Przełęcz Beskid nad Czeremchą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przełęcz Beskid nad Czeremchą
Ilustracja
Droga na przełęczy Beskid (2019)
Państwo  Polska
 Słowacja
Wysokość 581 m n.p.m.
Pasmo Beskid Niski, Karpaty
Sąsiednie szczyty Klin, Fedorkov
Położenie na mapie Beskidu Niskiego
Mapa konturowa Beskidu Niskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Przełęcz Beskid nad Czeremchą”
Ziemia49°22′19″N 21°47′31″E/49,371944 21,791944

Przełęcz Beskid nad Czeremchą (słow. Čertižské sedlo, 581 m) – przełęcz we wschodniej części Beskidu Niskiego leżąca na granicy Polski i Słowacji.

Przełęcz rozdziela szczyty Klin (687 m) i Fedorkov (766 m). Stanowi północno-zachodni kraniec Bruzdy Międzylaboreckiej (Medzilaborecká brázda). Nieco na północny wschód od przełęczy znajdują się źródła Laborca. Przez przełęcz przebiega droga łącząca polską wieś Jaśliska ze słowacką wsią Čertižné, prowadząca dalej do Medzilaborec (w Polsce droga lokalna, na Słowacji nr 559). Do 21 grudnia 2007 na przełęczy znajdowały się przejścia graniczne: małego ruchu granicznego Jaśliska-Čertižné i na szlaku turystycznym Czeremcha-Čertižné, obecnie przejazd przez przełęcz jest wolny. Na przełęczy znajdują się (2015): „Boża Męka” – drewniany krzyż z blaszaną figurą Chrystusa Ukrzyżowanego na kamiennym postumencie, drewniana wiata z ławami dla turystów oraz słowacki metalowy słupek drogowskazowy szlaków turystycznych.

Widok na południową stronę
Zdjęcie sprzed grudnia 2007 roku

Poprzednią (patrząc od zachodu) przełęczą w granicznym łańcuchu Karpat jest Przełęcz Dukielska, a następną – Przełęcz Radoszycka.

Przełęcz Beskid (alternatywnie Przełęcz Dukielska) miała niegdyś ważne znaczenie gospodarcze, leżąc na szlaku handlowym z Węgier do Polski: BudapesztMiszkolcKoszycePreszówStropkov – Przełęcz Beskid nad Czeremchą – JaśliskaPrzełęcz SzklarskaRymanówSanok.

Przez przełęcz biegną szlaki turystyczne: