Nicolaas Bloembergen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nicolaas Bloembergen
Ilustracja
Bloembergen w roku 2006
Data i miejsce urodzenia 11 marca 1920
Dordrecht
Zawód fizyk

Nicolaas Bloembergen (ur. 11 marca 1920 w Dordrechcie) - amerykański fizyk holenderskiego pochodzenia, laureat Nagrody Nobla.

Opuścił Holandię w roku 1945 i wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie podjął pracę na Uniwersytecie Harvarda. Współpracował z Edwardem Purcellem, który bezpośrednio przed przybyciem Bloembergena odkrył jądrowy rezonans magnetyczny. Tytuł doktora uzyskał w roku 1948 na Uniwersytecie w Leiden. Tematem jego rozprawy była Jądrowa relaksacja magnetyczna[1].

W późniejszym okresie prowadził badania nad spektroskopią laserową - udoskonalił m.in. maser, wynaleziony przez Charlesa Townesa[1].

W roku 1958 przyjął obywatelstwo amerykańskie.

W 1981 roku otrzymał, wraz z Kai Siegbahnem i Arturem Schawlowem, Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za wkład do rozwoju mikroskopii laserowej i elektronowej wysokiej rozdzielczości[1].

Przypisy

  1. a b c Nicolaas Bloembergen - Facts (ang.). W: The Nobel Prize in Physics 1981 > Nicolaas Bloembergen, Arthur L. Schawlow, Kai M. Siegbahn [on-line]. Nobel Media AB. [dostęp 2014-02-03]., Biographical , Nobel Lecture, December 8, 1981, Nonlinear Optics and Spectroscopy