Skrót: P:GK

Portal:Gry komputerowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj


Portal Gry komputerowe
    w polskojęzycznej Wikipedii

Joysticksmall.svg

Gra komputerowa jest rodzajem oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych, w które odbiorca, czyli gracz, zaangażowany jest osobiście. Wbrew pierwotnemu określeniu „gra komputerowa”, stosowanemu w Polsce zwyczajowo dla gier uruchamianych na komputerach osobistych, termin ten odnoszony jest powszechnie do gier uruchamianych na różnych platformach: komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach. Gry podzielone są na różne gatunki, od których zależy cel rozgrywki i sposób jego osiągnięcia. Gry komputerowe mogą być traktowane w wielu aspektach: jako program trenujący umiejętności gracza, rzecz czysto rozrywkową, dziedzinę sportu lub nawet sztukę.

Zajrzyj też na stronę wikiprojektu Gry komputerowe.


Nuvola apps date.svg Aktualności
  • Grupa crackerska 3DM ogłosiła, że złamała Denuvo, najskuteczniejsze jak dotąd zabezpieczenie antypirackie. (13 lutego)
  • Korporacja Microsoft potwierdziła, że gra Quantum Break, początkowo planowana jako tytuł ekskluzywny na konsolę Xbox One, ukaże się również na komputerach z systemem Windows 10. (12 lutego)
  • Zamknięty został portal GameTrailers. (8 lutego)
  • David Gaider, główny scenarzysta serii Dragon Age, opuścił studio BioWare, z którym był związany od siedemnastu lat. (22 stycznia)
Tematy portalu
Na medal Artykuł na medal

Midtown Madnesskomputerowa gra wyścigowa, wyprodukowana przez amerykańskie studio Angel Studios i wydana przez Microsoft. Jej wersja demonstracyjna została udostępniona do pobrania 1 maja 1999 roku, pełną zaś wersję wydano 27 maja. Jej kontynuacja, Midtown Madness 2, została wydana w kwietniu 2000 roku, a ostatnia część serii, Midtown Madness 3, ukazała się w czerwcu 2002 roku na konsolę Xbox. Akcja Midtown Madness rozgrywa się w Chicago. Celem gry jest zwyciężanie w nielegalnych wyścigach miejskich i zdobywanie nowych pojazdów. Gracze mogą zwiedzać miasto w jednym z kilku trybów, zmieniać pogodę i natężenie ruchu przed każdym wyścigiem. Midtown Madness obsługuje wyścigi wieloosobowe poprzez sieć lokalną lub Internet. Gra zebrała pozytywne oceny wśród portali o grach; recenzenci chwalili głównie rozgrywkę i odwzorowanie miasta, czasem zaś krytykowali błędy techniczne.

Zdjęcie

Czy wiesz...

...w jakiej kategorii gra Rocket League otrzymała nagrodę na targach Electronic Entertainment Expo w 2016 roku?

...czym różni się komputerowa gra strategiczna od taktycznej?

...ile lat po premierze gra Electro Body doczekała się edycji kolekcjonerskiej?

...na jakich silnikach stworzona została gra Medal of Honor z 2010 roku?

...która gra studia DMA Design była chwalona za połączenie cech stanowiących podstawy rozgrywki w wydanym trzy lata później Grand Theft Auto III?

Kategorie

Drzewo kategorii (CatGraph):

Zadania

Gry komputerowe w projektach siostrzanych

Inne portale tematyczne w polskiej Wikipedii

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?