Ryszard Ochódzki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ryszard Ochódzki (Stanisław Tym)

Ryszard Ochódzki (zwany Misiem) – postać fikcyjna, antybohater, kombinator i kanciarz, grany przez Stanisława Tyma w filmach: Miś, Rozmowy kontrolowane i Ryś. Prezes klubu sportowego „Tęcza”. Były mąż Ireny Ochódzkiej (rozwiedziony). Ma duże powodzenie u kobiet.

W pierwotnej wersji scenariusza filmu Miś główny bohater miał nosić nazwisko Nowohucki (od nazwy dzielnicy Krakowa, Nowej Huty – zbudowanej od podstaw w Polsce Ludowej, szeroko chwalonej przez PZPR inwestycji). Nazwisko bohatera nie spodobało się cenzorowi Gł. Urz. Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk sprawdzającemu scenariusz i dlatego zostało zmienione na Ochódzki.

W filmie Miś, ze sceny ukazującej dane z paszportu głównego bohatera można dowiedzieć się że urodził się on 11.11.1939 r. (pomysłowo stworzona data symbolizująca zarówno uzyskanie niepodległości przez Polskę jak i jej utratę) w Warszawie i tam też zamieszkuje. Natomiast w filmie Ryś pada data i miejsce urodzin bohatera: 17 lipca 1937 w Małkini – zbieżna z danymi Stanisława Tyma. Data i miejsce urodzin Ryszarda Ochódzkiego nawiązują także do daty i miejsca urodzin kaowca, bohatera filmu Rejs (również granego przez Stanisława Tyma). W filmie Ryś pojawia się jeszcze jedno nawiązanie do filmu Rejs, sugerujące, że kaowiec i Ryszard Ochódzki to ta sama postać – w filmie pojawia się postać filozofa (Andrzej Dobosz) z filmu Rejs, który wspomina wspólną podróż statkiem po Wiśle. W komunikacie o poszukiwanym Ryszardzie Ochódzkim w filmie Rozmowy kontrolowane pada jeszcze inna data i miejsce urodzin bohatera: 11 maja 1934 roku w Warszawie.