Richard Jouve

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Richard Jouve
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 25 października 1994
Briançon
Klub Montgenevre Val Claree
Debiut w PŚ 17.01 2015, Otepää
(49. miejsce - sprint)
Pierwsze punkty w PŚ 14.02 2015, Östersund (19. miejsce - sprint)
Pierwsze podium w PŚ 7.03 2015, Lahti
(3. miejsce - sprint)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Francja
Igrzyska olimpijskie
brąz Pjongczang 2018 Sprint druż. s.dow.
Mistrzostwa świata
brąz Seefeld 2019 Sztafeta
Mistrzostwa świata juniorów
srebro Val di Fiemme 2014 Sztafeta
Puchar Świata (U-23)
FIS Crystal Globe.svg 3. miejsce
2015/2016

Richard Jouve (ur. 25 października 1994 w Briançon) – francuski biegacz narciarski, srebrny medalista mistrzostw świata juniorów.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Richard Jouve pojawił się 3 grudnia 2011 roku w Bessans, gdzie w zawodach juniorskich zajął 27. miejsce w biegu na 10 km techniką klasyczną. W 2013 roku wystąpił na mistrzostwach świata juniorów w Libercu, gdzie zajął 40. miejsce w sprincie klasykiem. Podczas rozgrywanych rok później mistrzostw świata juniorów w Val di Fiemme wspólnie z kolegami z reprezentacji wywalczył srebrny w sztafecie. Na tej samej imprezie był też między innymi dwunasty w sprincie stylem dowolnym i szesnasty na dystansie 10 km stylem klasycznym. W 2015 roku wystąpił na mistrzostwach świata młodzieżowców w Ałmaty, gdzie był czwarty w sprincie stylem klasycznym, a biegu łączonego nie ukończył

W zawodach Pucharu Świata zadebiutował 17 stycznia 2015 roku w Otepää, zajmując 49. miejsce w sprincie klasykiem. Pierwsze pucharowe punkty wywalczył niecały miesiąc później w Östersund, gdzie w tej samej konkurencji był dziewiętnasty. Już 8 marca 2015 roku w Lahti po raz pierwszy stanął na podium zawodów tego cyklu, zajmując trzecie miejsce w sprincie stylem dowolnym. W zawodach tych wyprzedzili go tylko dwaj Norwegowie: Eirik Brandsdal oraz Sindre Bjørnestad Skar. W 2015 roku wystąpił także na mistrzostwach świata w Falun, zajmując 33. miejsce w sprincie techniką klasyczną.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie Olympic rings without rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
16. 11 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint stylem klasycznym 3:05,75 min Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
3.Bronze medal.svg 21 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint drużynowy stylem dowolnym[1] 15:56,26 min +2,02 s Norwegia Norwegia

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
33. 19 lutego 2015 Szwecja Falun Sprint stylem klasycznym 3:02,35 min Norwegia Petter Northug
16. 23 lutego 2017 Finlandia Lahti Sprint stylem dowolnym 3:13,76 min Włochy Federico Pellegrino
11. 26 lutego 2017 Finlandia Lahti Sprint drużynowy stylem klasycznym[2] 17:40,69 min półfinał Rosja Rosja
4. 21 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint stylem dowolnym 3:21,17 min +1,99 s Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
5. 24 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint drużynowy stylem klasycznym[3] 18:49,86 min +9,13 s  Norwegia
3.FIS bronze medal.png 1 marca 2019 Austria Seefeld in Tirol bieg sztafetowy 4×10 km[4] 1:42:32,1 h +1:01,0 min  Norwegia

Mistrzostwa świata młodzieżowców[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
4. 3 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty Sprint stylem klasycznym Norwegia Sondre Turvoll Fossli
DNF 7 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty Bieg łączony 2 x 15 km 1:19:26,3 h nie wystartował Norwegia Magne Haga
5. 22 lutego 2016 Rumunia Râșnov Sprint stylem dowolnym 2:35,78 min +2,95 s Francja Lucas Chanavat
7. 23 lutego 2016 Rumunia Râșnov 15 km stylem klasycznym 40:02,0 min +1:48.5 min Szwecja Jens Burman

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
40. 21 stycznia 2013 Czechy Liberec Sprint stylem klasycznym Niemcy Lennart Metz
12. 29 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem dowolnym Francja Jean Tiberghien
29. 31 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme 20 km łączony 56:09,6 min +2:11,0 min Norwegia Eirik Sverdrup Augdal
16. 2 lutego 2014 Włochy Val di Fiemme 10 km stylem klasycznym 26:36,9 min +59,6 s Rosja Roman Kajgarodow
2.Silver medal with cup.svg 3 lutego 2014 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4x5 km[5] 53:36,6 min +1,0 s  Norwegia

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2014/2015 76.
2015/2016 39.
2016/2017 64.
2017/2018 33.
2018/2019 27.

Miejsca na podium w zawodach indywidualnych Pucharu Świata chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 7 marca 2015 Finlandia Lahti Sprint stylem dowolnym 2:42,75 min +0,52 s 3. Norwegia Eirik Brandsdal
2. 16 stycznia 2016 Słowenia Planica Sprint stylem dowolnym 2:14.80 min +1,52 s 3. Włochy Federico Pellegrino
3. 7 marca 2019 Norwegia Drammen Sprint stylem klasycznym 2:37,90 min +2,17 s 3. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo

Miejsca na podium w etapach zawodów Pucharu Świata chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 1 marca 2016 Kanada Gatineau Ski Tour Kanada Sprint stylem dowolnym 3:09,36 min +0,08 s 3. Rosja Siergiej Ustiugow
2. 17 marca 2017 Kanada Québec Finał Pucharu Świata Sprint stylem dowolnym 2:44,95 min +0,91 s 3. Kanada Alex Harvey
3. 29 grudnia 2018 Włochy Toblach Tour de Ski Sprint stylem dowolnym 2:17,99 min +0,34 s 2. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
4. 29 listopada 2019 Finlandia Kuusamo Ruka Triple Sprint stylem klasycznym 2:39,47 min +4,62 s 3. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan na 14 grudnia 2019

Sezon 2014/2015
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (15 km C) Lillehammer 5.12 (SP F) Lillehammer 6.12 (10 km F) Lillehammer 7.12 (15 km C) LT Davos 13.12 (15 km C) Davos 14.12 (SP F) Davos 20.12 (15 km F) Davos 21.12 (SP F) Oberstdorf 3.01 (4,4 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km C) Münstertal 6.01 (SP F) Toblach 7.01 (10 km C) Toblach 8.01 (25 km F) Val di Fiemme 10.01 (15 km C) Val di Fiemme 11.01 (9 km F) TdS Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 23.01 (15 km F) Rybińsk 24.01 (SP F) Rybińsk 25.01 (2 × 15 km) Östersund 14.02 (SP C) Östersund 15.02 (15 km F) Lahti 7.03 (SP F) Lahti 8.03 (15 km C) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 14.03 (50 km F) punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - 49 - - - 19 - 3 - 45 - 72
Sezon 2015/2016
Kuusamo 27.11 (SP C) Kuusamo 28.11 (10 km F) Kuusamo 29.11 (15 km C) RT Lillehammer 5.12 (2×15 km) Davos 12.12 (30 km F) Davos 13.12 (SP F) Toblach 19.12 (SP F) Toblach 20.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (SP F) Lenzerheide 2.01 (30 km C) Lenzerheide 3.01 (10 km F) Oberstdorf 5.01 (SP C) Oberstdorf 6.01 (15 km C) Toblach 8.01 (10 km F) Val di Fiemme 9.01 (15 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Planica 16.01 (SP F) Nové Město na Moravě 23.01 (15 km F) Drammen 3.02 (SP C) Oslo 6.02 (50 km C) Sztokholm 11.02 (SP C) Falun 13.02 (10 km C) Falun 14.02 (15 km F) Lahti 20.02 (SP F) Lahti 21.02 (2×15 km) Gatineau 1.03 (SP F) Montreal 2.03 (17,5 km C) Quebec 4.03 (SP F) Quebec 5.03 (15 km F) Canmore 8.03 (SP C) Canmore 9.03 (2×15 km) Canmore 11.03 (15 km F) Canmore 12.03 (15 km C) STK punkty
- - - - - - 29 49 - - - - - - - - - - 3 - 12 - 46 - - - - 2 43 6 26 26 45 53 43 45 174
Sezon 2016/2017
Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (15 km C) Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (10 km F) Lillehammer 4.12 (15 km C) LT Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) La Clusaz 17.12 (15 km F) Val Müstair 31.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (10 km C) Oberstdorf 3.01 (2×10 km) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Toblach 6.01 (10 km F) Val di Fiemme 7.01 (15 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Toblach 14.01 (SP F) Ulricehamn 21.01 (15 km F) Falun 28.01 (SP F) Falun 29.01 (30 km C) Pjongczang 3.02 (SP C) Pjongczang 4.02 (2×15 km) Otepää 18.02 (SP F) Otepää 19.02 (15 km C) Drammen 8.03 (SP C) Oslo 11.03 (50 km C) Quebec 17.03 (SP F) Quebec 18.03 (15 km C) Quebec 19.03 (15 km F) FPŚ punkty
41 - 18 59 - - - 11 54 - - - - - - - - - - - - 13 - 77 - 48 - 3 73 - - 100
Sezon 2017/2018
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (15 km C) Kuusamo 26.11 (15 km F) RT Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (2×15 km) Davos 9.12 (SP F) Davos 10.12 (15 km F) Toblach 16.12 (15 km F) Toblach 17.12 (15 km C) Lenzerheide 30.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (15 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Val di Fiemme 6.01 (15 km C) Val di Fiemme 7.01 (9 km F) TdS Drezno 13.01 (SP F) Planica 20.01 (SP C) Planica 21.01 (15 km C) Seefeld 27.01 (SP F) Seefeld 28.01 (15 km F) Lahti 3.03 (SP F) Lahti 4.03 (15 km C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 10.03 (50 km F) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km C) Falun 18.03 (15 km F) FPŚ punkty
35 - - - 30 - 5 - - - 6 - - - - - - 4 - - 7 - 7 - 27 - 41 76 - - 206
Sezon 2018/2019
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (15 km C) Lillehammer 30.11 (SP F) Lillehammer 1.12 (15 km F) Lillehammer 2.12 (15 km C) LT Beitostølen 8.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Davos 16.12 (15 km F) Toblach 29.12 (SP F) Toblach 30.12 (15 km F) Val Müstair 1.01 (SP F) Oberstdorf 2.01 (15 km C) Oberstdorf 3.01 (15 km F) Val di Fiemme 5.01 (15 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Drezno 12.01 (SP F) Otepää 19.01 (SP C) Otepää 20.01 (15 km C) Ulricehamn 26.01 (15 km F) Lahti 9.02 (SP F) Cogne 16.02 (SP F) Cogne 17.02 (15 km C) Oslo 10.03 (50 km C) Drammen 12.03 (SP C) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km F) Québec 22.03 (SP F) Québec 23.03 (15 km C) Québec 24.03 (15 km F) FPŚ punkty
20 - 51 - - - - 48 - 2 41 4 - - - - - 4 - - - 10 13 - - 3 14 - 18 30 25 25 303
Sezon 2019/2020
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.12 (15 km C) Kuusamo 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (2×15 km) Davos 14.12 (SP F) Davos 15.12 (15 km F) Planica 21.12 (SP F) Lenzerheide 28.12 (15 km F) Lenzerheide 29.12 (SP F) Toblach 31.12 (15 km F) Toblach 1.01 (15 km C) Val di Fiemme 3.01 (15 km C) Val di Fiemme 4.01 (SP C) Val di Fiemme 5.01 (10 km F) TdS Drezno 11.01 (SP F) Nové Město na Moravě 18.01 (15 km C) Nové Město na Moravě 19.01 (15 km F) Oberstdorf 25.01 (2×15 km) Oberstdorf 26.01 (SP C) Falun 8.02 (SP C) Falun 9.02 (30 km F) Östersund 15.02 (15 km F) Östersund 16.02 (15 km C) Åre 18.02 (SP F) Storlien-Meraker 20.02 (38 km F) Trondheim 22.02 (SP C) Trondheim 23.02 (30 km C) ST Lahti 29.02 (15 km C) Drammen 4.03 (SP C) Oslo 8.03 (50 km C) Québec 14.03 (SP C) Québec 15.03 (SP F) Minneapolis 17.03 (SP F) ST Canmore 20.03 (15 km F) Canmore 21.03 (15 km C) FPŚ punkty
3 59 65 55 - 10 69
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 Dyskwalifikacja

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski DNS – Zawodnik został zgłoszony do biegu, ale w nim nie wystartował DNF – Zawodnik nie ukończył biegu

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Maurice Manificat, Richard Jouve
  2. Skład zespołu: Richard Jouve, Lucas Chanavat
  3. Skład drużyny: Richard Jouve, Lucas Chanavat
  4. Skład drużyny: Adrien Backscheider, Maurice Manificat, Clément Parisse, Richard Jouve
  5. Skład drużyny: Richard Jouve, Valentin Chauvin, Jules Lapierre, Jean Tiberghien