Przejdź do zawartości

Ruch Ekologiczno-Pokojowy „Wolę być”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ruch Ekologiczno-Pokojowy „Wolę Być” – powstał w 1984 r. na bazie tygodnika „Na Przełaj”. W numerze z 1 lipca 1984 roku redakcja zamieściła artykuł zatytułowany „Wolę być” i zaprosiła czytelników tygodnika do dyskusji. Po publikacji łącznie trzech specjalnych numerów „Na przełaj” poświęconych ochronie środowiska, pokoju i ochronie środowiska psychicznego człowieka, doszło do pierwszego spotkania czytelników. Miało ono miejsce w sierpniu 1985 roku w Bobięcinie koło Miastka (dawne województwo słupskie). Na tym właśnie spotkaniu narodziła się idea stworzenia niesformalizowanego ruchu, który przyjął nazwę „Wolę Być” – jako forma przeciwstawienia materializmowi i konsumpcjonizmowi rozwoju wewnętrznego.

Ruch działał w latach 1984–1993, będąc jednym z kilku szczególnie znanych w tym okresie alternatywnych ruchów społecznych w Polsce. Struktura ruchu opierała się na bazie grup regionalnych (nazywanych „lobby”). W szczytowym okresie było ich ponad 30.

Obozy i zimowiska Ruchu (chronologicznie)[edytuj | edytuj kod]

Ruch organizował dwa razy w roku spotkania wolontariuszy, podczas których odbywały się warsztaty, szkolenia, wykłady i różne akcje ekologiczne.

Akcje happeningowe[edytuj | edytuj kod]

Ruch znany był z wielu akcji i happeningów ekologiczno-pacyfistycznych. Do najbardziej znanych należą:

Ruch wydał także dwa numery własnych czasopism – „Wolę być” i „EKO-PUK”, zawierające artykuły poruszające kwestie ekologii i pacyfizmu.

Na obozach gościli przedstawiciele innych organizacji ekologicznych z Niemiec, Szwecji i Czech.

Po ostatnim spotkaniu w roku 1993 Ruch Ekologiczno-Pokojowy „Wolę Być” nie miał kontynuacji w żadnej innej organizacji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]