Portal:Fantastyka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Portal

Wikiprojekt

Do napisania

Fantastyka – gatunek literacki, a także filmowy, komiksowy, gier a niekiedy i malarstwa. Polega ona na kreowaniu istot, które są wytworem wyobraźni, części świata lub całej rzeczywistości zupełnie odmiennej od tej, którą znamy z życia.

Speculative fiction portal logo small transparent.png

Wybrany artykuł

Amber to w cyklu powieści Rogera Zelaznego miasto, będące stolicą państwa Amberu.

Miasto

Zarówno miasto jak i Zamek Amber wybudowane zostało na zboczu góry Kolvir. Na jej szczycie znajduje się formacja skalna przypominająca schody. W pogodną księżycową noc nad wierzchołkiem pojawia się widmowe miasto Tir na Nog'th, będące odbiciem (Cieniem) Amberu na niebie.

Inny Cień Amberu znajduje się trzydzieści kilometrów na południe od Kolviru na dnie morza. Rebma, bo o niej mowa, jak sama nazwa wskazuje, jest jego lustrzanym odbiciem.

Samo miasto jest podzielone na dwie główne części: wschodnia jest przede wszystkim mieszkalna, natomiast zachodnia - kupiecka.

Wybrana grafika

Three little pigs 1904 straw house.jpg

Ilustracja do baśni Trzy małe świnki z roku 1904

Wybrana sylwetka

Greg Bear.jpg

Gregory Dale Bear (ur. 20 sierpnia 1951 w San Diego w Kalifornii) – amerykański pisarz science fiction. Trzykrotny laureat nagród Nebula, a także Hugo oraz Endeavour.

Urodził się w San Diego, jako syn Wilmy oraz Dale'a Bearów. Ponieważ jego ojciec służył w marynarce wojennej, często podróżował. Gdy miał dziesięć lat, napisał swoje pierwsze opowiadanie. W wieku piętnastu lat sprzedał swoje opowiadanie Robertowi Lowndesowi do magazynu „Famous Science Fiction”. Jego pierwsza powieść, Hegira, ukazała się w 1979.

Jest zięciem pisarza science fiction, Poula Andersona. Mieszka w Seattle.

Czy wiesz, że

Wybrany serial telewizyjny

Siedem życzeń – polski serial telewizyjny dla młodzieży z 1984 roku. Produkcja zdobyła ogromną popularność i uznanie, stając się jednym z najsłynniejszych seriali młodzieżowych lat 80. Specjalnie na potrzeby tego serialu zespół Wanda i Banda nagrał 9 piosenek, w tym tytułową, która stała się jednym z największych hitów grupy. W 2008 roku wydano Siedem życzeń na płytach DVD, a 4 listopada 2009 ukazała się płyta z piosenkami z serialu, zatytułowana Piosenki z serialu Siedem Życzeń.

Serial opowiada o trzynastoletnim chłopcu, który ratuje przed podwórkowymi chuliganami czarnego kota – Rademenesa.

Okazuje się, że nie jest to zwyczajne zwierzę, a mówiący kot. Rademenes, wdzięczny za uratowanie życia, obiecuje spełnić Darkowi tytułowe siedem życzeń. Jedno życzenie ma być spełniane w każdą kolejną środę – dzień tygodnia, w którym Darek uratował Rademenesowi życie. Początkowo chłopiec nie potrafi wykorzystać zdolności spełniania życzeń do najbardziej potrzebnych celów i wypowiada je zbyt pochopnie. Mówiący kot Rademenes szybko zaprzyjaźnia się z chłopcem i z wielką chęcią spełnia jego zachcianki, a w trudnych chwilach podtrzymuje go na duchu. Darek dba również o kota. W tajemnicy przed rodzicami utrzymuje fakt, że kot mówi.

Wybrany film

Wodny świat (Waterworld)amerykański film przygodowy, science fiction z 1995 roku, reżyseria: Kevin Costner i Kevin Reynolds.

Film przedstawia wizję Ziemi w przyszłości po katastrofie ekologicznej. Po roztopieniu się lodowych czap na biegunach nie ma już stałego lądu, tylko jeden wielki ocean. Przetrwali jednak ludzie, którzy jakoś próbują urządzić sobie życie w „wodnym świecie”. Część z nich, prowadzi samotne życie żeglarzy. Inni osiedlają się na sztucznych atolach. Niemal wszyscy wierzą w istnienie legendarnego, stałego lądu, którego jednak nikt nigdy nie widział.

Główny bohater Mariner, to tajemniczy, samotny żeglarz będący mutantem z pokolenia ludzi-ryb. Przez tę odmienność jest odrzucony przez ludzi, toteż kontakty z innymi ogranicza do minimum. Pewnego dnia, podczas wędrówki przez bezkresny ocean dociera do jednego z atoli, gdzie poznaje Helen, oraz jej podopieczną, kilkuletnią dziewczynkę Enolę, na której plecach widnieje tatuaż, który wskazuje drogę do mitycznego stałego lądu. Mariner przez mieszkańców zostaje uznany za wroga i uwięziony. W tym czasie do atolu podpływa banda „spaliniarzy”, dowodzona przez szalonego Deacona, którzy jako jedyni opanowali sztukę poruszania się po wodzie na motorowych statkach i wykorzystują je do morskiego rozbójnictwa. Helen wraz z Enolą, uwalniają więźnia w zamian za możliwość opieki i ucieczki. W pościg za zbiegami udają się „spaliniarze”, którzy chcą odnaleźć stały ląd.

Strony internetowe

Możecie dodawać tutaj linki do stron internetowych, artykułów na temat fantastyki


Aktualności

Literatura

Fandom

 • Fantasmagoria - ósma edycja konwentu fantastyki, mangi i anime toczyć się będzie w dniach 17 - 19 lutego 2017 roku w Gnieźnie. (Strona konwentu)
 • Bykon 2017 - druga odsłona bydgoskiego konwentu multifandomowego odbędzie się w dniach od 4 do 5 marca 2017 roku. (Strona konwentu)
 • Ballcon IX - dziewiąte wydanie Toruńskich Spotkań z Grami Planszowymi odbywać się będzie w dniach od 4 do 5 marca 2017 roku. (Strona konwentu)
 • Pruszkowski Weekend Fantastyki przebiegać będzie w dniach od 4 do 5 marca 2017 roku. (Strona konwentu)
 • Grawitacja 2017 - III Dzień Gier Planszowych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu toczyć się będzie w dniu 11 marca 2017 roku. ([1])
 • Lajconik 2017 - widowisko skierowane jednocześnie dla Mistrzów gry i graczy oraz ludzi, którzy mają ochotę zacząć przygodę z grami fabularnymi, przebiegać będzie w dniach 18 - 19 marca 2017 roku w Krakowie. (Strona konwentu)
 • Whomanikon - druga edycja konwentu fanów brytyjskiego serialu Doktor Who odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia w Krakowie. (Strona konwentu)
 • Pyrkon - kolejna edycja festiwalu fantastyki będzie miała miejsce w Poznaniu w dniach 28-30 kwietnia w Poznaniu. (Strona konwentu)
 • Festiwal Fantastyki "Cytadela" toczyć się będzie w dniach 26-28 maja w Nowym Dworze Mazowieckim. (Strona konwentu)

Nagrody

Film

Premiery filmowe

Lekarstwo na życie

Logan: Wolverine

(według strony filmweb.pl)

Wybrany artysta fantastyczny

Rowena Morrill (ur. 1944) - amerykańska malarka i ilustratorka książek fantasy i science fiction.

Urodziła się w w rodzinie amerykańskiego wojskowego, co w dzieciństwie spowodowało częste zmiany miejsca zamieszkania, wynikające z przydziałów ojca. Dzięki temu jednak poznała kulturę Włoch, Japonii i w wielu regionów Stanów Zjednoczonych. Rowena Morrill zaczęła tworzyć w wieku 23 lat. Od roku 1975 mieszkała i pracowała w Nowym Jorku, gdzie dzięki szczególnym doświadczeniom życiowym, żywej wyobraźni, talentowi i wciąż doskonalonej technice zdobyła popularność wśród fanów science fiction. Jej prace znalazły się w setkach książek, na kartach kolekcjonerskich (trading cards - por. kolekcjonerska gra karciana), w licznych kalendarzach i czasopismach, takich jak Playboy i Omni. W 2000 r. za pracę na okładce książki "The Garden of Stone" była nominowana do nagrody ASFA (Stowarzyszenie Artystów Science Fiction i Fantasy) w kategorii "Najlepsza okładka".

Kartka z kalendarza

Wybrany utwór literacki

Nowy wspaniały świat (ang. Brave New World) – powieść Aldousa Huxleya napisana w 1931 roku, a wydana 1932. Jest to antyutopia, klasyfikowana do gatunku science-fiction. Kanon fantastyki posłużył w niej Huxleyowi jako narzędzie do konfrontacji idei wolności z porządkiem, pragmatyzmu z fantazją, indywidualizmu z kulturą społeczności masowej. Tytuł dzieła nawiązuje do mowy Mirandy ze sztuki Williama Szekspira "Burza" (akt V scena I). Akcja toczy się w roku 2540 (632 AF - 'Po Fordzie' - według datowania przyjętego w książce). Powieść rozpoczyna się od wykładu w "Ośrodku Rozrodu i Warunkowania w Londynie Centralnym", podczas którego grupa londyńskich studentów zapoznaje się z zasadami funkcjonowania Republiki Świata.

Idee utopii ujęte zostały w trzech słowach przewodnich Republiki:

 • Wspólność - czego wyrazem jest zasada "każdy jest dla każdego".
 • Identyczność - upodobań i poglądów, a w niższych warstwach klasowego społeczeństwa Republiki także wyglądu, będąca efektem klonowania.
 • Stabilność - wypływająca z zachowania wspólności i identyczności, osiągana ustawiczną kontrolą i tępieniem zachowań odbiegających od ustalonych norm.

Kategorie

Wyróżnione Artykuły

Pokrewne portale

Fantastyka w siostrzanych projektach Wikimedia

Inne portale Wikipedii

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?