Atrium Promenada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy centrum handlowego. Zobacz też: inne znaczenia.
Atrium Promenada
Ilustracja
Centrum handlowe Atrium Promenada od strony ul. Ostrobramskiej
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Adres ul. Ostrobramska 75C
Typ budynku centrum handlowe
Powierzchnia użytkowa 51 000 m²
Ukończenie budowy 1996
Ważniejsze przebudowy 2016
Właściciel Atrium European Real Estate
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Atrium Promenada
Atrium Promenada
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Atrium Promenada
Atrium Promenada
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Atrium Promenada
Atrium Promenada
Ziemia52°13′52,47″N 21°06′20,84″E/52,231242 21,105789
Strona internetowa

Atrium Promenadacentrum handlowe znajdujące się przy ul. Ostrobramskiej 75 C na Pradze-Południe w Warszawie.

Jest jednym z najstarszych centrów handlowych w stolicy.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Obiekt został usytuowany na terenie zajmowanych przez Polskie Zakłady Optyczne[1]. Warszawska Promenada jest jednym z centrów handlowo-rozrywkowych należących do sieci realizowanej od wczesnych lat 90. XX wieku przez holenderskiego biznesmena Diona Heijmansa.

Wnętrze Centrum

Autorami pierwotnego projektu centrum byli Jacek Kwieciński i Tomasz Kosma Kwieciński. Obiekt miał mieć charakter dziewiętnastowiecznego pasażu wielkomiejskiego. Zgodnie z projektem budynek pokryto szklanym dachem i umieszczono pod nim trzy kondygnacje galerii handlowych połączonych ze sobą mostkami. Konstrukcja budynku miała stanowić jego wystrój (podpory, balustrady, podciągi), który dopełniać miały elementy ze stali (łukowate balustrady, szpice w kształcie końcówek cyrkla). Jednak inwestor odstąpił od pierwotnych założeń i zatrudnił nowych projektantów – Małgorzatę Patris-Cieślak i Marka Rowickiego. Ich projekt wprowadził m.in. dekorowane, kamienno-gipsowe filary dzielące boksy sklepów, kamienne baseny z fontannami i mostkami, latarnie ogrodowe, a na podłodze gwiazdy z kolorowych kamieni (logo centrum)[2].

Pierwsza część centrum, mająca powierzchnię 35000 m², została otwarta w grudniu 1996. Koncepcja galerii sklepów zintegrowanej z nowoczesną ofertą powierzchni biurowej była projektem wizjonerskim w tym okresie w Polsce. Założenie etapowania budowy obiektu w miarę dojrzewania rynku, precyzyjnie przemyślany tenant mix, program lojalnościowy „Promenada Club”, luksusowy magazyn konsumencki „Promenada Sukcesu” czy projekt pierwszego w miejskiej galerii krytego lodowiska niezwłocznie zapewniły Promenadzie wiodącą pozycję nie tylko na warszawskim, ale i na polskim rynku. W 1999 r. oddano do użytku kolejne 15000 m² (m.in. multipleks, kręgielnia, punkty usługowe i handlowe), a w kwietniu 2005 r. następne 60000 m². Na terenie obiektu znajduje się również parking z ok. 2000 miejsc postojowych, w tym 1300 zadaszonych. W celu dalszej rozbudowy, inwestor dokupił teren na wschód od Promenady od firmy deweloperskiej Pirelli Pekao Real Estate[3].

Na początku spółką zarządzającą centrum Promenada była ECC Sp. z o.o. W roku 2006 Inwestor sprzedał warszawski obiekt Funduszowi Carpathian, a nowy właściciel powierzył zarządzanie spółce ECC Property Management, powołanej przez Diona Heijmansa oraz jego syna Adriana Heymansa w ramach ECC Holdings Poland S. A.[4], obecnie właścicielem Promenady jest Atrium European Real Estate[3].

W 2016 zakończyła się rozbudowa centrum, w wyniku czego jego powierzchnia handlowa wzrosła do ok. 51 tys. m²[1]. W 2020 w kompleksie działały m.in. 154 sklepy i lokale usługowe, 18 restauracji, 5 kawiarni, klub fitness i kino Cinema City[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Michał Wojtczuk. Giganty handlowe i wąskie ulice. „Gazeta Stołeczna”, s. 3, 6 października 2016. 
  2. Jerzy S. Majewski, Powojenna architektura Pragi w: Kronika Warszawy, 350 lat Pragi; Archiwum Państwowe m.st. Warszawy; Wydawnictwo DiG, s. 70, ISSN 0137-3099.
  3. a b Centrum Handlowe Promenada będzie jeszcze większe [dostęp: 26 stycznia 2012.
  4. C.H. Promenada [dostęp: 1 kwietnia 2011].
  5. Magda Kłodecka. Na zakupy, ale też na golfa, do kina i do tężni. „Gazeta Stołeczna”, s. 14, 18 września 2020. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]