Roland Koch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Roland Koch (2010)

Roland Koch (ur. 24 marca 1958 we Frankfurcie nad Menem) - były premier kraju związkowego Hesja w Niemczech. Syn Karla-Heinza Kocha, ministra sprawiedliwości Hesji w latach 1987-1991.

Doktor prawa, od 1985 jest adwokatem. Należy do chadeckiej partii CDU, będąc jednocześnie przewodniczącym struktur terenowych tej partii, dla landu Hesja.

Pełnił funkcję premiera już trzecią kadencję, nieprzerwanie od 7 kwietnia 1999. W 2006 wprowadził opłatę za studia na uniwersytetach Hesji (Studiengebühren), a w 2005 przeforsował fuzję klinik uniwersyteckich w Gießen i Marburgu. Przeprowadził kampanię przeciwko dopuszczeniu podwójnego w Niemczech obywatelstwa, uznawaną często za populistyczną i ksenofobiczną. W 2006 wprowadził w Hesji formularz egzaminacyjny dla kandydatów na nowych obywateli, uznany przez opiniotwórczy tygodnik Der Spiegel za absurdalnie trudny.

Od 27 listopada 2006 wiceprzewodniczący CDU. W wyborach lokalnych w Hesji 27 stycznia 2008 jego partia straciła absolutną większość; również utworzona z potencjalnym koalicjantem FDP tzw. większość mieszczańska nie zdobyła połowy miejsc w landtagu. Od pierwszego posiedzenia nowego landtagu 5 kwietnia 2008 do 5 lutego 2009, ze względu na brak koalicji, która mogłaby wyłonić nowy rząd, Koch pełnił komisarycznie obowiązki premiera.

5 lutego 2009 został ponownie wybrany przez Landtag Hesji, na jego pierwszym posiedzeniu po przedterminowych wyborach z 18 stycznia 2009, na urząd premiera głosami koalicji CDU/FDP. Uzyskał jednak mimo to o 4 głosy mniej niż zakładano tj. niż posiadają te partie razem. Od 31 sierpnia 2010 na stanowisku premiera zastąpił go Volker Bouffier.

Kontrowersje[edytuj]

18 sierpnia 2007 r. przemawiał podczas organizowanego przez Związek Wypędzonych tzw. Dnia stron ojczystych. Jego zdaniem nadal istnieją między Polską i Niemcami "otwarte rany". Mówiąc o sytuacji tzw. wypędzonych stwierdził: "Oczekujemy, że wspólne europejskie prawo będzie obowiązywało"[1].

W czasie lokalnej kampanii wyborczej 2007-2008 Koch krótko po wydarzeniach w Monachium (sfilmowana ukrytą kamerą napaść Turka i Greka na emeryta w wyjściu z metra) zaproponował nasilone zwalczanie przestępczości wśród młodych cudzoziemców, m.in. poprzez organizowanie obozów wychowawczych, a także wydalanie poza granice Niemiec także przy mniejszych występkach[2]. Opozycja zarzuciła Kochowi ksenofobię i prowokacyjny populizm, zwracając także uwagę, że przez dziewięć lat jego rządów przestępczość młodocianych w Hesji znacząco wzrosła.


Przypisy

  1. Dziennik Polska-Europa-Świat, 20.08.2007 r., str.6, "Steinbach: Polacy też winni
  2. (niem.) Tagesschau: CDU zieht mit Jugendstrafrecht in den Wahlkampf