Brytyjska inwazja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przyjazd The Beatles do Stanów Zjednoczonych i ich występy w The Ed Sullivan Show były początkiem brytyjskiej inwazji.

Brytyjska inwazja (ang. British Invasion) − termin na określenie okresu w historii rocka w latach 60. oraz 80., a także brytyjskich zespołów biorących udział w jej tworzeniu.

Pierwsza brytyjska inwazja[edytuj | edytuj kod]

Rock and roll powstał w USA w połowie lat 50. i zdobył pewną popularność jako muzyka taneczna, nie zdobył jednak w USA wiodącej popularności. Wśród młodzieży miejskiej ciągle dominowała muzyka folk, a wśród dorosłych różne odmiany tradycyjnego popu.

Rock and roll przyjął się natomiast w Europie, głównie w Wielkiej Brytanii. Tamtejsze grupy, adaptując główne cechy rock and rolla, dodały swoisty europejski smaczek i żywiołowość tej muzyce. W połowie lat sześćdziesiątych grupy te, przede wszystkim The Beatles, The Dave Clark Five, Herman's Hermits i The Rolling Stones, reeksportowały tę muzykę z powrotem do Ameryki Północnej. Wydarzeniem, które praktycznie z dnia na dzień otworzyło Amerykę na brytyjskich wykonawców było amerykańskie tournée Beatlesów z 1964 roku i sukces ich singla I Want to Hold Your Hand.

Przyjęcie tych grup było entuzjastyczne i graniczyło z histerią. Na fali wywołanej przez wspomniane najwybitniejsze zespoły, wielu innych brytyjskich wykonawców odniosło wówczas sukces w USA. "Inwazja" przewróciła dotychczasową scenę muzyczną tego kraju, spychając w cień dotychczas zajmujących ją "grzecznych chłopców", śpiewających banalne piosenki (jak Bobby Vee) i wywołując pojawienie się amerykańskich zespołów nowego nurtu. Na skutek tej drugiej fali popularności rock and rolla, stał się on wiodącym nurtem w muzyce pop do czasów powstania rapu.

Druga brytyjska inwazja[edytuj | edytuj kod]

Okres znany jako "Druga brytyjska inwazja" (ang. Second British Invasion) rozpoczął się w 1983 roku i osiągnął apogeum w 1986. Głównie wywołany był przez MTV, która zwróciła uwagę na muzykę zespołów, takich jak: U2, The Cure, Depeche Mode, Duran Duran, Eurythmics, Billy Idol, Pet Shop Boys czy The Smiths. Brytyjskie zespoły zaczęły dominować na listach przebojów bardziej niż podczas pierwszej inwazji. Był to okres nowej fali i new romantic.

Artyści pierwszej brytyjskiej inwazji (1964-1966)[edytuj | edytuj kod]

Artyści drugiej brytyjskiej inwazji[edytuj | edytuj kod]