Robert Kalinowski (dziennikarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Robert Kalinowski (dziennikarz)

Robert Kalinowski (ur. 17 czerwca 1968) - polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, wydawca serwisów informacyjnych w TVP i TVP Info.

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Karierę dziennikarską zaczynał w RMF FM, gdzie w latach 1995-2007 i ponownie 2011-2014 prowadził serwisy informacyjne[1][2]. Był także wydawcą i redaktorem portalu internetowego RMF24.pl

Przeprowadził wiele wywiadów z osobistościami świata kultury, które były emitowane na antenie RMF FM. Rozmawiał między innymi z Larsem von Trierem, Wimem Wendersem, Sławomirem Mrożkiem[3], Ryszardem Kapuścińskim czy Jirim Menzlem. 11 września 2001 roku po zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku, współprowadził jeden z najdłuższych, nadawany nieprzerwanie przez osiem godzin, serwisów informacyjnych w historii polskiej radiofonii[4][5].

Kilkakrotnie był wysłannikiem RMF FM w czasie konfliktu na Bałkanach. W 1999 roku przez 40 dni relacjonował z Belgradu bombardowanego przez siły NATO[6][7]. W czasie nalotów współpracował także z Panoramą w TVP2. W Belgradzie przeprowadził między innymi wywiad z Željko Ražnatoviciem, znanym pod pseudonimem Arkan, osławionym watażką, największym i najbardziej wpływowym przywódcą mafijnym w Serbii[8]. W roku 2000 obserwował w Belgradzie aksamitną rewolucję, w wyniku której władzę stracił Slobodan Milošević[9]. W czasie wojny w Iraku wiosną 2003 roku razem z Piotrem Sadzińskim jako korespondent RMF FM relacjonował z południowego Iraku i Kuwejtu. W 2005 roku po śmierci papieża Jana Pawła II, prosto z Watykanu informował o wydarzeniach związanych z jego śmiercią i pogrzebem. Po powrocie do RMF FM w 2013 roku jako specjalny wysłannik RMF relacjonował z Watykanu po abdykacji papieża Benedykta XVI[10][11].

Od stycznia do lipca 2008, był dziennikarzem TV Puls. Przygotowywał tam materiały reporterskie do magazynu informacyjnego Puls Raport i porannego programu Puls o poranku. Prowadził także program kulturalny Puls kultury.

W 2009 i ponownie od marca 2014 współpracował z Polskim Radiem. Prowadził serwisy informacyjne a dla portalu polskieradio.pl przygotowywał analizy poświęcone wojnie na Ukrainie[12].

Od kwietnia 2014 współpracuje z TVP Info. Jest wydawcą Serwisów Info i Panoramy dnia. Brał także udział w realizacji programu interwencyjnego To jest temat.

Od stycznia 2016 jest wydawcą głównego wydania Wiadomości w TVP1[13]. Od marca 2017 współpracuje także z Teleexpressem TVP1.

W latach 2010-2011 był rzecznikiem prasowym wytwórni filmowej Alvernia Studios[14].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]