Professional Bull Riders

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Professional Bull Riders
Pro Bull Riders
Państwo  Stany Zjednoczone
 Kanada
 Meksyk
 Brazylia
 Australia
Oficjalny skrót PBR
Dyscyplina Ujeżdżanie byków
Data założenia 1992
Zwycięzcy
Obecny zwycięzca Brazylia Renato Nunes
Strona internetowa

Professional Bull Riders, Inc. (PBR) to międzynarodowa profesjonalna organizacja ujeżdżaczy byków mająca siedzibę w Pueblo w stanie Kolorado. Zawody organizowane przez PBR transmitowane są przez telewizje Versus, Fox Sports i NBC Sports. Ponad ośmiuset kowbojów z USA, Kanady, Meksyku, Brazylii i Australii posiada członkostwo Profesional Bull Riders.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Organizacja powstała w 1992 dzięki staraniom dwudziestu kowbojów, z których każdy wpłacił na poczet rozwoju 1000 dolarów. Od tego czasu PBR rozwinęła się i obecnie organizuje 4 trasy (łącznie około 300 widowisk rocznie) na całym świecie, a pula na wygrane wzrosła z 250 tys. dolarów w 1994 do 11 milionów w 2008.

Zasady[edytuj | edytuj kod]

Główną "ligą" jest Built Ford Tough Series, na którą składa się corocznie 31 pokazów, w których bierze udział 40 najlepszych kowbojów. Wydarzeniom tym towarzyszą pokazy pirotechniczne, pulsująca muzyka i efekty specjalne. Jeźdźcy próbują utrzymać się na byku przez osiem sekund, po czym sędziowie oceniają występ zarówno byka, jak i ujeżdżającego. Na koniec zawodów piętnastu najlepszych zawodników konkurują ze sobą ponownie. Kowboj, który zgromadzi największą liczbę punktów w przeciągu całych zawodów, wygrywa.

Prezes[edytuj | edytuj kod]

Prezesem Professional Bull Riders jest Randy Bernard.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

PBR publikuje własne czasopismo, Pro Bull Rider, które ukazuje się siedem razy w roku.

Relacje TV w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce powtórki z zawodów PBR pokazuje kanał Extreme oraz Polsat Sport .

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]