Psary (powiat oławski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Psary
wieś
Ilustracja
Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Powiat

oławski

Gmina

Oława

Liczba ludności (III 2011)

272[2]

Strefa numeracyjna

71

Kod pocztowy

55-200[3]

Tablice rejestracyjne

DOA

SIMC

0879564

Położenie na mapie gminy wiejskiej Oława
Mapa konturowa gminy wiejskiej Oława, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Psary”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Psary”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Psary”
Położenie na mapie powiatu oławskiego
Mapa konturowa powiatu oławskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Psary”
Ziemia50°52′09″N 17°21′46″E/50,869167 17,362778[1]

Psarywieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie oławskim, w gminie Oława.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa wrocławskiego.

Religia rzymskokatolicka[edytuj | edytuj kod]

Psary należą do parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa miejscowości wywodzi się od polskiej nazwy psa domowego.

W księdze łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol. Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego) spisanej za czasów biskupa Henryka z Wierzbna w latach 1295–1305 miejscowość wymieniona jest w zlatynizownej formie villa Psar[4][5].

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Do wojewódzkiego rejestru zabytków wpisane są[6]:

  • kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, klasycystyczny z 1713 r.
  • kaplica, przy kościele parafialnym, z około 1800 r.
  • dwór, (nie istnieje)
  • stajnia-spichlerz, z około 1800 r.

inne zabytki:

  • stary kamienny krzyż nieznanego wieku i funkcji znajdujący się w starym zdziczałym parku, należącym do nieistniejącego już majątku. Krzyż często łączony jest z zabójstwem dokonanym około 1360 r. przez rycerza Gebharda von Kittlitz na Bavarusie von Stinavia z rodu Bavorów spod Czeskich Budziejowic, właścicielu wsi Psary, Ścinawy Polskiej i kilku innych. Przed radą miejską Brzegu odbyła się rozprawa, na której rodzinę zamordowanego reprezentowali Fransko i Mladeta von Stinavia, a w imieniu zabójcy wystąpił Mirsonus von Pogarell. Pokuta, którą zadano skazanemu i jego rodzinie nakazywała wysłanie dwóch pielgrzymów - do Rzymu i Akwizgranu, przy czym w Rzymie wysłannik Kittlitzów miał obowiązek uzyskać pisemne poświadczenie od papieża, które miał następnie przekazać wdowie, Annie von Stinavia. W okolicznych klasztorach Kittlitzowie musieli opłacić tysiąc mszy w intencji ofiary, a także zapłacić główszczyznę (okup za głowę zabitego) jego rodzinie. Niektóre z takich umów zawierały również nakaz wystawienia przez zabójcę krzyża lub kapliczki (tzw. krzyż pokutny lub pojednania). Jednak umowa dotycząca zabójstwa Bavarusa von Stinavia takiego nakazu nie zawiera[7] dlatego łączenie opisywanego krzyża z tym zabójstwem nie ma podstaw i jest oparte jedynie na nieuprawnionym założeniu, że wszystkie stare kamienne krzyże monolitowe, o których nic nie wiadomo, zwłaszcza te z rytami broni, są krzyżami pokutnymi[8], chociaż w rzeczywistości powód fundacji takiego krzyża może być różnoraki, tak jak każdego innego krzyża. Niestety hipoteza ta stała się na tyle popularna, że zaczęła być odbierana jako fakt i pojawiać się w lokalnych opracowaniach, informatorach czy przewodnikach jako faktyczna informacja. Tymczasem w przypadku morderstwa dokonanego przez Gebharda von Kittlitz istnieje właściwie pewność, że krzyż pokutny w ogóle nie powstał.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 112528
  2. GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.
  3. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 1065 [zarchiwizowane 2022-10-26].
  4. Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis online
  5. H. Markgraf, J. W. Schulte, "Codex Diplomaticus Silesiae T.14 Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis", Breslau 1889
  6. Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. s. 135. [dostęp 2012-09-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-03-27)].
  7. Barbara Adamska, Przemysław Nocuń. Czu troste und czu hulffe des zele". Późnośredniowieczne ugody kompozycyjne z terenu Śląska.. „Ślaski Kwartalnik Historyczny Sobótka”. LIX (2004) nr 2, s. 124, 2004. 
  8. Arkadiusz Dobrzyniecki. Krzyże i kapliczki pokutne ziemi złotoryjskiej - historia pewnego mitu. „Pomniki Dawnego Prawa”. 11-12 (wrzesień-grudzień 2010), s. 32-37, 2010. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]