Roger Joseph Boscovich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Roger Joseph Bošković
Roger Joseph Bošković
Data i miejsce urodzenia 1711-05-1818 maja 1711
Dubrownik, Republika Raguzy
Data i miejsce śmierci 1787-02-1313 lutego 1787
Mediolan, Księstwo Mediolanu
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja Towarzystwo Jezusowe

Roger Joseph Bošković, SJ, chorw. Ruđer Josip Bošković; wł. Ruggiero Giuseppe Boscovich (ur. 18 maja 1711, zm. 13 lutego 1787) – fizyk, astronom, matematyk, filozof, poeta i jezuita pochodzący z Raguzy (wówczas niezależne państwo, obecnie Dubrownik w Chorwacji).

Żył i pracował w Anglii, Francji i we Włoszech. Pionier współczesnej fizyki atomistycznej (twierdził, że świat zbudowany jest z mikroskopijnych elementów). Zajmował się optyką, magnetyzmem, elektrycznością, chemią, architekturą, biologią, archeologią i wieloma innymi dziedzinami nauki.

Na jego cześć nazwano krater uderzeniowy Boscovich na Księżycu.

Młodość[edytuj]

Philosophiae naturalis theoria, 1758

Boscovich urodził się w Dubrowniku jako siódme dziecko Paoli Bettera, z bogatej rodziny handlowców Bettera, i ojca Mikołaja Boszkowicia, handlowca rodem z Orahowego Dołu. Szkołę podstawową ukończył w Dubrowniku, a w wieku lat 15 wyjechał do Rzymu, gdzie wstąpił do jezuickiego Collegium Romanum. Studiował tam astronomię, matematykę i teologię. W 1728 wstąpił do zakonu jezuitów. W 1736 opublikował rozprawę o plamach na Słońcu, które opisał jako zakłócenia fotosfery, występujące w cyklu 11-letnim.

Życie i praca we Włoszech[edytuj]

W 1732 roku ukończył filozofię, a niedługo potem również teologię. Po zakończonych studiach teologicznych przyjął święcenia kapłańskie. W 1740 został profesorem matematyki w Collegium Romanum. Został naukowym doradcą Watykanu. Tworzył obserwatorium astronomiczne, zakładał istnienie innych układów planetarnych.

Podróże, Wielka Brytania i Francja[edytuj]

Podróżował po Europie i Azji Mniejszej. Prowadził wykopaliska w Hissarlik. Dotarł do Wielkiej Brytanii, w 1760 został członkiem Towarzystwa Królewskiego. W tym czasie był już znany i uznawany w całej Europie. Prowadził korespondencję z Samuelem Johnsonem i Wolterem. W 1769 roku miał kierować wyprawą do Kalifornii, aby obserwować przejście Wenus na tle tarczy słonecznej, ale ofertę wycofano z powodu nieprzychylnego nastawienia Hiszpanów do jezuitów. Kiedy w 1773 roku zakon jezuitów został zamknięty we Włoszech astronom przyjął zaproszenie króla Francji Ludwika XV i osiadł w Paryżu, gdzie kierował instytutem instrumentów optycznych.

W 1783 wrócił do Włoch, gdzie w prowincji Vicenza zajmował się edycją swoich prac. Umarł w wieku 76 lat w Mediolanie.

Ciekawostka[edytuj]

Jego wizerunek znajdował się na całej serii banknotów chorwackich dinarów, a od 1995 roku znajduje się również na Orderze Chorwackiej Jutrzenki.

Linki zewnętrzne[edytuj]