Prymas Hlond

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prymas Hlond
Reżyseria Paweł Woldan
Scenariusz Paweł Woldan
Główne role Henryk Talar
Andrzej Mastalerz
Wojciech Wysocki
Radosław Pazura
Redbad Klynstra-Komarnicki
Muzyka Andrzej Krauze
Dekoracje i kostiumy Dorota Łacek-Gorczyca
Beata Dąbska
Typ spektaklu dramat
Język polski
Data premiery 5 listopada 2018[1]
Miejsce premiery Teatru Telewizji

Prymas Hlondspektakl tewizyjny Teatru Telewizji z 2018 roku w reżyserii Pawła Woldana, opowiadający o emigracyjnych latach kard. Augusta Hlonda.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Autor scenariusza zrealizował wcześniej dwa filmy dokumentalne dla Telewizji Polskiej o kard. Auguście Hlondzie: August kardynał Hlond w 2003 oraz Prymas z Mysłowic w 2008. Obrazy te są próbą odkłamywania opinii o osobie prymasa Hlonda, która wytworzona został przez propagandę komunistyczną. W czasach PRL-u przedstawiano kard. Hlonda jako zdrajcę, który w chwili wojennych doświadczeń opuścił naród, udając się na emigrację. W rzeczywistości prymas został do wyjazdu zmuszony i nie pozwolono mu wrócić, gdy wyraził taką chęć, zarówno wobec papieża Piusa XII jak i władz niemieckich[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Postać prymasa Hlonda została ukazana w okresie od zajęcia Polski przez Niemców we wrześniu 1939 aż do powrotu do ojczyzny w lipcu 1945 roku. Prymas przebywał m.in. w Rzymie, gdzie przemawiał w Radio Watykańskim, w Opactwie Hautecombe, w Lourdes, w klasztorze franciszkanów w Wiedenbrück[2].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

W spektaklu wystąpili[1]:

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Spektakl Pawła Woldana został nagrodzony w Niepokalanowie w 2019 podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Katolickich i Multimediów, otrzymując I nagrodę w kategorii film fabularny[1][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Grzegorz Janikowski: Premiera autorskiego spektaklu „Prymas Hlond” Pawła Woldana (pol.). dzieje.pl, 2018-10-30. [dostęp 2019-11-25].
  2. Prymas Hlond (pol.). vod.tvp.pl. [dostęp 2019-11-25].
  3. XXXIV Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów (pol.). ksfniepokalana.pl. [dostęp 2019-11-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]