Michał Lesień

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Michał Lesień
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 24 grudnia 1974
Wrocław
Współmałżonek Dorota Głowacka-Lesień
Strona internetowa

Michał Lesień-Głowacki (ur. 24 grudnia 1974 we Wrocławiu) – polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy oraz reżyser teatralny. Syn aktora Zbigniewa Lesienia, byłego dyrektora Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu[1].

Życiorys[edytuj]

W 1994 ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu. W 1998 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi. W 1997 debiutował na scenie tamtejszego Teatru Powszechnego.

Występował w teatrach: Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu (tytułowa rola w Kordianie Słowackiego), Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (Merkucjo w Romeo i Julii Szekspira). W latach 1999–2005 związał się z Teatrem Polskim w Warszawie, gdzie zagrał m.in. Piekielnego Piotrusia w Zielonej Gęsi Gałczyńskiego, Trinkulo w Burzy Szekspira i Demetriusza w Śnie nocy letniej Szekspira. W 2003 roku w MM Przebudzenie-Kompania Teatralna w Warszawie wystąpił w spektaklu „Poczekalnia” w reżyserii Macieja Kowalewskiego.

Na dużym ekranie zadebiutował rolą Różyłły w filmie Kroniki domowe (1997) z Grażyną Szapołowska oraz u boku Jana Englerta we wstrząsającym dramacie Radosława Piwowarskiego Ciemna strona Wenus (1997) jako podrywacz. Rok później wystąpił w roli nonszalanckiego, swobodnego i pełnego energii Irka w Nie ma zmiłuj.

Popularność na szklanym ekranie przyniosła mu postać Jacka Przypadka, beztroskiego absolwenta Studium Gastronomicznego i szefa kuchni, który mieszka z dwiema dziewczynami w sitcomie Lokatorzy (1999–2005).

We wrześniu 2005 wyjechał do Holandii na plan zdjęciowy fabularyzowanego serialu dokumentalnego Test case, który miał swoją premierę w lipcu 2006 na antenie Discovery Channel. W 2008 roku wystąpił w VII edycji Tańca z gwiazdami, jego partnerką była Katarzyna Krupa, z którą odpadł w pierwszym odcinku.

W życiu prywatnym w latach 2005–2011 związany był z Andżeliką Piechowiak[1], wystąpili razem w programie Rozmowy w toku. Od 2012 jest związany z Dorota Głowacką. Ślub wzięli 29 września 2012. Przyjął wówczas nazwisko żony (Lesień-Głowacki).

Filmografia[edytuj]

Filmy kinowe[edytuj]

Seriale TV[edytuj]

Przypisy

  1. a b Michał Lesień - o osobie (pol.). film.onet.pl. [dostęp 2012-12-26].

Linki zewnętrzne[edytuj]