Ruda (dopływ Odry)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ruda
Ilustracja
Ruda we wsi Rudy
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Lokalizacja

Kotlina Raciborska

Rzeka
Długość 52,32 km
Powierzchnia zlewni

504,06 km²

Średni przepływ

0,88 m³/s Gotartowice

Źródło
Miejsce południowe tereny Żor
Wysokość

ok. 240 m n.p.m.

Współrzędne

50°01′33″N 18°40′53″E/50,025833 18,681389

Ujście
Recypient

Odra

Miejsce na zachód od miejscowości Turze
Wysokość

ok. 175 m n.p.m.[1]

Współrzędne

50°11′47″N 18°15′11″E/50,196389 18,253056

Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Ruda (niem. Raude[potrzebny przypis]) – rzeka w Polsce, całkowicie na terenie województwa śląskiego. Prawy (wschodni) dopływ Odry[2] o długości 52,32 km[3].

Ujście Rudy do Odry

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Źródła rzeki znajdują się w południowej części Żor, na ogródkach działkowych w pobliżu drogi prowadzącej do Jastrzębia-Zdroju. Stąd płynie na ółnocny zachód przez miejscowości: Rybnik, Rudy, Ruda Kozielska, Kuźnia Raciborska i Turze, gdzie uchodzi do Odry. Jej dopływami są Nacyna, Sumina i Rudka (która wcześniej oddziela się od Rudy, a potem do niej wpada), oraz cieki: Potok Woszczycki, Przegędza, Bejca (Młynówka), Potok z Kamienia, Rudka (niewielki potok, istnieją dwa dopływy o tej nazwie), Wierzbnik, Rzeczka, niebezpośrednio poprzez Jezioro Rybnickie: Gzel i Grabownia.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Swoją nazwę Ruda zawdzięcza występującym w jej okolicy i wydobywanym w okresie nowożytnej działalności tutejszch cystersów rudom darniowym żelaza. Rzeka ma duże znaczenie dla historii regionu za sprawą funkcjonujących w Rudach w latach 1255–1810 mnichów z zakonu cystersów, słynęli oni z budowy młynów na okolicznych ciekach i znacząco przyczynili się do rozwoju kulturalno-gospodarczego ziemi rudzkiej. Wody rzeki ze względu na zanieczyszczenia zaliczane są do wód pozaklasowych.[potrzebny przypis]

Poprzez budowę zapory na rzece utworzono Jezioro Rybnickie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

https://slaskie.travel/poi/15568/splyw-kajakowy-ruda