Przedmieście Lwowskie (Zamość)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przedmieście Lwowskie
historyczna część miasta Zamościa
Ilustracja
Ulica Partyzantów
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miasto

Zamość

Data założenia

1579

Strefa numeracyjna

(+48) 84

Kod pocztowy

22-400

Tablice rejestracyjne

LZ

Położenie na mapie Zamościa
Mapa konturowa Zamościa, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Przedmieście Lwowskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Przedmieście Lwowskie”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Przedmieście Lwowskie”
Ziemia50°42′46″N 23°15′45″E/50,712788 23,262412

Przedmieście Lwowskie – jedno z dawnych dzielnic Zamościa, które istniało do niedawna. Położone było wzdłuż ul. Partyzantów oraz ul. Żdanowskiej (dawny trakt lwowski).

Granice Przedmieścia Lwowskiego wyznaczały:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przedmieście Lwowskie zostało wytyczone w 1579 roku przy szosie lwowskiej, której zabudowania rozciągały się na 1 km od murów fortecznych (obecnie jest to rejon ul. Krysińskiego i ul. Żdanowskiej). Równolegle do zabudowanej po obu stronach ul. Lwowskiej powstała od południa ul. Podstawie (obecnie ulice: Podwale, Koźmiana i Obrońców Pokoju), a niedaleko fortyfikacji powstała ul. Gęsia (koło bastionu I) i Rynek Świętokrzyski (zlikwidowany podczas modernizacji Twierdzy Zamość). Zanim powstało miasto, stał tu już kościół pw. św. Krzyża (później zlikwidowany - obecnie inny kościół nosi tę nazwę) i nieopodal cerkiewka, a w 1632 roku wzmiankowano o „domie warownym” należącym do Zuchowskich. Często też uznawano Nowy Świat (rejon ul. Peowiaków i ul. G. Orlicz-Dreszera) jako część tejże dzielnicy. Pod koniec XVII wieku przedmieście to posiadało ok. 150 domów, jednakże ich liczba ulegała wielkim wahaniom z powodu pożarów. Istniały tu także liczne folwarki oraz 2 cegielnie (po obu stronach obecnej ul. Orlej), a w XVIII wieku były tu aż 3 świątynie (również powstał kościół pw. św. Matki Boskiej Loretańskiej). W związku z modernizacją Twierdzy Zamość przedmieście to zostało zlikwidowane w latach 20. XIX wieku. Mimo to nadal funkcjonuje ta nazwa wśród starszych ludzi, a do połowy lat 90. istniał podział na dzielnice, wśród których było Przedmieście Lwowskie.

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Obecnie Przedmieście Lwowskie nie istnieje w całości, a jako oddzielne osiedla, na które zostało podzielone. Zamieszkuje je ok. 3066 osób w 542 budynkach, a rejony ul. Partyzantów stają się powoli centrum usługowym.

Osiedla[edytuj | edytuj kod]

Przedmieście Lwowskie zostało podzielone na osiedla:

Handel i usługi[edytuj | edytuj kod]

Sieć handlowa jest słabo rozwinięta - istnieje tylko jeden sklep: PSS Społem i to w pobliżu wschodniej granicy os. Promyk. Za to wzdłuż ul. Partyzantów powstają siedziby usług:

Zlokalizowane są tu też:

Oświata[edytuj | edytuj kod]

Na terenie byłej dzielnicy funkcjonuje tylko jedna szkoła podstawowa (nr 7) i gimnazjum (nr 1 im. Adama Mickiewicza) przy ul. H. Sienkiewicza oraz jeden z wydziałów Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji (WSZiA).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kędziora A.: 'Encyklopedia miasta Zamościa'. Chełm: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, 2000.