Rob Krier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rob i Leon Krier: Pawilon na moście w Pforzheim
Kompleks sądowy w Luksemburgu

Rob Krier (ur. w 1938 w Grevenmacher) – luksemburski architekt, urbanista, planista, rzeźbiarz i niemieckojęzyczny publicysta, jeden z głównych przedstawicieli współczesnej architektury konserwatywnej. W latach 70. był czołowym przedstawicielem postmodernizmu w architekturze, później, w latach 80. włączył się w powstały w USA ruch Nowego Urbanizmu i Nowego Tradycjonalizmu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie i kariera naukowa[edytuj | edytuj kod]

Rob Krier, starszy brat Leona Kriera, studiował w latach 1959–1964 architekturę na Uniwersytecie Technicznym w Monachium. Po studiach, w latach 1965–1970 współpracował z Oswaldem Mathiasem Ungersem (w Kolonii i Berlinie) oraz z Freiem Otto (w Berlinie i Stuttgarcie).

Następnie w latach 1973–1975 był asystentem na Uniwersytecie w Stuttgarcie. Wykładał również w Lozannie jako profesor wizytujący na Politechnice Federalnej). W latach 1976–1998 był profesorem na Uniwersytecie Technicznym w Wiedniu, a w 1986 profesorem wizytującym na Yale University w New Haven (Connecticut).

Biura architektoniczne[edytuj | edytuj kod]

Działalność planistyczna[edytuj | edytuj kod]

Rob Krier odrzuca współczesne podejście do urbanistyki, w którym budynki traktowane są jako oddzielne obiekty w nieograniczonej przestrzeni. W swoich projektach kładzie duży nacisk na kontekst historyczny i przestrzenny miejsca, dążąc do harmonii pomiędzy starym i nowym. Uważa tradycję europejską za niewyczerpane źródło motywów architektonicznych.

Krier stał się znany dzięki książce "Stadtraum" (niem. Przestrzeń miejska) z 1975, w której omawia i krytykuje odbudowę zniszczonych struktur urbanistycznych i proponuje rekonstrukcję tradycyjnych kompozycji przestrzennych. Przedstawia też katalog typologii wnętrz ulic i placów.

Krier jest autorem wielu projektów planistycznych w Europie – zwłaszcza w Beneluxie i w Niemczech. Projektował w takich miastach, jak np. Stuttgart, Amsterdam, Wiedeń czy Berlin.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Żonaty – żona Roswitha.

Główne projekty[edytuj | edytuj kod]

Nazwa projektu Rodzaj projektu Lata realizacji Miasto Państwo
Das Dorf kompleks mieszkalny dla osób starszych i niepełnosprawnych
1989–1991
Mülheim an der Ruhr  Niemcy
De Resident centrum handlowo-administracyjne
1989–2001
Haga  Holandia
Sąd gmach sądu i kompleks wokół niego
od 1992
Luksemburg  Luksemburg
Kirchsteigfeld dzielnica Poczdamu
do 1997
Poczdam  Niemcy
Meander centrum mieszkaniowo-biurowe
1995–2006
Amsterdam  Holandia
Batavia dzielnica portowa
od 2002
Lelystad  Holandia