Ruchocin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ruchocin
Państwo  Polska
Województwo wielkopolskie
Powiat gnieźnieński
Gmina Witkowo
Liczba ludności (2006) 210
Strefa numeracyjna (+48) 61
Kod pocztowy 62-230
(poczta: Witkowo)
Tablice rejestracyjne PGN
SIMC 0300788
Położenie na mapie gminy Witkowo
Mapa lokalizacyjna gminy Witkowo
Ruchocin
Ruchocin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ruchocin
Ruchocin
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Ruchocin
Ruchocin
Położenie na mapie powiatu gnieźnieńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu gnieźnieńskiego
Ruchocin
Ruchocin
Ziemia52°24′02″N 17°46′33″E/52,400556 17,775833
Budynek byłej szkoły ewangelickiej
Budynek folwarczny
Pomnik upamiętniający ofiary okupacji niemieckiej
Struga Bawół

Ruchocinwieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Witkowo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa konińskiego.

Przez wieś przebiega droga wojewódzka nr 260.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ruchocin to wieś znana już w 1398 r. Nazwa miejscowości zmieniała się wraz z upływem lat: początkowo Ruchoczyno (1498 r.), następnie Ruchocino (1618-1620 r.), aż w końcu wieś przybrała nazwę Ruchocin. Ruchocin jest połączeniem dwóch wsi: Ruchocina (niem. Neuzedlitz) i Lipie (niem. Lipe).

W Ruchocinie można zobaczyć park dworski z licznymi stawami i drzewami ujętymi jako pomniki przyrody. W parku znajdują się fundamenty i inne pozostałości po dwóch dworach. Można również zobaczyć gościniec z początku XX w. który jest zachowany w doskonałym stanie. Tuż obok parku znajdują się dwie zabytkowe stodoły. Jedna z nich jest pozostałością po zabudowie folwarcznej należącej do majątku Ruchocin. W XIX w. przez dłuższy czas istniała tu należąca do Gutowskich fabryka cygar. W tym czasie wielokrotnym gościem na dworze w Ruchocinie był Ignacy Baranowski. W okresie powstania styczniowego w Ruchocinie utworzono lazaret powstańczy.

We wsi znajdują się także dwa cmentarze (jeden choleryczny, drugi ewangelicki). Można również zobaczyć szkołę ewangelicką z 1866 roku. W czasie zaboru pruskiego, w Ruchocinie znajdował się duży dom dla sierot.

W latach 1815-1918 obowiązywała niemiecka nazwa wsi Neuzedlitz. 8 września 1872 r. w Ruchocinie urodził się Andrzej Prądzyński – księgarz, wydawca, działacz społeczny. 30 marca 1919 roku w Ruchocinie powstała Polska Szkoła Rolnicza, którą następnie przeniesiono do Witkowa.

Przez wieś przepływa Struga Bawół.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też: Ruchocinek