Ryszard Bogucki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ryszard Bogucki (ur. w 1969 roku[1]) – na początku lat 90. XX wieku biznesmen, podejrzewany wraz z Ryszardem Niemczykiem ps. Rzeźnik o zabójstwo byłego Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Papały w 1998 roku.

Biografia[edytuj]

Ryszard Bogucki był biznesmenem, właścicielem sklepów, kantorów, hoteli w Cieszynie[2] i Szczecinie, współwłaścicielem firmy High-Life, sprzedającej samochody marki Ferrari i Porsche.

W 1992 roku, Ryszard Bogucki był głównym sponsorem wyborów Miss Polonia[3][4]. W tym samym roku ożenił się z Elżbietą Dziech, zwyciężczynią konkurencyjnego konkursu Miss Polski 1992[5] (małżeństwo to było później głośno komentowane w mediach)[6], małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1997 roku. Za szczególne zasługi dla gospodarki i prężne wejście w branżę hotelarską przyznano mu prestiżową nagrodę Srebrnego Asa Polskiego Biznesu[7].

Wyroki[edytuj]

W połowie lat 90. stanął przed sądem za wyłudzenia i oszustwa. Zwolniony z aresztu śledczego uciekł za granicę. Poszukiwany listem gończym, został zatrzymany w styczniu 2001 roku w Meksyku[8]. W Meksyku w kurorcie Cancun razem z Ryszardem Boguckim została zatrzymana Karolina N. Sąd skazał Karolinę N. na karę 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby lat pięciu[9]. W 2007 roku Ryszard Bogucki został skazany prawomocnym wyrokiem na na karę 25 lat pozbawienia wolności za udział w zabójstwie Andrzeja Kolikowskiego ps. Pershing[10]. Jego adwokatem był mecenas Leszek Piotrowski[11].

W lutym 2010 roku w Sądzie Okręgowym w Warszawie odbyła się kolejna rozprawa w sprawie zabójstwa byłego Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Papały, na ławie oskarżonych zasiedli Andrzej Zieliński ps. Słowik i Ryszard Bogucki[12]. 31 lipca 2013 roku Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Zielińskiego ps. Słowik od zarzutów w sprawie zabójstwa byłego Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Papały. W związku z tym, uniewinniony od tego zarzutu Ryszard Bogucki zamierza wystąpić o zadośćuczy­nie­nie w wysokości 9 milionów złotych[13].

Wyrokiem Sądu Okręgowego w Katowicach z dnia 31.07.2015 r. o sygn.akt XVI K 190/08 Ryszard Bogucki[14] , po 23 latach , został oczyszczony ze wszystkich stawianych mu zarzutów o charakterze gospodarczym, w tym z zarzutu przywłaszczenia samochodów luksusowych niemieckiej firmy Auto Becker.

Przypisy


Linki zewnętrzne[edytuj]