Rock chrześcijański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Rock chrześcijański (ang. Christian rock) - chrześcijański nurt w muzyce rockowej.

Fakt przynależności do rocka chrześcijańskiego determinują tylko teksty piosenek i deklaracja twórcy. W sferze tekstowej odnosi się on do religijnej - a ściślej chrześcijańskiej - kontemplacji, modlitwy lub sławienia Boga. W zasadzie każdy gatunek wewnątrz muzyki rockowej wykształcił swój chrześcijańsko-religijny styl.

Pojęcie rocka chrześcijańskiego budzi kontrowersje, gdyż z jednej strony powszechnie uznawane jest, że można wyróżnić taki nurt, ale z drugiej, pojawiają się stwierdzenia, że kościoły chrześcijańskie nie akceptują muzyki rockowej[1].

Rock chrześcijański najczęściej związany jest z takimi gatunkami, jak soft rock, folk rock i country rock, rhythm and blues, lecz Christian rock nie jest też obcy takim gatunkom, jak punk rock, rap, a nawet heavy metal.

Nurtu rocka chrześcijańskiego nie należy mylić z popularną w Polsce piosenką religijną, która rzadko wywodzi się z rockowych korzeni.

Wykonawcy[edytuj]

Głównie są to artyści, którzy całą swoją twórczość dedykowali temu nurtowi, np. Thousand Foot Krutch, Larry Norman, Phil Keaggy, Skillet, Randy Stonehill, King’s X, Stryper, Casting Crowns, Jeremy Camp, a także tacy, którzy mają okresy tworzenia muzyki chrześcijańskiej, lub w całej swej twórczości często wracają do tego nurtu np.:

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Grzegorz Poźniak: Czy istnieje „rock chrześcijański”?. W: Unisono w wielogłosie. Radosław Marcinkiewicz (red.). T. 4: Rock a media. Sosnowiec: GAD Records, 2014, s. 74-84. ISBN 978-83-61637-19-6.