Przestrzeń barw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Popularne przestrzenie barw (tablica CIE 1931)
Standardy przestrzeni barw wprowadzone z 4K

Przestrzeń barw – widma fal elektromagnetycznych z zakresu od 380 do 780 nm (to znaczy światła widzialnego), których matematyczne modele są przedstawiane w trójwymiarowej przestrzeni barw. Dzięki tym modelom barwę można opisać nie tylko przez podanie jej widma, ale przez modele w różnym stopniu zbliżone do ludzkiej percepcji barwy, związanej z fizjologią oka ludzkiego, a szczególnie z występowaniem w siatkówce trzech rodzajów czopków[1][2]. Najważniejsze przestrzenie barw ujęto w normach międzynarodowych. Stosuje się je w różnych dziedzinach przemysłu (farbiarskim, tekstylnym, spożywczym, fotograficznym).

Modele[edytuj | edytuj kod]

Istnieją różne modele przestrzeni barw, między innymi:

Gamut[edytuj | edytuj kod]

W grafice komputerowej i fotografii, gamut lub gamut kolorów to pewien kompletny podzbiór kolorów, dostępna gama barw. Najpopularniejsze użycie odnosi się do podzbioru kolorów, które można dokładnie odzwierciedlić w danych okolicznościach, na przykład w danej przestrzeni barw, jasności lub za pomocą określonego urządzenia wyjściowego.


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Widzenie barwne. [w:] copernicus.9lo.lublin.pl [on-line]. [dostęp 2013-12-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-19)].
  2. Adam Zausznica: Nauka o barwie. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1959.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]