Russkije Witiazi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Russian Knights)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Russkije Witiazi
Russkije Witiazi w pełnym składzie i 4 MiG-i-29 z grupy Striży
Russkije Witiazi w pełnym składzie i 4 MiG-i-29 z grupy Striży
Państwo  Rosja
Samoloty 5 Su-27
Sponsor Russian Air Forces flag.png Siły Powietrzne Federacji Rosyjskiej
Baza macierzysta Kubinka
Barwy czerwony, niebieski i biały
Data utworzenia 5 kwietnia 1991
Commons-logo.svg Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Strona internetowa

Russkije Witiazi (Русские Витязи) – zespół akrobacyjny sił powietrznych Rosji powstały 5 kwietnia 1991 w bazie wojskowej Kubinka w Moskwie. Początki akrobacji lotniczej dosięgają jeszcze czasów Związku Radzieckiego, kiedy to coraz częściej widywano na radzieckim niebie różne grupy akrobacyjne. Powstawały różne zespoły latające na różnych typach samolotów. Niektóre grupy wykonywały pokazy nawet na samolotach transportowych. W roku 1991 powstała grupa akrobacyjna Russkije Witiazi. Od samego początku grupa wykonuje akrobację na specjalnie pomalowanych samolotach Su-27. Kilka tygodni potem, w tej samej bazie wojskowej powstała grupa latająca na MiG-29, czyli Striży. Oba zespoły aż do dzisiaj bazują na tym samym lotnisku. Często można zobaczyć obie grupy podczas wspólnych treningów ale nie tylko. Niektóre pokazy również odbywają się w połączeniu obu ekip. Popisowym numerem grupy jest tzw. Kobra, która wymaga od pilotów bardzo wysokiej wprawy oraz precyzji wykonywanych ruchów.

Wypadki i katastrofy[edytuj]

  • 16 sierpnia 2009 roku w podczas treningu pilotów grupy do MAKS Air Show doszło do zderzenia dwóch samolotów Su-27. W wypadku zginęło dwóch pilotów, a jednym z nich był pułkownik Igor Tkaczenko, wieloletni pilot myśliwski na samolotach Su-27, dowódca grupy oraz jej pilot od samego początku.

Współpraca zespołowa[edytuj]

Grupa od samego początku współpracuje z zespołem akrobacyjnym Striży, który bazuje na tym samym lotnisku w Kubince. Ich treningi i pokazy są bardzo efektywne i precyzyjne, gdyż piloci bardzo dobrze się znają.

Linki zewnętrzne[edytuj]