Ryszard Gwyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święty
Ryszard Gwyn

Richard
męczennik
Data i miejsce urodzenia 1537
Llanidloes
Data i miejsce śmierci 17 października 1584
Wrexham
Czczony przez Kościół katolicki
Data beatyfikacji 1929
przez Piusa XI
Data kanonizacji 25 października 1970
przez Pawła VI
Wspomnienie 17 października

Ryszard Gwyn (ur. 1537 w Llanidloes, zm. 17 października[a] 1584 w Wrexham) – święty Kościoła katolickiego, walijski męczennik, świecka ofiara prześladowań antykatolickich.

Życiorys[edytuj]

Urodził się w walijskim hrabstwie Montgomery (Montgomeryshire współcześnie Powys) w miejscowości Llanidloes. Studiując na Uniwersytecie Oxfordzkim i później w Christ’s College na Uniwersytecie Cambridge[1] znany był jako White co odpowiadało znaczeniu jego walijskiego nazwiska tłumaczonego na język angielski. W 1562 roku powrócił do ojczyzny. Podjął pracę jako nauczyciel początkowo w Maelor, a później w Wrexham, Gresford i w Overton. Mimo znakomitej opinii musiał odejść z pracy w Overton w związku z podejrzeniami lokalnego duchowieństwa anglikańskiego o papizm. W 1579 roku dosięgnęły go pierwsze prześladowania elżbietańskie i został aresztowany w wyniku akcji zapoczątkowanej wezwaniem rady królewskiej do zwiększenia czujności wobec innowierców przez lokalne władze. Więziony był w Ruthin, zwolniony trafił w rok później do więzienia we Wrexham gdzie obietnicą zwolnienia próbowano go nakłonić do apostazji. Kolejny raz zatrzymany został w maju 1581 roku i zakutego siłą sprowadzono do anglikańskiej świątyni. Nieugięta postawa zakończyła się dybami. W 1583 roku zwolniono go z Rady Marchii. Torturowany w Bewdley i Bridgenorth został powtórnie uwięiony w Wrexham. Ponieważ nie poddawał się żadnym formom nacisku w październiku 1584 roku postawiony został przed sądem i drugiego dnia procesu, po odmowie uznania zwierzchnictwa królowej nad Kościołem 10 tegoż miesiąca skazany na karę śmierci za zdradę. Śmierć poniósł przez powieszenie i poćwiartowanie[2].

Z żoną Katarzyną, która uczestniczyła w procesie miał sześcioro dzieci.

Ryszard Gwyn pozostawił po sobie spisane satyry na nowe duchowieństwo i poemat na cześć Matki-Kościoła. Utwory spisane były w języku walijskim.

Patronat

W Barry i Flintshire znajdują się szkoły imienia Świętego Ryszarda Gwyn[3][4].

Dzień obchodów

Dniem wspomnienia Ryszarda Gwyna jest dzienna rocznica śmierci, lokalnie w Wrexham 15 października[2].

Relikwie

Relikwie świętego Ryszarda Gwyna znajdują się w Katedrze Wrexham[2].

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny

Beatyfikowany w 1929 roku przez papieża Piusa XI, jako pierwszy walijski świecki męczennik kanonizowany został w grupie Czterdziestu męczenników Anglii i Walii przez Pawła VI 25 października 1970 roku.

Zobacz też[edytuj]

Uwagi[edytuj]

  1. Starsze źródła różnią się w podawanej dacie śmierci.

Przypisy[edytuj]

Bibliografia[edytuj]