Ron Wood

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ron Wood
Ilustracja
Ron Wood, 2005
Imię i nazwisko Ronald David Wood
Data i miejsce urodzenia 1 czerwca 1947
Londyn
Instrumenty gitara basowa, gitara elektryczna, gitara akustyczna, sitar
Gatunki rock, blues, rhythm and blues
Zawód malarz, gitarzysta, basista
Aktywność od 1964
Powiązania The Faces
Zespoły
The Rolling Stones Jeff Beck Group
Strona internetowa

Ronald "Ron" David Wood (ur. 1 czerwca 1947 w Hillingdon w Londynie w Anglii[1]) – gitarzysta i basista rockowy. Członek The Faces i The Rolling Stones.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z artystycznej rodziny; jego ojciec grał w orkiestrze, matka była malarką. Ronnie od dziecka grał na klarnecie, bębnach i gitarze. Lubił także rysować; studiował w szkołach plastycznych. Grał w kilku zespołach, m.in. jako basista w Jeff Beck Group (tam poznał Roda Stewarta) i gitarzysta w The Faces. 19 grudnia 1975 roku Ron Wood został oficjalnie członkiem The Rolling Stones – piątym Stonesem. W zespole tym grał i gra do dzisiaj na gitarze elektrycznej i basowej. Dobrze rozumiał się z drugim gitarzystą zespołu – Keithem Richardsem, co zaowocował licznymi utworami ich autorstwa. Choć gra w zespole już 39 lat, nadal nazywany jest nowym Stonesem. Jest jednym z niewielu właścicieli gitary firmy Zemaitis (ma ich kilka, m.in. metal front). Wydał też płyty solowe, jednak żadna z nich nie odniosła sukcesu. Jedną z nagranych przez niego solo piosenek jest utwór Boba Dylana "Seven Days", wykonany 1976 roku w Japonii.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Pete Prown, Harvey P. Newquist, Jon F. Eiche: Legends of rock guitar: the essential reference of rock's greatest guitarists. Hal Leonard, s. 75. ISBN 978-0793540426.