Skrót: P:GK

Portal:Gry komputerowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Portal Gry komputerowe
    w polskojęzycznej Wikipedii

Joysticksmall.svg

Gra komputerowa jest rodzajem oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych, w które odbiorca, czyli gracz, zaangażowany jest osobiście. Wbrew pierwotnemu określeniu „gra komputerowa”, stosowanemu w Polsce zwyczajowo dla gier uruchamianych na komputerach osobistych, termin ten odnoszony jest powszechnie do gier uruchamianych na różnych platformach: komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach. Gry podzielone są na różne gatunki, od których zależy cel rozgrywki i sposób jego osiągnięcia. Gry komputerowe mogą być traktowane w wielu aspektach: jako program trenujący umiejętności gracza, rzecz czysto rozrywkową, dziedzinę sportu lub nawet sztukę.

Zajrzyj też na stronę wikiprojektu Gry komputerowe.


Nuvola apps date.svg Aktualności
  • Grupa crackerska 3DM ogłosiła, że złamała Denuvo, najskuteczniejsze jak dotąd zabezpieczenie antypirackie. (13 lutego)
  • Korporacja Microsoft potwierdziła, że gra Quantum Break, początkowo planowana jako tytuł ekskluzywny na konsolę Xbox One, ukaże się również na komputerach z systemem Windows 10. (12 lutego)
  • Zamknięty został portal GameTrailers. (8 lutego)
  • David Gaider, główny scenarzysta serii Dragon Age, opuścił studio BioWare, z którym był związany od siedemnastu lat. (22 stycznia)
Tematy portalu
Na medal Artykuł na medal

Beyond Good & Evil to przygodowa gra akcji stworzona i wydana przez Ubisoft w 2003 roku na platformy GameCube, PC, PlayStation 2 i Xbox. Gra została zaprojektowana przez twórcę serii Rayman, Michela Ancela.

Akcja gry toczy się w alternatywnej rzeczywistości na planecie Hillys, która jest atakowana przez kosmitów z planety DomZ. Główną bohaterką jest młoda reporterka Jade (na zdjęciu). Gra miała być pierwszą częścią trylogii, lecz ze względu na niezadowalające wyniki sprzedaży stworzenie następnej części zostało przesunięte na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Zdjęcie

Czy wiesz...

...w jakiej kategorii gra Rocket League otrzymała nagrodę na targach Electronic Entertainment Expo w 2016 roku?

...czym różni się komputerowa gra strategiczna od taktycznej?

...ile lat po premierze gra Electro Body doczekała się edycji kolekcjonerskiej?

...na jakich silnikach stworzona została gra Medal of Honor z 2010 roku?

...która gra studia DMA Design była chwalona za połączenie cech stanowiących podstawy rozgrywki w wydanym trzy lata później Grand Theft Auto III?

Kategorie

Drzewo kategorii (CatGraph):

Zadania

Gry komputerowe w projektach siostrzanych

Inne portale tematyczne w polskiej Wikipedii

Portal.svg