Rock neoprogresywny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rock neoprogresywny[1]
Czas i miejsce powstania

lata 80. XX wieku  Wielka Brytania

Instrumenty

gitara - instrumenty klawiszowe - perkusja - wokal

Rock neoprogresywny (ang. neo-progressive rock; lub neo-prog) – styl muzyki rockowej powstały w początkach lat 80. XX wieku na bazie nostalgii za oryginalną falą rocka progresywnego.

Muzycy reprezentujący rock neoprogresywny sięgnęli do doświadczeń grup rocka symfonicznego z lat 70., adaptując większość cech tamtej muzyki (złożoność harmoniczna i rytmiczna, teatralność wykonania, fantasmagoryczne lub filozoficzne teksty) i łącząc je z rozwiązaniami brzmieniowymi i bardziej elektronicznym instrumentarium typowymi dla nowej fali.

Do prekursorów stylu należeli Marillion i IQ. Z czasem do stylu neo-prog zaczęto zaliczać powracających na scenę muzyków i grupy rocka progresywnego, szczególnie te, które przejęły elementy stylu nowej fali (np. Asia, Yes, Genesis).

W chwili obecnej definicja tego stylu obejmuje większość nowo powstałych grup wykonujących muzykę odwołującą się do klasycznych odmian rocka progresywnego; często zalicza się do niego również powstały pod koniec lat 80. styl nazwany metalem progresywnym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. o tym gatunku muzycznym: allmusic.com. [dostęp 2010-08-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Krzysztof Baran, Rock neoprogresywny [online], progrock.org.pl [dostęp 2017-01-17] [zarchiwizowane z adresu 2017-01-06].