Portal:Fantastyka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Portal

Wikiprojekt

Do napisania

Fantastyka – gatunek literacki, a także filmowy, komiksowy, gier a niekiedy i malarstwa. Polega ona na kreowaniu istot, które są wytworem wyobraźni, części świata lub całej rzeczywistości zupełnie odmiennej od tej, którą znamy z życia.

Speculative fiction portal logo small transparent.png

Wybrany artykuł

Hadrian Kentaur.JPG

Centaury i centaurydy (także centaurowie; lm gr. Κένταυροι Kéntauroi, łac. Centauri, gr. Kentaurides, łac. Centaurides, lp gr. Κένταυρος Kéntauros, łac. Centaurus, pol. centaur, gr. Kentauris, łac. Centauris, pol. centauryda) – w mitologii greckiej pół ludzie, pół konie.

Były to mityczne istoty o mieszanej budowie. Górna część ich ciała (tułów, głowa, ręce) była podobna do ciała człowieka, natomiast dolna miała kształt konia.

Uchodziły za potomstwo Kentaurosa i klaczy magnezyjskich lub Iksjona i widziadła (chmury) Nefele, której Zeus nadał postać Hery.

Wybrana grafika

=Princess of Mars

Okładka książki Księżniczka Marsa autorstwa Edgara Rice'a Burroughsa z amerykańskiego wydania

Wybrany cytat

– Kotom nie wolno! Z kotami nie wolno! Psik! Wyłaź, bo zawołam milicjanta!
Ani konduktorki, ani pasażerów nie zdziwiło to, co było najdziwniejsze – nie to więc, że kot pakuje się do tramwaju, to byłoby jeszcze pół biedy, ale to, że zamierza zapłacić za bilet!
Michaił Bułhakow, „Mistrz i Małgorzata

Wybrana sylwetka

Mirosław Piotr Jabłonski (Imladris 2001).jpg

Mirosław P. Jabłoński, właśc. Mirosław Piotr Jabłoński (ur. 26 maja 1955 w Zakopanem) – polski pisarz science fiction, tłumacz, scenarzysta filmowy, dziennikarz i podróżnik.

Jego debiutem w literaturze fantastycznonaukowej było opowiadanie Drzewo genealogiczne zamieszczone na łamach „Nurtu” (1978, nr 1). Drukował również w „Gazecie Krakowskiej”, „Problemach”, „Piśmie Literacko-Artystycznym”, „Fantastyce”, „Fenixie”. Debiutem książkowym Jabłońskiego była powieść Kryptonim 'Psima' (Iskry 1982) należąca do nurtu klasycznej fantastyki. Scenariusz filmu Piotra Szulkina Ga, ga. Chwała bohaterom zainspirowany był częściowo tą właśnie powieścią oraz filmem Twaróg Pier Paola Pasoliniego.

Czy wiesz, że

Doris lessing 20060312.jpg

Wybrany serial telewizyjny

Dwa światy (ang. Spellbinder) – polskoaustralijski przygodowy serial telewizyjny dla młodzieży, który powstał we współpracy Telewizji Polskiej, Film Australia i Australian Film Finance Corporation, zrealizowany w 1995 r. W 1997 roku powstał jego 26 odcinkowy sequel, W krainie Władcy Smoków.

Grupa nastolatków jedzie na szkolny obóz w Góry Błękitne. Wśród nich jest Paul Reynolds, który podczas zabawy w jaskini odkrywa przejście do równoległego świata i przez przypadek trafia do niego. Świat ten jest zupełnie inny od naszego – jego społeczeństwo to w większości prości ludzie żyjący na wsiach, które poziomem cywilizacyjnym przypominają wsie średniowiecznej Europy. W świecie tym rządzą mistrzowie magii (ang. spellbinders), którzy wbrew tytułowi nie posługują się magią w powszechnym tego słowa rozumowaniu, lecz połączeniem technologii i magii, którego tajemnice i sposób działania ukrywają przed resztą społeczeństwa – posiadają oni kombinezony energetyczne, zdolne tworzyć w dłoniach użytkownika kule energii, którymi można miotać powodując porażenia lub pożary. Paul spotyka w krainie miejscową rówieśniczkę – Rianę, z którą się zaprzyjaźnia.

Wybrany film

Terminator (ang. The Terminator) – amerykański film z gatunku science fiction, wyreżyserowany w 1984 roku przez Jamesa Camerona. W Polsce film wyświetlany był w kinach pod tytułem Elektroniczny morderca. Nazwa angielska nie ma nic wspólnego z polskim znaczeniem słowa terminator, które oznacza ucznia uczącego się by uzyskać tytuł czeladnika, terminującego u mistrza. W zamyśle piszącego scenariusz oznacza osobę, która doprowadza do kresu (łac. terminus) życia (zabija).

Serwis Rotten Tomatoes przyznał filmowi wynik 100%.

Tytułowy Terminator (Arnold Schwarzenegger) w pierwszej części serii jest androidem, który został wysłany w przeszłość w celu zlikwidowania Sary Connor (Linda Hamilton), matki przywódcy rebeliantów, nielicznych ludzi, którzy walczą w przyszłości z cyborgami o przetrwanie. W przeszłość przesłany zostaje także jeden z żołnierzy rebeliantów, Kyle Reese (Michael Biehn), który ma nie dopuścić do jej zabicia. Mimo iż główny problem przedstawiony w filmie dotyczy wydarzeń, które dopiero mają nastąpić, pojawia się w nim jedynie kilka urywków wizji przyszłości. Akcja filmu toczy się w latach 80. XX wieku.

Kategorie

Informacje techniczne

 • Współpraca
Jeśli chciałbyś podjąć dłuższą współpracę, zapraszamy do Wikiprojektu
 • Infoboksy przydatne
Artysta infobox (opis)
Książka (opis)
Film infobox (opis)
Czasopismo infobox (opis)
Serial infobox (opis)


Nadchodzące konwenty

Na tej stronie znajduję się lista wszystkich stron miesięcznych dla sekcji Nadchodzące konwenty w portalu:Fantastyka

Kwiecień

Polskie konwenty

(według strony konwenty.info) (według strony www.konwenty-poludniowe.pl)

Zagraniczne konwenty

Wybrany wyróżniony artykuł

Wiedzmin logo.png

Wiedźmin (wydany pod nazwą międzynarodową The Witcher, w Czechach jako Zaklínač, w Rosji jako Wied´mak (Ведьмак)) – komputerowa gra fabularna w konwencji fantasy, wyprodukowana przez polskie studio CD Projekt RED i wydana przez Atari. Jej premiera odbyła się 26 października 2007 roku na platformie Microsoft Windows, natomiast w kwietniu 2012 roku ukazała się jej wersja na komputery z systemem OS X.

Akcja Wiedźmina toczy się w uniwersum zwanym światem wiedźmina, stworzonym przez Andrzeja Sapkowskiego. Głównym bohaterem gry, w którego wciela się gracz, jest Geralt z Rivii – jeden z wiedźminów, czyli postaci o nadludzkich zdolnościach, zajmujących się zwykle zabijaniem potworów atakujących siedliska ludzi. Po wydarzeniach z Sagi o wiedźminie Geralt, pozbawiony pamięci, próbuje na nowo odnaleźć się w mrocznej rzeczywistości świata gry, pozbawionej wyraźnego podziału na dobro i zło. W miarę rozwoju gry Geralt jest zmuszony do podjęcia licznych wyborów moralnych, rzutujących na dalsze losy napotkanych bohaterów niezależnych. Pomimo próby oddania klimatu uniwersum Sapkowskiego, komputerowy Wiedźmin nie uzyskał jednak oficjalnego wsparcia ze strony pisarza.

Pierwsze próby przełożenia świata wiedźmina na język gry planowało podjąć już w latach dziewięćdziesiątych XX wieku Metropolis Software, jednakże dopiero studiu CD Projekt RED udało się sfinalizować prace nad projektem, trwające pięć lat. Za projekt komputerowego Wiedźmina odpowiadali Michał Madej i Jacek Brzeziński. Budżet gry wyniósł około 19 milionów złotych, a samemu jej wydaniu towarzyszyła wielka kampania promocyjna. Po ukazaniu się Wiedźmin zebrał pochwały ze strony krytyków za fabułę, oprawę audiowizualną i system walki. Za wady produkcji polskiego studia uznano natomiast nadmierną seksualizację kobiet oraz liczne błędy techniczne, przy czym większość tych ostatnich poprawiła wydana we wrześniu 2008 roku Edycja Rozszerzona, zawierająca ponadto nowe przygody dla gracza.

Znaczący sukces komercyjny Wiedźmina – do czerwca 2011 roku sprzedane zostały niemal 2 miliony egzemplarzy – spowodował zwrócenie nań uwagi prasy ogólnopolskiej. W 2011 roku CD Projekt RED wyprodukował sequel utworu pod nazwą Wiedźmin 2: Zabójcy królów, natomiast w 2015 roku ukazała się trzecia, zamykająca trylogię odsłona serii, zatytułowana Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Wybrany artysta fantastyczny

Moebius Lodz 2008.jpg

Jean Henri Gaston Giraud (ur. 8 maja 1938 w Nogent-sur-Marne, zm. 10 marca 2012 w Paryżu) – francuski scenarzysta i artysta fantastyczny oraz rysownik komiksowy, znany też pod psudonimami Mœbius i Gir.

Był znany z częstego zmieniania swojego stylu rysunkowego. W początkach kariery tworzył realistyczne opowieści, by później przejść do bardziej fantazyjnej kreski.

Był autorem i współautorem wielu serii komiksowych (m.in. Blueberry, Incal, Feralny major, Świat Edeny, Silver Surfer, Arzach). Współpracował z artystami (m.in. Alejandro Jodorowsky, Stan Lee i William Vance).

Był twórcą koncepcji graficznych filmów, m.in.: Obcy – ósmy pasażer Nostromo, Willow, Tron, Piąty element i Otchłań.

Zdobywca m.in. Nagrody Eisnera i Nagrody Harveya

Kartka z kalendarza

20 kwietnia

Urodzili się

Zmarli

Wybrany utwór literacki

Metro 2033 (ros. Метро 2033) – powieść Dmitrija Głuchowskiego, opisująca życie ludzi chroniących się w moskiewskim metrze po wojnie atomowej. Opublikowana w Rosji nakładem wydawnictwa Eksmo (Эксмо) w 2005 roku, następnie w 2007 roku wznowiona przez wydawnictwo Populiarnaja litieratura (Популярная литература). W 2007 roku nagrodzona za najlepszy debiut na europejskim konkursie literackim Eurocon w Kopenhadze.

W Polsce została ona wydana 24 lutego 2010 nakładem wydawnictwa Insignis Media.

W Moskwie jedna z prezentacji Metra 2033 miała miejsce w znajdującym się głęboko pod ziemią odtajnionym bunkrze Ministerstwa Łączności na Tagance.

Książka zawiera przemyślenia natury filozoficznej, psychologicznej, socjologicznej (krytyka społecznych relacji), ma cechy satyry politycznej, antyutopii. Jest to wielowarstwowa opowieść o dorastaniu człowieka, szukaniu swojego miejsca w życiu, przeznaczenia.

Literatura

Books-aj.svg aj ashton 01e.svg
 • Andrzej Niewiadowski, Antoni Smuszkiewicz, Leksykon polskiej literatury fantastycznonaukowej, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1990, ​ISBN 83-210-0892-5
 • Robert Reginald. Contemporary Science Fiction Authors
 • Twentieth-Century Science-Fiction Writers.Edited by Curtis C. Smith- London, 3rd edition, 1993
 • Brian M. Stableford - Science Fact and Science Fiction: An Encyclopedia -London: Routledge, 2006 [encyclopedia]
 • http://sf-encyclopedia.uk/fe.php
 • The Encyclopedia of Science Fiction
 • http://www.sf-encyclopedia.com/category/culture/publication#articlesB
 • David William Pringle. The Ultimate Encyclopedia of Science Fiction: The Definitive Illustrated Guide (London: Carlton, 1996) [encyclopedia: hb/photographic]
 • Sam Lundwall. Bibliografi över science fiction & fantasy 1741-1996 ["Bibliography of Science Fiction & Fantasy 1741-1996"] (Stockholm, Sweden: Lundwall Fakta & fantasi, 1997) [bibliography: hb/]
 • Sam Lundwall.Illustrerad bibliografi over science fiction & fantasy 1741-1973. ["Illustrated Bibliography of Science Fiction & Fantasy, 1741-1973"] (Stockholm, Sweden: Lindqvist, 1974) [bibliography: hb/]
 • James Edwin Gunn. Inside Science Fiction: Essays on Fantastic Literature (San Bernardino, California: The Borgo Press, 1992) [nonfiction: coll: hb/]
 • George Reginald Turner. The Unrelenting Gaze: George Turner's Non-Fiction: A Selection (Collingwood, Victoria: SF Commentary 76, 2000) [nonfiction: coll: pb/Ditmar]
 • Sheldon Ronald Jaffery. Horrors and Unpleasantries: A Bibliographical History and Collector's Price Guide to Arkham House (Bowling Green, Ohio: Bowling Green University Popular Press, 1982) [nonfiction: hb/Gary Drumm]
 • Энциклопедия фантастики.Кто есть кто. Под ред. Вл. Гакова - Минск: Галаксиас, 1995 - 694с.

Nowe artykuły

Strony internetowe

Możecie dodawać tutaj linki do stron internetowych, artykułów na temat fantastyki

Pokrewne portale

Fantastyka w siostrzanych projektach Wikimedia

Inne portale Wikipedii

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?