Skrót: P:GK

Portal:Gry komputerowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj


Portal Gry komputerowe
    w polskojęzycznej Wikipedii

Joysticksmall.svg

Gra komputerowa jest rodzajem oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych, w które odbiorca, czyli gracz, zaangażowany jest osobiście. Wbrew pierwotnemu określeniu „gra komputerowa”, stosowanemu w Polsce zwyczajowo dla gier uruchamianych na komputerach osobistych, termin ten odnoszony jest powszechnie do gier uruchamianych na różnych platformach: komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach. Gry podzielone są na różne gatunki, od których zależy cel rozgrywki i sposób jego osiągnięcia. Gry komputerowe mogą być traktowane w wielu aspektach: jako program trenujący umiejętności gracza, rzecz czysto rozrywkową, dziedzinę sportu lub nawet sztukę.

Zajrzyj też na stronę wikiprojektu Gry komputerowe.


Nuvola apps date.svg Aktualności
  • Grupa crackerska 3DM ogłosiła, że złamała Denuvo, najskuteczniejsze jak dotąd zabezpieczenie antypirackie. (13 lutego)
  • Korporacja Microsoft potwierdziła, że gra Quantum Break, początkowo planowana jako tytuł ekskluzywny na konsolę Xbox One, ukaże się również na komputerach z systemem Windows 10. (12 lutego)
  • Zamknięty został portal GameTrailers. (8 lutego)
  • David Gaider, główny scenarzysta serii Dragon Age, opuścił studio BioWare, z którym był związany od siedemnastu lat. (22 stycznia)
Tematy portalu
Na medal Artykuł na medal

Wiedźminkomputerowa fabularna gra akcji osadzona w świecie wiedźmina autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, wyprodukowana przez polskie studio CD Projekt RED i wydana przez Atari na komputery osobiste. Jej premiera odbyła się 26 października 2007 roku. 17 maja 2011 roku został wydany jej sequel pod nazwą Wiedźmin 2: Zabójcy królów. W Wiedźminie gracz wciela się w głównego bohatera uniwersum Sapkowskiego, wiedźmina Geralta z Rivii. Gra jest odzwierciedleniem mrocznego świata uniwersum. Wiedźmin został pozytywnie przyjęty przez recenzentów. Gra odniosła sukces komercyjny – do czerwca 2011 roku sprzedano 1,87 miliona jej egzemplarzy.

Zdjęcie

Czy wiesz...

...w jakiej kategorii gra Rocket League otrzymała nagrodę na targach Electronic Entertainment Expo w 2016 roku?

...czym różni się komputerowa gra strategiczna od taktycznej?

...ile lat po premierze gra Electro Body doczekała się edycji kolekcjonerskiej?

...na jakich silnikach stworzona została gra Medal of Honor z 2010 roku?

...która gra studia DMA Design była chwalona za połączenie cech stanowiących podstawy rozgrywki w wydanym trzy lata później Grand Theft Auto III?

Kategorie

Drzewo kategorii (CatGraph):

Zadania

Do zrobienia Do zrobienia


Jak pomóc Jak pomóc

Jak możesz pomóc rozwijać tę część Wikipedii:

Strony pomocnicze

Gry komputerowe w projektach siostrzanych

Wikinews-logo.png Gry komputerowe na Wikinews
Wiadomości
Wikiquote-logo.svg Gry komputerowe na Wikicytatach
Cytaty
Commons-logo.svg Gry komputerowe na Commons
Grafiki i media

Inne portale tematyczne w polskiej Wikipedii

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?