Rock chrześcijański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rock chrześcijański (ang. Christian rock) - chrześcijański nurt w muzyce rockowej.

Fakt przynależności do rocka chrześcijańskiego determinują tylko teksty piosenek i deklaracja twórcy. W sferze tekstowej odnosi się on do religijnej - a ściślej chrześcijańskiej - kontemplacji, modlitwy lub sławienia Boga. W zasadzie każdy gatunek wewnątrz muzyki rockowej wykształcił swój chrześcijańsko-religijny styl.

Pojęcie rocka chrześcijańskiego budzi kontrowersje, gdyż z jednej strony powszechnie uznawane jest, że można wyróżnić taki nurt, ale z drugiej, pojawiają się stwierdzenia, że kościoły chrześcijańskie nie akceptują muzyki rockowej[1].

Rock chrześcijański najczęściej związany jest z takimi gatunkami, jak soft rock, folk rock i country rock, rhythm and blues, lecz Christian rock nie jest też obcy takim gatunkom, jak punk rock, rap, a nawet heavy metal.

Nurtu rocka chrześcijańskiego nie należy mylić z popularną w Polsce piosenką religijną, która rzadko wywodzi się z rockowych korzeni.

Wykonawcy[edytuj | edytuj kod]

Głównie są to artyści, którzy całą swoją twórczość dedykowali temu nurtowi, np. Thousand Foot Krutch, Larry Norman, Phil Keaggy, Skillet, Randy Stonehill, King’s X, Stryper, Casting Crowns, Jeremy Camp, Chris Tomlin a także tacy, którzy mają okresy tworzenia muzyki chrześcijańskiej, lub w całej swej twórczości często wracają do tego nurtu np.:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grzegorz Poźniak: Czy istnieje „rock chrześcijański”?. W: Unisono w wielogłosie. Radosław Marcinkiewicz (red.). T. 4: Rock a media. Sosnowiec: GAD Records, 2014, s. 74-84. ISBN 978-83-61637-19-6.
  2. 11 Bands You Might Not Realize Are Christian
  3. BLACK SABBATH's GEEZER BUTLER: 'I Always Felt That God And Jesus Wanted Us To Love Each Other'