Rozmowy kontrolowane

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rozmowy kontrolowane
Gatunek komedia
Data premiery 13 grudnia 1991
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Czas trwania 93 min
Reżyseria Sylwester Chęciński
Scenariusz Stanisław Tym
Główne role Stanisław Tym, Krzysztof Kowalewski, Bożena Dykiel, Jerzy Turek, Irena Kwiatkowska, Alina Janowska, Marian Opania, Maciej Damięcki, Joanna Żółkowska, Paweł Nowisz, Leon Niemczyk, Adam Siemion, Artur Barciś, Jerzy Januszewicz, Zofia Merle
Muzyka Jerzy Matuszkiewicz
Poprzednik Miś
Kontynuacja Ryś

Rozmowy kontrolowane – polski film fabularny z 1991 w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, druga część trylogii filmowej mieszczącej również Misia i Rysia.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 1981 Ryszard Ochódzki, zwany "Misiem" otrzymuje od znajomego pułkownika UB Zygmunta Molibdena zadanie przeniknięcia do struktur „Solidarności” w Suwałkach. Nie może odmówić z dwóch powodów: po pierwsze, łączą go z Molibdenem różne pokątne interesy (nielegalny handel, przemyt), po drugie, pułkownik nakrył go in flagranti ze swoją żoną. Wyposażony w legitymację Solidarności i wspólne zdjęcie z Lechem Wałęsą Ochódzki udaje się w Suwalskie. Tam zastaje go stan wojenny. Po spowodowaniu wypadku samochodowego Ochódzki porzuca swój pojazd i pożyczonym autem wraca do stolicy. Zatrzymuje go patrol milicji. W bagażniku samochodu znajduje solidarnościowe ulotki. Bojąc się aresztowania, Ochódzki rzuca się do ucieczki. Przez przypadek unieszkodliwia ścigający go czołg i staje się bohaterem walczącego podziemia. SB ściga go teraz po całej Polsce listem gończym. Tymczasem jeden z przełożonych pułkownika Molibdena w dwuznaczny sposób oznajmia mu, że wie o jego wcześniejszych kontaktach z Ochódzkim. W trosce o własną karierę i bezpieczeństwo Molibden postanawia zabić prezesa klubu „Tęcza”. Ochódzkiego może już tylko uratować ucieczka za granicę. W kobiecym przebraniu ma udać się do Szwecji. Akcja filmu toczy się w czasie stanu wojennego, co jest okazją do zaprezentowania rozmaitych postaw społecznych obywateli PRL oraz absurdów systemu. Ryszard Ochódzki, przyjaciel luminarzy komunistycznych, musi się ukrywać i wbrew swej woli zostaje bohaterem zdelegalizowanej „Solidarności”.

Plenery[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do filmu wykonywano w Warszawie – Pałac Kultury i Nauki, Plac Trzech Krzyży, ul. Rakowiecka – oraz Zakopanem – hotel „Kasprowy”.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]