Romuald Jakub Weksler-Waszkinel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Romuald Waszkinel
? Weksler
Data i miejsce urodzenia 28 lutego 1943
Święciany
wykładowca na Wydziale Filozofii KUL
Okres sprawowania od 1 stycznia 1971 do roku akademickiego 2008/09[1]
Wyznanie katolickie
Kościół łaciński
Prezbiterat 19 czerwca 1966

Romuald Jakub Weksler-Waszkinel (ur. 28 lutego[2] 1943 w Starych Święcianach) – polski ksiądz katolicki i filozof żydowskiego pochodzenia, doktor filozofii, emerytowany pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w getcie w Starych Święcianach koło Wilna, jako syn Jakuba i Batii Wekslerów. Miał starszego brata Samuela. Kilka dni przed likwidacją getta matka oddała go polskiej rodzinie Piotra i Emilii Waszkinelów. Wówczas wypowiedziała te słowa: Pani jest chrześcijanką, pani wierzy w Jezusa, więc niech pani w imię tego Żyda, w którego pani wierzy, uratuje moje dziecko. Gdy dorośnie, zostanie księdzem[3]. Nieznane jest imię, jakie nadała mu matka biologiczna, sam wspomina, że Moja polska mama nawet nie wiedziała, jak się nazywam. To znaczy, mówiła, że moja mama mówiła jej kilka razy, ale nie chciała zapamiętywać nazwiska, bo za to był wyrok śmierci[4]. Został ochrzczony w obrządku rzymskokatolickim i wychowany jako Romuald Waszkinel. Jego biologiczny ojciec został prawdopodobnie zamordowany podczas marszu śmierci z KL Stutthof, a matka i brat zginęli w komorze gazowej w Sobiborze.

Po wojnie mieszkał w Pasłęku pod Elblągiem. 19 czerwca 1966 otrzymał święcenia kapłańskie w Warmińskim Wyższym Seminarium Duchownym w Olsztynie. W 1968 rozpoczął studia filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1971 został tam zatrudniony, początkowo przez krótki okres w redakcji Encyklopedii Katolickiej, a następnie w Instytucie Filozofii Teoretycznej, gdzie pełnił funkcję starszego wykładowcy. Specjalizuje się w antropologii filozoficznej, metafizyce, dialogu chrześcijańsko-żydowskim i filozofii francuskiej. W 2008 przeszedł na emeryturę. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego i Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich. Jest członkiem-założycielem B’nai B’rith Polska, reaktywowanego w 2007. W 2009 postanowił wyjechać do Izraela i napisać tam książkę. Przez rok żył w kibucu religijnym Sde Eliyahu przy granicy z Jordanią. Mieszka w Jerozolimie i pracuje w instytucie Jad Waszem jako archiwista. Jako emeryt w dalszym ciągu jest księdzem diecezji warmińskiej[5].

23 lutego 1978 w Lublinie podczas rozmowy z matką dowiedział się o swoich żydowskich korzeniach. W 1992 poznał nazwisko i imiona biologicznych rodziców. W tym samym roku do swojego dotychczasowego imienia i nazwiska dodał nazwisko rodowe – Weksler oraz imię ojca – Jakub. 1 września 1995 Piotr i Emilia Waszkinelowie zostali pośmiertnie odznaczeni medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata[6]. Jest aktywnym uczestnikiem dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.


Publikacje[edytuj | edytuj kod]

 • 1986: Geneza pozytywnej metafizyki Bergsona, Lublin (TN KUL)[7].
 • 2000: Błogosławiony Bóg Izraela, Lublin (TN KUL)[7].
 • 2003: Zgłębiając tajemnicę Kościoła... Kraków (WAM)[7].
 • 2008: O człowieku, z Mieczysławem A. Krąpcem rozmawia Romuald Jakub Weksler-Waszkinel
 • 2010: „Lettres” au cardinal Jean-Marie Lustiger", Paris[7].

O autorze[edytuj | edytuj kod]

 • Dariusz Rosiak, Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela, Czarne , 2013.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. KUL - Wydział Filozofii - ks. dr Romuald Jakub Weksler Waszkinel. [dostęp 2017-06-27].
 2. Data prawdopodobna. Za: Mariusz Garbol: Romuald Jakub Weksler-Waszkinel Błogosławiony Bóg Izraela (pol.). [dostęp 27 marca 2009].
 3. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel: Nie chciałem być Żydem (pol.). [dostęp 27 marca 2009].
 4. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel, syn krawca ze Święcian. „Chidusz”, 2014-08-10. 
 5. Dariusz Rosiak. Jak ja nie chciałem być Żydem!. „Rzeczpospolita - Dodatek Plus Minus”, 12 - 13 listopad 2011. 
 6. Z ks. Romualdem Jakubem Wekslerem-Waszkinelem o tożsamości w kapłaństwie (pol.). [dostęp 27 marca 2009].
 7. a b c d KUL - Wydział Filozofii - ks. Romuald Jakub Weksler Waszkinel: Bibliografia - ważniejsze publikacje. [dostęp 2017-06-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]