Psychodrama

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dramaterapia, psychodrama (ang. drama therapy, psychodrama) – metoda psychoterapii mająca na celu rozpoznanie i leczenie zaburzeń psychicznych[1], wykorzystująca elementy teatru i dramy, polegająca na przygotowywaniu przez członków grupy terapeutycznej (lub klienta indywidualnego w przypadku monodramy) bez założonego scenariusza scen dotyczących rzeczywistości zewnętrznej lub świata wewnętrznego. Celem jest osiągnięcie jak najlepszego i elastycznego przystosowania jednostki do zmieniających się okoliczności, a także twórczy wpływ na tę rzeczywistość. Twórcą psychodramy na płaszczyźnie psychologii był w latach 20. XX wieku dr Jakub Moreno[2].

Dramaterapia polega na odgrywaniu przez osobę różnych ról społecznych w zaimprowizowanych sytuacjach. Odegranie sytuacji z wydarzeń, które w rzeczywistości wiązały się z silnymi emocjami stanowi pretekst do ponownego ich przeżycia w bezpieczniejszej sytuacji, „oczyszczenia” emocjonalnego oraz poznania możliwych reakcji innych osób. Technika ta przynosi korzyści zarówno „aktorom”, jak i „widzom”[3].

Ważnym elementem jest dyskusja nad tym co się wydarzyło na scenie i jakie towarzyszyły temu uczucia. Dzięki temu problem zostaje przepracowany.

Techniki psychodramy

 • granie samego siebie,
 • monolog,
 • puste krzesło,
 • sobowtór jako sumienie,
 • zamiana ról,
 • zwierciadło.

Przebieg

 1. faza wstępna – rozgrzewka: pantomima, choreoterapia
 2. faza główna – przedstawienie problemu
 3. faza końcowa – wspólna rozmowa, dyskusja

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. psychoterapiagrupowa.com.pl. [dostęp 2011-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-20)].
 2. psychodrama na grmg.pl
 3. psychologia.edu.pl