Romuald Jakub Weksler-Waszkinel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Romuald Jakub Weksler-Waszkinel (ur. 28 lutego[1] 1943 w Starych Święcianach) – polski ksiądz katolicki i filozof żydowskiego pochodzenia, doktor filozofii, emerytowany pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Życiorys[edytuj]

Urodził się w getcie w Starych Święcianach koło Wilna, jako syn Jakuba i Batii Wekslerów. Miał starszego brata Samuela. Kilka dni przed likwidacją getta matka oddała go polskiej rodzinie Piotra i Emilii Waszkinelów. Wówczas wypowiedziała te słowa: Pani jest chrześcijanką, pani wierzy w Jezusa, więc niech pani w imię tego Żyda, w którego pani wierzy, uratuje moje dziecko. Gdy dorośnie, zostanie księdzem[2]. Został ochrzczony w obrządku rzymskokatolickim i wychowany jako Romuald Waszkinel. Jego biologiczny ojciec został prawdopodobnie zamordowany podczas marszu śmierci z KL Stutthof, a matka i brat zginęli w komorze gazowej w Sobiborze.

Po wojnie mieszkał w Pasłęku pod Elblągiem. 19 czerwca 1966 otrzymał święcenia kapłańskie w Warmińskim Wyższym Seminarium Duchownym w Olsztynie. W 1968 rozpoczął studia filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1971 został tam zatrudniony, początkowo przez krótki okres w redakcji Encyklopedii Katolickiej, a następnie w Instytucie Filozofii Teoretycznej, gdzie pełnił funkcję starszego wykładowcy. Specjalizuje się w antropologii filozoficznej, metafizyce, dialogu chrześcijańsko-żydowskim i filozofii francuskiej. W 2008 przeszedł na emeryturę. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego i Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich. Jest członkiem-założycielem B’nai B’rith Polska, reaktywowanego w 2007. W 2009 postanowił wyjechać do Izraela i napisać tam książkę. Przez rok żył w kibucu religijnym Sde Eliyahu przy granicy z Jordanią. Mieszka w Jerozolimie i pracuje w instytucie Jad Waszem jako archiwista. Jako emeryt w dalszym ciągu jest księdzem diecezji warmińskiej[3].

23 lutego 1978 w Lublinie podczas rozmowy z matką dowiedział się o swoich żydowskich korzeniach. W 1992 poznał nazwisko i imiona biologicznych rodziców. W tym samym roku do swojego dotychczasowego imienia i nazwiska dodał nazwisko rodowe – Weksler oraz imię ojca – Jakub. 1 września 1995 Piotr i Emilia Waszkinelowie zostali pośmiertnie odznaczeni medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata[4]. Jest aktywnym uczestnikiem dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.


Publikacje[edytuj]

  • 1986: Geneza pozytywnej metafizyki Bergsona
  • 2000: Błogosławiony Bóg Izraela
  • 2003: Zgłębiając tajemnicę Kościoła...
  • 2008: O człowieku, z Mieczysławem A. Krąpcem rozmawia Romuald Jakub Weksler-Waszkinel

O autorze[edytuj]

  • Dariusz Rosiak, Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela, Czarne , 2013.

Przypisy

  1. Data prawdopodobna. Za: Mariusz Garbol: Romuald Jakub Weksler-Waszkinel Błogosławiony Bóg Izraela (pol.). [dostęp 27 marca 2009].
  2. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel: Nie chciałem być Żydem (pol.). [dostęp 27 marca 2009].
  3. Dariusz Rosiak. Jak ja nie chciałem być Żydem!. „Rzeczpospolita - Dodatek Plus Minus”, 12 - 13 listopad 2011. 
  4. Z ks. Romualdem Jakubem Wekslerem-Waszkinelem o tożsamości w kapłaństwie (pol.). [dostęp 27 marca 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj]