest pod wrażeniem inteligencji i odwagi Jonniego. Postanawia przekazać mu wiedzę. Za pomocą specjalnego urządzenia dostarcza mu do głowy ogromną ilość wiadomości. Nie zdaje sobie sprawy, że ten eksperyment uczyni z Jonniego niebezpiecznego przeciwnika.

Czasopisma

Kategorie

Informacje techniczne

 • Współpraca
Jeśli chciałbyś podjąć dłuższą współpracę, zapraszamy do Wikiprojektu
 • Infoboksy przydatne
Artysta infobox (opis)
Książka (opis)
Film infobox (opis)
Czasopismo infobox (opis)
Serial infobox (opis)


Wybrany wyróżniony artykuł

The Elder Scrolls IV: Shivering Isles – największe oficjalne rozszerzenie do komputerowej gry fabularnej The Elder Scrolls IV: Oblivion. Dodatek został zapowiedziany 18 stycznia 2007 roku na platformy Xbox 360 i Microsoft Windows. Ogłoszono wtedy, że dodatek będzie dystrybuowany drogą cyfrową przez Xbox Live Marketplace i Steam. Za jego produkcję odpowiedzialne było studio Bethesda Softworks, które wydało grę wspólnie z 2K Games. Dodatek miał swoją premierę 26 marca 2007 roku w wersji na konsolę Xbox 360 oraz 27 marca 2007 roku na platformę Microsoft Windows zarówno w wersji cyfrowej, jak i pudełkowej. Akcja Shivering Isles (ang. Drżące Wyspy) rozgrywa się na tytułowych wyspach rządzonych przez deadrycznego księcia obłędu Sheogoratha. Gracz zostaje pomocnikiem Sheogoratha i wspólnie z nim próbuje pokonać deadrycznego księcia ładu Jyggalaga. W ten sposób zapobiega planom zniszczenia wysp.

Wybrany artysta fantastyczny

Rowena Morrill (ur. 1944) - amerykańska malarka i ilustratorka książek fantasy i science fiction.

Rowena Morrill zaczęła tworzyć w wieku 23 lat. Od roku 1975 mieszkała i pracowała w Nowym Jorku, gdzie dzięki szczególnym doświadczeniom życiowym, żywej wyobraźni, talentowi i wciąż doskonalonej technice zdobyła popularność wśród fanów science fiction. Jej prace znalazły się w setkach książek, na kartach kolekcjonerskich (trading cards - por. kolekcjonerska gra karciana), w licznych kalendarzach i czasopismach, takich jak Playboy i Omni. W 2000 r. za pracę na okładce książki "The Garden of Stone" była nominowana do nagrody ASFA (Stowarzyszenie Artystów Science Fiction i Fantasy) w kategorii "Najlepsza okładka".

Kartka z kalendarza

23 kwietnia

Premiery filmowe

Urodzili się

 • 1883 - Jan Huskowski, polski autor fantastyki, poeta, prozaik, dramatopisarz (zm. ?)
 • 1957 - Kenji Kawai, japoński kompozytor

Wybrany utwór literacki

Pierścień – napisana w 1970 powieść science fiction autorstwa Larry’ego Nivena, za którą autor otrzymał najważniejsze nagrody w dziedzinie fantastyki: Hugo, Nebulę oraz Locusa. Rozpoczyna cykl Opowieści ze znanego kosmosu (Opowieści ze Znanej Przestrzeni).

Akcja rozgrywa się w przyszłości, gdy ludzkość spotkała już inne cywilizacje – niektóre pokojowo nastawione: m.in. laleczniki (lalkarze) Piersona, zewnętrznych (outsiderów), inne nie: np. kzin – i nauczyła się już z nimi współegzystować rozszerzając swe wpływy w Znanym Kosmosie.

Fabuła

Louis Wu - człowiek, którego domem jest Kosmos, dostaje niecodzienną propozycję wzięcia udziału w wyprawie organizowanej przez Nessusa - przedstawiciela gatunku laleczników, niespotykanego od 200 lat. Cel wyprawy jest nieznany, a załoga składa się z przedstawicieli trzech gatunków. Oprócz Louisa i Nessusa, w skład ekspedycji wchodzi kobieta rasy ludzkiej, Teela Brown, a także Mówiący-do-Zwierząt, reprezentant rasy kzinów. W trakcie podróży wychodzą na jaw historie, o których nie słyszano w Znanym Kosmosie, natomiast tytułowy Pierścień potrafi wzbudzić podziw nawet u najpotężniejszej ze znanych ras.

Literatura

Books-aj.svg aj ashton 01e.svg
 • Andrzej Niewiadowski, Antoni Smuszkiewicz, Leksykon polskiej literatury fantastycznonaukowej, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1990, ​ISBN 83-210-0892-5
 • Robert Reginald. Contemporary Science Fiction Authors
 • Twentieth-Century Science-Fiction Writers.Edited by Curtis C. Smith- London, 3rd edition, 1993
 • Brian M. Stableford - Science Fact and Science Fiction: An Encyclopedia -London: Routledge, 2006 [encyclopedia]
 • http://sf-encyclopedia.uk/fe.php
 • The Encyclopedia of Science Fiction
 • http://www.sf-encyclopedia.com/category/culture/publication#articlesB
 • David William Pringle. The Ultimate Encyclopedia of Science Fiction: The Definitive Illustrated Guide (London: Carlton, 1996) [encyclopedia: hb/photographic]
 • Sam Lundwall. Bibliografi över science fiction & fantasy 1741-1996 ["Bibliography of Science Fiction & Fantasy 1741-1996"] (Stockholm, Sweden: Lundwall Fakta & fantasi, 1997) [bibliography: hb/]
 • Sam Lundwall.Illustrerad bibliografi over science fiction & fantasy 1741-1973. ["Illustrated Bibliography of Science Fiction & Fantasy, 1741-1973"] (Stockholm, Sweden: Lindqvist, 1974) [bibliography: hb/]
 • James Edwin Gunn. Inside Science Fiction: Essays on Fantastic Literature (San Bernardino, California: The Borgo Press, 1992) [nonfiction: coll: hb/]
 • George Reginald Turner. The Unrelenting Gaze: George Turner's Non-Fiction: A Selection (Collingwood, Victoria: SF Commentary 76, 2000) [nonfiction: coll: pb/Ditmar]
 • Sheldon Ronald Jaffery. Horrors and Unpleasantries: A Bibliographical History and Collector's Price Guide to Arkham House (Bowling Green, Ohio: Bowling Green University Popular Press, 1982) [nonfiction: hb/Gary Drumm]
 • Энциклопедия фантастики.Кто есть кто. Под ред. Вл. Гакова - Минск: Галаксиас, 1995 - 694с.

Nowe artykuły

Strony internetowe

Możecie dodawać tutaj linki do stron internetowych, artykułów na temat fantastyki

Pokrewne artykuły

Fantastyka w siostrzanych projektach Wikimedia

Inne portale Wikipedii

Portal.svg