Portal:Fantastyka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Portal

Wikiprojekt

Do napisania

Fantastyka – gatunek literacki, a także filmowy, komiksowy, gier a niekiedy i malarstwa. Polega ona na kreowaniu istot, które są wytworem wyobraźni, części świata lub całej rzeczywistości zupełnie odmiennej od tej, którą znamy z życia.

Speculative fiction portal logo small transparent.png

Wybrany artykuł

Nemo Aronax Atlantis.jpg

Atlantyda (gr. Atlantis) to mityczna kraina będąca miejscem istnienia rozwiniętej cywilizacji, która została zniszczona przez serię trzęsień ziemi i zatopiona przez wody morskie.

Opis Platona:

Atlantydę jako jedyny opisał Platon. Jako swoje źródło podał ustną tradycję przechowywaną w ateńskim rodzie Solona, który miał usłyszeć tę historię od egipskiego kapłana.

W dialogu Timajos czytamy o wspaniałym królestwie położonym na wyspie większej od Libii (Afryki) i Azji razem wziętych, która znajdowała się za Słupami Heraklesa (Gibraltarem). Królestwo to władało również, jak pisze Platon, okolicznymi krainami i dążyło do dalszych podbojów, ale zostało powstrzymane przez walecznych przodków Ateńczyków. Nadszedł jednak jego niespodziewany kres: przyszły straszne trzęsienia ziemi i potopy, a wyspa Atlantyda zanurzyła się pod powierzchnię morza i zniknęła. Miało się to zdarzyć w IX tysiącleciu p.n.e.

W innym dialogu (Krytiasz) Platon opisuje ukształtowanie terenu, architekturę, ustrój polityczny i bogactwa Atlantydy. Miała to być ziemia obfitująca w drewno, metale szlachetne i diamenty, które występowały tak powszechnie jak drzewa owocowe, warzywa i zioła. Wysokie góry chroniły mieszkańców przed mroźnymi północnymi wiatrami. Na łąkach, wśród strumieni i jezior pasły się ogromne stada oswojonych i dzikich zwierząt. Wyspa była podzielona na dziesięć prowincji. Każdą z nich rządził w harmonii i pokoju król.

Wybrana grafika

Ile Mysterieuse 02.jpg

Wybrana sylwetka

Heinlein-face.jpg

Robert Anson Heinlein (ur. 7 lipca 1907, zm. 8 maja 1988) – pisarz amerykański, klasyk amerykańskiej fantastyki naukowej. Znany również pod pseudonimami Anson MacDonald oraz Lyle Monroe.

Życiorys

Urodził się w Butler w Missouri, ale dzieciństwo spędził w Kansas City. Po skończeniu liceum Heinlein zaczął uczęszczać do Akademii Marynarki Stanów Zjednoczonych w Annapolis w Maryland. Po jej ukończeniu w 1929 roku zaczął służyć w stopniu oficera. Pełnił służbę na pokładzie lotniskowca USS „Lexington” (CV-2) i niszczyciela USS „Roper” (DD-147). W 1932 roku poślubił swoją druga żonę, Leslyn Macdonald. Z powodów zdrowotnych w 1934 roku opuścił wojsko.

Czy wiesz, że

Wybrany serial telewizyjny

Goście (cz. Návštěvníci) - czechosłowacki serial science-fiction z roku 1983. Jego twórcami byli Jindřich Polák i Ota Hofman. Serial liczył 15 odcinków.

Fabuła

W XXV wieku ludzkość żyje w całkowitym pokoju i harmonii. Jednak w roku 2484 potężny komputer zwany CML (Centralny Mózg Ludzkości) wykrywa, że Ziemi grozi zagłada spowodowana przez lecącą w jej stronę potężną kometę. Podczas zebrania Rady Ziemi profesor historii Filip wpada na pomysł posłużenia się notatkami genialnego matematyka z przełomu XX i XXI wieku - Adama Bernaua, który jest twórcą teorii o przesunięciu kontynentów. Celem wyprawy w przeszłość do roku 1984 jest odzyskanie zaginionego zeszytu z dzieciństwa Bernaua, w którym zapisał podstawy swego dzieła. Filip sądzi, że w tamtych notatkach znajdował się wzór, który uratowałby ludzkość. W swoich wspomnieniach Bernau napisał, że zeszyt ten spłonął w pożarze jego domu w mieście Kamenice, jednak do końca nigdy nie był tego pewny. Do pomocy Filipowi w ekspedycji CML wybiera jego studentkę - pacyfistycznie nastawioną zoolingwistkę Emilię Fernandez, lekarza-kobieciarza Jacquesa Michella oraz prosto myślącego technika Leo Kane'a. Czwórka członków wyprawy kryptonim "Adam 84" otrzymuje nowe tożsamości jako grupka czeskich geodetów - Jan Richard, Káťa Jandová, Michal Noll i Emil Karas. Podczas swej podróży grupa napotyka się na różne problemy i zabawne sytuacje, a także poznaje zwyczaje życia w małym miasteczku w komunistycznej Czechosłowacji. Okazuje się też, że poszukiwany naukowiec w swym dzieciństwie znacznie odbiegał od modelu stereotypowego, wzorowego ucznia, zaś jego wielki nauczyciel, samotny staruszek Alois Drchlik jest równie nietuzinkową osobistością.

Wybrany film

A.I. Sztuczna inteligencja (ang. Artificial Intelligence: AI) – amerykański film science fiction z 2001 roku w reżyserii Stevena Spielberga na podstawie scenariusza, który napisali Brian Aldiss i Ian Watson.

"Sztuczna Inteligencja” to osadzona w przyszłości opowieść o konsekwencjach rozwoju cybernetyki. Bohaterem jest zdolny do miłości chłopiec-robot, który mieszka z prawdziwą rodziną.

Syn państwa Swintonów żyje w śpiączce. Rodzice zakupują Dawida – androida mającego postać dziecka, który ma zastąpić syna. Pewnego dnia naturalny syn Martin wybudza się ze śpiączki, odtąd Swintonowie mają dwóch „synów”. Martin nie akceptuje swego sztucznego brata. Matka postanawia pozbyć się Dawida, wywozi go do lasu i tam porzuca.

Dawid początkowo nic nie rozumie. Potem dochodzi do wniosku, że mamusia go nie lubi, bo jest sztuczny. Znając bajkę o Pinokiu (poznał ją jako przybrany syn Swintonów) i wierząc w nią (jego oprogramowanie wiernie odzwierciedla psychikę małego dziecka, jest zatem naiwny i łatwowierny), postanawia odnaleźć Błękitną Wróżkę i poprosić ją o zamianę go w prawdziwego chłopca...

Strony internetowe

Możecie dodawać tutaj linki do stron internetowych, artykułów na temat fantastyki


Aktualności

Literatura

Fandom

 • Namicon - czwarta edycja konwentu fantastyki, mangi i anime toczyć się będzie w dniach 14 - 15 stycznia 2017 we Wrocławiu. (konwenty.info)
 • Wielki Bój Planszówkowy - trzecia edycja konwentu skierowanej do wielbicieli gier planszówkowych odbędzie się w dniach 21 - 22 stycznia 2017 w Kielcach. (Strona konwentu)
 • Brodnicon - pierwsza edycja konwentu fantastyki będzie miała miejsce się w dniach 27 -29 stycznia 2017 roku w Brodnicy. (konwenty.info)
 • Ruda Mithrilu: w kopalniach Morii - druga edycja konwentu fantastyki odbędzie się w dniach 28 - 29 stycznia 2017 w Rudzie Śląskiej. Gośćmi specjalnymi konwentu będą Robert M. Wegner, Paweł Majka, Dominika Węcławek, Marcin Przybyłek, Andrzej Pilipiuk, Ilona Myszkowska (Kobieta-Ślimak), Michał Gołkowski, Rafał W. Orkan, Tomasz Duszyński, Michał Cholewa. (Strona konwentu)
 • Kręgulcowe Dni - pierwsza edycja konwentu fantastyki odbędzie się w dniu 11 lutego 2017 roku w Jastrzębiu Zdroju. (konwenty.info)
 • Fantasmagoria - ósma edycja konwentu fantastyki, mangi i anime toczyć się będzie w dniach 17 - 19 lutego w Gnieźnie. (Strona konwentu)
 • Whomanikon - druga edycja konwentu fanów brytyjskiego serialu Doktor Who odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia w Krakowie. (Strona konwentu)
 • Pyrkon - kolejna edycja festiwalu fantastyki będzie miała miejsce w Poznaniu w dniach 28-30 kwietnia w Poznaniu. (Strona konwentu)
 • Festiwal Fantastyki "Cytadela" toczyć się będzie w dniach 26-28 maja w Nowym Dworze Mazowieckim. (Strona konwentu)

Nagrody

Film

 • Om Puri, indyjski aktor filmowy, znany min. z roli doktora Vijaya Aleziasa w filmie grozy Wilk

Premiery filmowe

Autopsja Jane Doe - Wielki Mur

 • 20 stycznia 2017
 • Zombie express

(według strony www.filmweb.pl/premiere#-20)

Wybrany artysta fantastyczny

Josh Kirby, właśc. Ronald William Kirby (ur. 27 listopada 1928 w Waterloo w Sefton, zm. 23 października 2001 w Shelfanger koło Diss) – brytyjski malarz, grafik, twórca okładek do książek fantastycznych oraz plakatów filmowych. Najbardziej znany z ilustracji do serii Świat Dysku Terry’ego Pratchetta.

Pierwszy obraz, który stał się okładką książki, namalował w 1954 roku. Od tego czasu współpracował z wieloma brytyjskimi wydawnictwami, tworząc okładki dla czasopism fantastycznych oraz okładek powieści science fiction, a potem też fantasy – gatunków literatury, które szczególnie go interesowały. W 1983 roku namalował okładkę do Koloru magii Terry’ego Pratchetta. Choć już wcześniej jego prace były doceniane (wystawy w Londynie i Berlinie, nagroda dla najlepszego grafika profesjonalnego podczas Światowego Konwentu SF w 1979 roku), dopiero stała współpraca z tym pisarzem przyniosła mu światowy rozgłos, a nazwisko Kirby'ego zostało nierozłącznie związane ze Światem Dysku.

Kartki z kalendarza

Wybrany utwór literacki

Przenicowany świat (ros. Обитаемый остров) – powieść science fiction wydana w 1969 roku, napisana przez braci Arkadija i Borysa Strugackich, stanowi pierwszą część trylogii.

Powieść ukazująca działanie totalitarnej antyutopii, widzianej oczami ziemskiego pilota, który rozbił się na obcej planecie.

Powieść ukazała się najpierw w 1969 roku w odcinkach w miesięczniku "Newa". Pierwsza wersja książkowa ukazała się w 1971. W ZSRR powieść w wersji książkowej opublikowano jeszcze w 1983 i 1989 r. W Rosji (od 1992 roku) ponad dwadzieścia razy.

Polski tytuł nie nawiązuje do tytułu oryginalnego ("Zamieszkała/zaludniona wyspa").

Kategorie

Wyróżnione Artykuły

Pokrewne portale

Fantastyka w siostrzanych projektach Wikimedia

Inne portale Wikipedii

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?