Przełęcz pod Kozią Strażnicą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przełęcz pod Kozią Strażnicą
Ilustracja
Przełęcz pod Kozią Strażnicą widoczna między Zachodnim Szczytem Żelaznych Wrót a Kozią Strażnicą
Państwo

 Słowacja

Wysokość

ok. 2223 m n.p.m.

Pasmo

Karpaty, Tatry Wysokie

Sąsiednie szczyty

Zachodni Sżelazny Szczyt, Kozia Strażnica

Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Przełęcz pod Kozią Strażnicą”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Przełęcz pod Kozią Strażnicą”
Ziemia49°10′02″N 20°06′30″E/49,167222 20,108333

Przełęcz pod Kozią Strażnicą (słow. Strážne sedlo, niem. Gamsenwartenscharte, węg. Zergeörtoronyhágó) – przełęcz położona na wysokości ok. 2223 m w grani odchodzącej na południowy zachód od wierzchołka Zachodniego Żelaznego Szczytu w słowackiej części Tatr Wysokich. Oddziela ten szczyt od sąsiadującej z nim Koziej Strażnicy. Na przełęcz tę nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne, jest ona dostępna jedynie dla taterników. Przejście przez nią jest wygodnym połączeniem Dolinki Rumanowej z Żelazną Kotliną oraz pobliskimi przełęczami, którymi są Zachodnie i Wschodnie Żelazne Wrota oraz Przełęcz koło Drąga[1].

Przełęcz pod Kozią Strażnicą jak pisał Władysław Cywiński jest „przełęczą pod samą sobą”. Dzieje się tak dlatego, że zaklinowana została ogromnym blokiem skalnym, pod którym znajduje się ogromne okno skalne o bokach wysokości około 10 m. Przełęcz ma dwa siodła. Niższe jest południowo-zachodnie (to z oknem skalnym), ale trudniejsze do przejścia. Wyższe o 2 m i odległe od niego o kilkadziesiąt metrów siodło północno-wschodnie jest łatwo dostępne z obydwu stron. Czasami (bardzo rzadko) przechodzą przez niego taternicy wracający do Doliny Białej Wody po wspinaczce w masywie Żłobistego i Rumanowego Szczytu. Ku zachodowi stok przełęczy opada do Zmarzłej Kotliny, ku wschodowi do Żelaznej Kotliny[2].

Taternictwo[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze przejście

Pierwszego wejścia na Przełęcz pod Kozią Strażnicą dokonano 11 sierpnia 1876 r., a autorami tego wejścia byli Ludwik Chałubiński, Tytus Chałubiński, Bronisław Dembowski, Tadeusz Dembowski, Konstanty Puszet, ks. Józef Stolarczyk, ks. Wawrzyniec Augustyn Sutor, Leopold Świerz oraz górale: Wojciech Bednarz, Wojciech Bukowski, Józef Fronek, Wojciech Gładczan, Jacek Król Rebel, Jan Krzeptowski, Józef Roj, Wojciech Roj, Wojciech Samek, Maciej Sieczka, Jan Stopka, Wojciech Ślimak, Szymon Tatar starszy i 5 innych[1].

Drogi wspinaczkowe
  1. Z Zachodnich Żelaznych Wrót; 0, 15 min
  2. Ze wschodnich Zelaznych Wrót; 0-, 30 min
  3. Z Żelaznej Kotliny; 0-, 30 min
  4. Od zachodu na niższe siodło przełęczy; I, miejsce II,
  5. Ze Zmarzłej Kotliny przez Kozi Żleb; 0-, 45 min[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Witold Henryk Paryski, Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Rumanowa Przełęcz – Wschodnie Żelazne Wrota, t. 9, Warszawa: Sport i Turystyka, 1962.
  2. a b Władysław Cywiński, Tatry. Przewodnik szczegółowy. Rumanowy. Żłobisty, t. 17, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2012, ISBN 978-83-7104-042-9.