Albert Sabin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Albert Bruce Sabin
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

26 sierpnia 1906
Białystok

Data i miejsce śmierci

3 marca 1993
Waszyngton

Odznaczenia
Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone) Narodowy Medal Nauki (USA)

Albert Bruce Sabin (ur. Abram Saperstein; ur. 26 sierpnia 1906 w Białymstoku, zm. 3 marca 1993 w Waszyngtonie) – amerykański lekarz żydowskiego pochodzenia, wynalazca kolejnej wersji szczepionki przeciwko wirusowi polio (pierwsza była dziełem pochodzącego z Polski Hilarego Koprowskiego)

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Białymstoku w tradycyjnej rodzinie żydowskiej, jako syn Jakuba i Tilli Saperstein. W 1921 wraz z rodziną wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie kształcił się na New York University. W 1930 przyjął obywatelstwo amerykańskie i zmienił nazwisko na Sabin. W 1931 ukończył studia i rozpoczął praktykę w szpitalu. 24 kwietnia 1960 jako pierwszy na świecie zastosował szczepionkę która całkowicie unicestwiała wirusa polio powodującego chorobę Heinego-Medina. Szczepienia na ogromną skalę przeprowadził na terenie ZSRR za zgodą Nikity Chruszczowa.

Wyizolowanie szczepionki jak i wiele innych dokonań przyniosło doktorowi Albertowi Sabinowi ogromną sławę i międzynarodowy rozgłos. Wyrazami uznania było przyznanie Sabinowi 46 doktoratów honoris causa przez uczelnie na całym świecie, a także wiele innych wyróżnień i nagród[1]. Nigdy nie opatentował swojej szczepionki uważając, że jest ona jego darem dla dzieci.

W 1965 został uhonorowany przyznaniem nagrody Laskera w dziedzinie badań klinicznych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Albert B. Sabin Archives, web.archive.org, 7 września 2006 [dostęp 2020-06-21] [zarchiwizowane z adresu 2006-09-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Albert Sabin na stronie projektu Szlak Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku