Rożnów (województwo opolskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rożnów
wieś
Ilustracja
Piramida w Rożnowie
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Powiat

kluczborski

Gmina

Wołczyn

Strefa numeracyjna

77

Kod pocztowy

46-262[2]

Tablice rejestracyjne

OKL

SIMC

0505160

Położenie na mapie gminy Wołczyn
Mapa konturowa gminy Wołczyn, po prawej znajduje się punkt z opisem „Rożnów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Rożnów”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Rożnów”
Położenie na mapie powiatu kluczborskiego
Mapa konturowa powiatu kluczborskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Rożnów”
Ziemia51°03′09″N 18°08′42″E/51,052500 18,145000[1]

Rożnów (niem. Rosen)[3][4]wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie kluczborskim, w gminie Wołczyn[5].

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie opolskim. 1 stycznia 2003 dotychczasowy przysiółek Rożnów Dolny został zlikwidowany jako osobna miejscowość i wszedł w skład wsi Rożnów[6].

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Do wojewódzkiego rejestru zabytków wpisane są[7]:

  • kościół ewangelicki pod wezwaniem św. Trójcy, obecnie rzymskokatolicki fil. pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Wzmiankowany w 1376 r. W 1530 r. przejęty przez protestantów. Obecny drewniany z 1788 r. odnowiony w 1930 r. Od 1945 r. katolicki. Usytuowany w kręgu starych drzew. Orientowany. Drewniany, konstrukcji zrębowej na podmurowaniu kamiennym, z wieżą konstrukcji słupowej. Prezbiterium zamknięte trójbocznie z zakrystią od pn. Szersza nawa prostokątna z kwadratową wieżą od zach. Wnętrze nakryte stropami płaskimi z fasetą. W tęczy belka fazowa. Chór muzyczny wsparty na czterech profilowanych słupach z zastrzałami, o parapecie wklęsłowypukłej. Przy pn. ścianie nawy nadwieszona empora. Wejścia zamknięte półkoliście, w nich drzwi klepkowe ze starymi okuciami i antabami. Okna zamknięte łukiem spłaszczonym. Na zewnątrz nieszalowany. Wydatny gzyms koronujący profilowany. Dachy siodłowe kryte gontem. Wieża o ścianach szalowanych, nakryta hełmem baniastym z latarnią, podbita gontem. Ołtarz główny tryptyk gotycki, koniec XV w., odnowiony w 1913 r.; rzeźbiony z malowanymi rewersami skrzydeł i predellą. w części środkowej Matka Boska z Dzieciątkiem w otoczeniu św. bpa (Mikołaja?) i św. Michała Archanioła, na skrzydłach śś. Piotr i Katarzyna, Jan Ewangelista i Helena, Apolonia i Paweł, Barbara i Bartłomiej, na rewersach skrzydeł Zwiastowanie, na predelli popiersia śś. Hieronima, Jana Jałmużnika, Antoniego i Jana Chrzciciela. Organy i ambona rokokowa. Chrzcielnica o dekoracji akantowej z około 1700 r. Anioł chrzcielny barokowy z XVIII w. Epitafium drewniane ludowe z 1718 r. Pająk mosiężny sześcioramienny z XVIII w. Cztery lichtarz cynowe z XVIII w.Dwie ławy o tradycjach renesansowych z XVII w. Krzesło z początku XVIII w. Kartusz herbowy barokowy z XVIII w. Dzwon z 1523 r. z napisem majuskułowym, wypisany z księgi rejestru[potrzebny przypis]
  • grobowiec „piramida” rodzin Eben i Mohring, obok kościoła filialnego, z 1780 r., zaprojektowana i zbudowana przez Carla Gottharda Langhansa[8].
  • zespół dworski, z poł. XIX r.:
    • dwór z połowy XIX w. Neogotycki, murowany, otynkowany, prostokątny. Fryz maswerkowy i szczyty schodkowe ze sterczynami. W elewacji bocznej wieża zwieńczona sterczynami. W jednym z pomieszczeń skrzynia płasko rzeźbiona z 1782 r. Oficyna dworska z około połowy XIX w. Murowana, otynkowana. Piętrowa, prostokątna, dwutraktowa z wejściem w dłuższym boku. Czteroosiowa. Dach naczółkowy z lukarną, kryty dachówką
    • park.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 117243
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 1101 [zarchiwizowane 2022-10-26].
  3. Rosen 2) [online], meyersgaz.org [dostęp 2024-04-25].
  4. https://treemagic.org/rademacher/www.verwaltungsgeschichte.de/kreuzburg.html
  5. Sołectwa Gminy Wołczyn. bip.wolczyn.pl. [dostęp 2012-12-08].
  6. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie ustalenia i zmiany urzędowych nazw niektórych miejscowości w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim, podlaskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim oraz obiektu fizjograficznego w województwie podkarpackim (Dz.U. z 2002 r. nr 233, poz. 1964).
  7. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo opolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023, s. 47.
  8. Grobowiec w kształcie piramidy