Ryszard Stefański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ryszard Stefański
Data i miejsce urodzenia

22 lipca 1944
Kochów

profesor nauk prawnych
Specjalność: postępowanie karne, postępowanie procesowe
Doktorat

5 grudnia 1986

Habilitacja

27 marca 2002
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Profesura

19 lutego 2014

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie

Ryszard Andrzej Stefański (ur. 22 lipca 1944 w Kochowie[1]) – profesor nauk prawnych[2], wykładowca na Uczelni Łazarskiego w Warszawie, prokurator Prokuratury Krajowej, redaktor naczelny kwartalnika Ius Novum[3], wykładowca postępowania karnego w Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Warszawie[4], były Zastępca Prokuratora Generalnego w Ministerstwie Sprawiedliwości[5].

W 1968 został członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od lat 70. XX w. był prokuratorem w prokuraturze w Garwolinie, następnie był zastępcą prokuratora wojewódzkiego i prokuratorem wojewódzkim w Siedlcach. Od 1978 był zastępcą członka KW PZPR w Siedlcach, a następnie członkiem Prezydium Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej oraz Prezydium Wojewódzkiej Komisji Kontrolno-Rewizyjnej KW PZPR w Siedlcach do grudnia 1989.[1]

Specjalizuje się w zakresie prawa karnego materialnego i procesowego oraz prawnych zagadnień ruchu drogowego[4].

Autor około 400 artykułów, glos i recenzji opublikowanych w krajowych i zagranicznych czasopismach prawniczych oraz 26 książek, w tym: Zatrzymanie prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego, Zakaz prowadzenia pojazdów, Nowe znaki i sygnały drogowe. Przepisy, wzory, komentarz, Prawo o ruchu drogowym z komentarzem praktycznym, Wykroczenia drogowe. Komentarz, Przestępstwa i wykroczenia drogowe w orzecznictwie SN[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Katalog kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL [online], katalog.bip.ipn.gov.pl [dostęp 2018-03-31].
  2. Prezydent wręczył nominacje 40 profesorom.
  3. IUS NOVUM, Kwartalnik wydawany przez Wydział Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego.
  4. a b c Kodeks drogowy po zmianach. Stan prawny na 1 stycznia 2008 r.. „Gazeta Prawna”, s. okładka. Poznań: ABEDIK. ISSN 1232-6712. 
  5. Dymisja Zastępcy Prokuratora Generalnego

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]