Robert Boyle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Robert Boyle
Ilustracja
Data urodzenia 1627
Data śmierci 1691
Narodowość irlandzka
The Sceptical Chymist, 1661, strona tytułowa

Robert Boyle (ur. 25 stycznia 1627 w Lismore, Irlandia, zm. 30 grudnia 1691 w Londynie, Anglia) – chemik i fizyk brytyjski pochodzenia irlandzkiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem angielskiego arystokraty Richarda Boyle’a. Wykształcenie zdobył w Eton College oraz u prywatnych nauczycieli podczas podróży po Szwajcarii i Włoszech. W trakcie jego pobytu we Florencji zmarł Galileusz. W 1644 roku powrócił do Anglii, gdzie uczestniczył w spotkaniach grupy uczonych, które później doprowadziły do powstania The Royal Society („Invisible College”) . W roku 1652 zamieszkał w odziedziczonych po ojcu posiadłościach w Irlandii. W latach 1656-1668 mieszkał w Oksfordzie, a od roku 1668 na Pall Mall w Londynie u siostry Lady Ranelagh.

W 1661 roku podał nowoczesną definicję pierwiastka chemicznego. Rozwinął chemiczną analizę jakościową, zastosował wskaźnik umożliwiający rozróżnienie roztworów kwasów oraz zasad. Niezależnie od Edme Mariotte’a sformułował tzw. prawo Boyle’a-Mariotte’a[a].

Jest autorem książki The Sceptical Chymist („Sceptyczny chemik”), w której przedstawił swoje poglądy na temat materii. Jej pierwsze wydanie było anonimowe.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Ogłoszone w 1662 roku, w pracy New Experiments Physico-Mechanical Touching the Spring of the Air wydanej w Oxfordzie, wynika z niej, że właściwymi odkrywcami byli ang. matematyk i astronom Richard Towneley (1629 – 1707) oraz lekarz Henry Power (1623–1668). (A. K. Wróblewski „Prawda i mity w fizyce” [1] str. 6)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]