Medzilaborce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Medzilaborce
Ilustracja
Widok spod cerkwi na główną ulicę miasteczka
Herb
Herb
Państwo  Słowacja
Kraj preszowski
Burmistrz Ladislav Demko
Powierzchnia 47,48 km²
Wysokość 326 m n.p.m.
Populacja (2003)
• liczba ludności
• gęstość

6699
141,09 os./km²
Nr kierunkowy +421 57
Kod pocztowy 06801
Tablice rejestracyjne ML
Położenie na mapie kraju preszowskiego
Mapa lokalizacyjna kraju preszowskiego
Medzilaborce
Medzilaborce
Położenie na mapie Słowacji
Mapa lokalizacyjna Słowacji
Medzilaborce
Medzilaborce
Ziemia49°16′18″N 21°54′15″E/49,271667 21,904167
Strona internetowa

Medzilaborce (węg. Mezőlaborc, rus. Меджильабірці) – miasto powiatowe we wschodniej Słowacji, w kraju preszowskim, w historycznym regionie Zemplín.

Medzilaborce leżą na wysokości 326 m n.p.m. na południowych stokach Niskiego Beskidu, nad rzeką Laborec. Liczba mieszkańców miasta wynosi 6741 osób [2001], powierzchnia – 32,29 km². Dzielnice miasta to Medzilaborce (centrum), Borov i Vydraň.

Przez Medzilaborce przebiega droga lokalna nr 559 od granicy na Przełęczy Radoszyckiej. 11 km na południe od granicy z drogą tą łączy się droga lokalna nr 575 ze Stropkova. Przez miasto przebiega również międzynarodowa linia kolejowa Sanok – Humenné z przejściem granicznym w Łupkowie na Przełęczy Łupkowskiej. Do najbliższej polskiej miejscowości jest stąd 12 km. Do pierwszego większego miasta (Sanok) – 55 km.

Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1543, gdy włączono je do włości węgierskiej magnackiej rodziny Drugethów. Prawa miejskie zostały nadane w 1964, kiedy to również przyłączono do Medzilaborec kilka wsi. Region, w którym leżą Medzilaborce – Górny Zemplin – jest uważany za najuboższą część Słowacji. Oficjalny wskaźnik bezrobocia w mieście wynosi 20,63%. Wśród mieszkańców miasta przeważają Rusini, mieszkają tu także Słowacy i Cyganie. Ludność jest wyznania greckokatolickiego, rzymskokatolickiego i prawosławnego. Miasto stanowi ośrodek narodowego ruchu rusińskiego, odbywają się tu coroczne festiwale kultury rusińskiej i ukraińskiej. Miasto składa się z domków jednorodzinnych i osiedli bloków mieszkalnych, jest tu również kilka niewielkich zakładów przemysłowych. Medzilaborce są znane przede wszystkim z galerii sztuki nowoczesnej, mieszczącej się w miejscowym domu kultury, w której prezentowane są prace Andy'ego Warhola oraz jego braci Paula i Jamesa. Rodzina Warholów przed emigracją do USA mieszkała we wsi Miková (17 km na zachód od miasta). Muzeum zostało otwarte staraniem miejscowej społeczności rusińskiej w 1991. Poza tym w mieście warte obejrzenia są dwie cerkwie: prawosławna (pw. Świętego Ducha, wzniesiona w 1949 w stylu staroruskim) i greckokatolicka (św. Bazylego Wielkiego z XVIII wieku).

Istnieje połączenie kolejowe z Sanokiem i Rzeszowem (soboty i niedziele)[1].

Gospodarka i infrastruktura[edytuj]

Miasto Medzilaborce ma największą tradycje w przemyśle szklarskim i maszynowym.

W przemyśle szklarskim od 1970 roku, był czeski oddział Jablonec, które zatrudniał do 600 osób. Po prywatyzacji spółki oddział został zlikwidowany. Glass LPS jest następcą 45-letniej tradycji szklarstwa w Medzilaborcach i nadal produkuje elementy oświetlenia z kryształu i kryształowe żyrandole.

Przemysł maszynowy w Medzilaborcach rozpoczął Transporta, później Vihorlat, który zatrudniał 1200 pracowników. Prywatyzacja i kryzys w przemyśle maszynowym przyczynił się do upadku fabryki. Obecnie działające przedsiębiorstwa maszynowe to Kovostroj i Labstroj.

Ważni pracodawcy:
Glass LPS – producent kryształowych żyrandoli.
  • Glass LPS
  • Kovostroj
  • Labstroj
Zatrudnienie:

Urząd Pracy w Stropkovie w 2009 poinformował, że w powiecie Medzilaborce stopa bezrobocia osiągnęła 20,10%. W 2012 r. stopa bezrobocia sięga prawie 23%.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Fontanna-posąg Andy Warhola
Prawosławna cerkiew Świętego Ducha

Miasta partnerskie[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. W wakacje pociągiem z Rzeszowa i Sanoka do Medzilaborzec, „eSanok.pl” [dostęp 2017-07-11] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj]