Przejdź do zawartości

Rozkład wielomianowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rozkład wielomianowy
Parametry

liczba prób (liczba całkowita)
liczba rozłącznych kategorii (liczba całkowita)
prawdopodobieństwa poszczególnych kategorii, gdzie

Nośnik

Funkcja rozkładu prawdopodobieństwa

Wartość oczekiwana (średnia)

Wariancja


Entropia


Funkcja tworząca momenty

Funkcja charakterystyczna

, gdzie

Rozkład wielomianowyrozkład prawdopodobieństwa będący uogólnieniem rozkładu dwumianowego. Opisuje on na przykład prawdopodobieństwo uzyskania danej kombinacji wyników w n rzutach kostką o k ścianach. W przypadku n niezależnych prób, z których każda prowadzi z ustalonym prawdopodobieństwem do sukcesu w dokładnie jednej z k kategorii, rozkład wielomianowy podaje prawdopodobieństwo określonej kombinacji liczby sukcesów dla różnych kategorii[1].

Gdy k wynosi 2, a n wynosi 1, rozkład wielomianowy jest rozkładem zero-jedynkowym. Gdy k wynosi 2, a n jest większe niż 1, jest to rozkład dwumianowy. Gdy k jest większe niż 2, a n wynosi 1, jest to rozkład wielopunktowy („multinoulli”).

Generalnie kategorie w rozkładzie wielomianowym nie muszą być uporządkowane (mogą być na skali nominalnej), w związku z tym indeksy są nadawane arbitralnie. Jeżeli kategorie są uporządkowane, rozkład takiej zmiennej nazywamy rozkładem wielomianowym porządkowym[2].

Przykład[edytuj | edytuj kod]

Załóżmy, że w wyborach prezydenckich w dużym kraju było trzech kandydatów. kandydat A otrzymał 20% głosów, kandydat B otrzymał 30% głosów, a kandydat C otrzymał 50% głosów. Jeżeli losowo wybranych zostanie sześciu wyborców, jakie jest prawdopodobieństwo, że w próbie znajdzie się dokładnie jeden zwolennik kandydata A, dwóch zwolenników kandydata B i trzech zwolenników kandydata C?

Uwaga: Ponieważ zakładamy, że populacja głosująca jest duża, rozsądne i dopuszczalne jest myślenie o prawdopodobieństwach jako niezmiennych po wybraniu wyborcy do próby. Technicznie rzecz biorąc, jest to próbkowanie bez zwracania, więc prawidłowy byłby w tym przypadku wielowymiarowy rozkład hipergeometryczny, ale rozkłady zbiegają się w miarę wzrostu populacji w porównaniu do ustalonej wielkości próby[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mariusz Przybycień, Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka. Wykład 7 [online], AGH [dostęp 2024-05-16] (pol.).
  2. Internetowy Podręcznik Statystyki - GLOSARIUSZ [online], www.statsoft.pl [dostęp 2024-06-16].
  3. probability - multinomial distribution sampling. Cross Validated. [dostęp 2022-07-28]. (ang.).