Roland TB-303

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Syntezator Roland TB-303

Roland TB-303 – monofoniczny syntezator analogowy stworzony przez firmę Roland w roku 1981.

Dane Techniczne[edytuj | edytuj kod]

Popularność[edytuj | edytuj kod]

Początkowo miał syntetyzować przede wszystkim odpowiednią linię basu (gitara basowa), jako dodatek to wcześniejszego produktu firmy - automatu perkusyjnego TR606. Urządzenie to jednak (TB-303), za sprawą przypadku, stało się obiektem kultu dla wszystkich zwolenników muzyki elektronicznej oraz klubowej i jest określane czasami gitarą elektryczną XXI wieku.

Pod koniec lat 80. XX w., dzięki niepowtarzalnemu brzmieniu TB303 powstał tzw. acid house i on zapoczątkował rewolucję w muzyce nie tylko elektronicznej.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Dźwięki wydobywające się z automatu, dzięki układanym sekwencjom i odpowiednim funkcjom przejścia, mogą mieć zabarwienie zimne, ciepłe, radosne, miękkie, pulsujące, gryzące, gładkie. Dużą furorę wśród producentów zrobiły tzw. alien-soundy - dźwięki, których nie da się stworzyć w żaden inny sposób. Przykład i

Mieszanina tych dźwięków stwarza niepowtarzalny klimat niejednego utworu, od prostych breakbeatów, poprzez acid techno, aż po skomplikowane psychodeliczne dźwięki Goa Trance, Psychedelic Trance czy Neurofunku.

Rozwój techniki spowodował powstanie niejednej mutacji tego urządzenia, obecnie w postaci programów komputerowych poczynając od RB-338 a kończąc na Phoscyonie. Trzeba jednak nadmienić, iż żaden z tych klonów (programowych, ani sprzętowych) nie jest w stanie oddać w 100% wszystkich niuansów dźwiękowych oryginału.

Przypisy

  1. Roland: Schemat elektryczny syntezatora TB-303 (ang.). [dostęp 2014-09-01].