Robert Noyce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Robert Noyce
Mayor of Silicon Valley
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

12 grudnia 1927
Burlington

Data i miejsce śmierci

3 czerwca 1990
Austin

Przyczyna śmierci

atak serca

Narodowość

amerykańska

Dzieci

William B. Noyce
Pendred Noyce
Priscilla Noyce
Margaret Noyce

Odznaczenia
Narodowy Medal Nauki (USA)

Robert Noyce (ur. 12 grudnia 1927, zm. 3 czerwca 1990) – znany jako „Mayor of Silicon Valley”, współzałożyciel Fairchild Semiconductor w 1957 r. i Intela w 1968, współtwórca (z Jackiem Kilby) układu scalonego.

W 1949 r. ukończył fizykę w Grinnell College, w 1953 uzyskał tytuł doktora w Massachusetts Institute of Technology. Dołączył do Williama Shockleya i podjął pracę w Shockley Semiconductor Laboratory (dział Beckman Instruments), ale opuścił firmę w grupie „Traitorous Eight” (Zdradziecka Ósemka), aby utworzyć w 1957 r. Fairchild Semiconductor. 25 kwietnia 1961 otrzymał od U.S. Patent Office patent na układ scalony zastępujący dotychczasowe tranzystory, co rozpoczęło długą walkę prawną z Jackiem Kilby o prawo do patentu; obaj są obecnie uznawani za twórców układów scalonych. W 1968 odszedł z FS razem z Gordonem Moore’em, aby założyć firmę Intel.

Noyce był znany z wprowadzania atmosfery, która dawała dużą swobodę pracownikom i stała się korporacyjnym wzorcem dla wielu firm zajmujących się nowoczesnymi technologiami, zwłaszcza w Kalifornii. Podejście to było jednak krytykowane przez wieloletniego szefa Intela, Andy’ego Grove’a, który uważał je za niewłaściwe.

Noyce zmarł w 1990 r. na atak serca. Pozostawił Robert Noyce Foundation, instytut sponsorujący badania naukowe i technologiczne, kierowany obecnie przez jego córkę, Penny Noyce.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]