Skrót: P:GK

Portal:Gry komputerowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj


Portal Gry komputerowe
    w polskojęzycznej Wikipedii

Joysticksmall.svg

Gra komputerowa jest rodzajem oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych, w które odbiorca, czyli gracz, zaangażowany jest osobiście. Wbrew pierwotnemu określeniu „gra komputerowa”, stosowanemu w Polsce zwyczajowo dla gier uruchamianych na komputerach osobistych, termin ten odnoszony jest powszechnie do gier uruchamianych na różnych platformach: komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach. Gry podzielone są na różne gatunki, od których zależy cel rozgrywki i sposób jego osiągnięcia. Gry komputerowe mogą być traktowane w wielu aspektach: jako program trenujący umiejętności gracza, rzecz czysto rozrywkową, dziedzinę sportu lub nawet sztukę.

Zajrzyj też na stronę wikiprojektu Gry komputerowe.


Nuvola apps date.svg Aktualności
  • Grupa crackerska 3DM ogłosiła, że złamała Denuvo, najskuteczniejsze jak dotąd zabezpieczenie antypirackie. (13 lutego)
  • Korporacja Microsoft potwierdziła, że gra Quantum Break, początkowo planowana jako tytuł ekskluzywny na konsolę Xbox One, ukaże się również na komputerach z systemem Windows 10. (12 lutego)
  • Zamknięty został portal GameTrailers. (8 lutego)
  • David Gaider, główny scenarzysta serii Dragon Age, opuścił studio BioWare, z którym był związany od siedemnastu lat. (22 stycznia)
Tematy portalu
Na medal Artykuł na medal

Half-Life 2 (HL2) to gra FPS osadzona w świecie science-fiction. Jest kontynuacją gry Half-Life i tak jak ona, została stworzona przez studio Valve, a wydana 16 listopada 2004. Pojawienie się gry na rynku było zwieńczeniem pięcioletniego cyklu wydawniczego, podczas którego porcje kodu źródłowego gry przeciekały do Internetu. Gra niemal jednomyślnie zdobyła uznanie czasopism branżowych i życzliwe przyjęcie przez krytyków, zdobywając w roku 2004 ponad 35 tytułów "Gra Roku". Pierwotnie gra dostępna była tylko dla komputerów domowych działających pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows, lecz do chwili obecnej pojawiły się porty dla gry na konsolę Xbox, a w roku 2007 planowane jest wydanie tytułu na platformy Xbox 360 oraz PlayStation 3.

Zdjęcie

Czy wiesz...

...w jakiej kategorii gra Rocket League otrzymała nagrodę na targach Electronic Entertainment Expo w 2016 roku?

...czym różni się komputerowa gra strategiczna od taktycznej?

...ile lat po premierze gra Electro Body doczekała się edycji kolekcjonerskiej?

...na jakich silnikach stworzona została gra Medal of Honor z 2010 roku?

...która gra studia DMA Design była chwalona za połączenie cech stanowiących podstawy rozgrywki w wydanym trzy lata później Grand Theft Auto III?

Kategorie

Drzewo kategorii (CatGraph):

Zadania

Do zrobienia Do zrobienia


Jak pomóc Jak pomóc

Jak możesz pomóc rozwijać tę część Wikipedii:

Strony pomocnicze

Gry komputerowe w projektach siostrzanych

Wikinews-logo.png Gry komputerowe na Wikinews
Wiadomości
Wikiquote-logo.svg Gry komputerowe na Wikicytatach
Cytaty
Commons-logo.svg Gry komputerowe na Commons
Grafiki i media

Inne portale tematyczne w polskiej Wikipedii

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?