Ruda (dopływ Odry)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ruda
Ilustracja
Ruda we wsi Rudy
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Lokalizacja

Kotlina Raciborska

Rzeka
Długość 52,32 km
Powierzchnia zlewni

504,06 km²

Średni przepływ

0,88 m³/s Gotartowice

Źródło
Miejsce południowe tereny Żor
Wysokość

ok. 240 m n.p.m.

Współrzędne

50°01′33″N 18°40′53″E/50,025833 18,681389

Ujście
Recypient Odra
Miejsce

na zachód od miejscowości Turze

Wysokość

ok. 175 m n.p.m.[1]

Współrzędne

50°11′47″N 18°15′11″E/50,196389 18,253056

Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Ruda (niem. Raude[potrzebny przypis]) – rzeka w Polsce, całkowicie na terenie województwa śląskiego. Prawy (wschodni) dopływ Odry[2] o długości 52,32 km[3].

Ujście Rudy do Odry

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Źródła rzeki znajdują się w południowej części Żor, na ogródkach działkowych w pobliżu drogi prowadzącej do Jastrzębia-Zdroju. Stąd płynie na północny zachód przez miejscowości: Rybnik, Rudy, Ruda Kozielska, Kuźnia Raciborska i Turze, gdzie uchodzi do Odry. Jej dopływami są Nacyna, Sumina i Rudka (która wcześniej oddziela się od Rudy, a potem do niej wpada), oraz cieki: Potok Woszczycki, Przegędza, Bejca (Młynówka), Potok z Kamienia, Rudka (niewielki potok, istnieją dwa dopływy o tej nazwie), Wierzbnik, Rzeczka, niebezpośrednio poprzez Jezioro Rybnickie: Gzel i Grabownia.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Swoją nazwę Ruda zawdzięcza występującym w jej okolicy i wydobywanym w okresie nowożytnej działalności tutejszch cystersów rudom darniowym żelaza. Rzeka ma duże znaczenie dla historii regionu za sprawą funkcjonujących w Rudach w latach 1255–1810 mnichów z zakonu cystersów, słynęli oni z budowy młynów na okolicznych ciekach i znacząco przyczynili się do rozwoju kulturalno-gospodarczego ziemi rudzkiej. Wody rzeki ze względu na zanieczyszczenia zaliczane są do wód pozaklasowych.[potrzebny przypis]

Poprzez budowę zapory na rzece utworzono Jezioro Rybnickie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

https://slaskie.travel/poi/15568/splyw-kajakowy-ruda