Saara (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Saara
Ilustracja
Meandry Saary koło Mettlach
Kontynent

Europa

Państwo

 Francja (Grand Est)
 Niemcy (Nadrenia-Palatynat)

Rzeka
Długość 246 km
Powierzchnia zlewni

7431 km²

Średni przepływ

47 m³/s

Źródło
Miejsce Wogezy, Francja
Wysokość

~800 m n.p.m.

Współrzędne

48°32′05″N 7°09′58″E/48,534722 7,166111

Ujście
Recypient

Mozela

Miejsce Konz, Niemcy
Współrzędne

49°42′05″N 6°34′12″E/49,701389 6,570000

Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Saara (fr. Sarre, niem. Saar) – rzeka we Francji i Niemczech. Długość – 246 km, powierzchnia zlewni – 7,3 tys. km². Prawy dopływ Mozeli.

Źródła Saary znajdują się w Alzacji w północnych Wogezach. Płynie przez wschodnią Lotaryngię, w środkowym biegu meandruje poprzez Zagłębie Saary. Koło Konz wpada do Mozeli.

Jest połączona Kanałem Węglowym Saary o długości 63 km z Kanałem Marna-Ren. Rzeka ta jest żeglowna od miasta Sarreguemines. Na odcinku od Saarbrücken do ujścia rzeka jest żeglowna dla barek o długości do 190 m i intensywnie wykorzystywana do transportu, a powyżej Saarbrücken rzeka i Kanał Węglowy Saary są żeglowne tylko dla małych jednostek z uwagi na wielkość śluz i wykorzystywane prawie wyłącznie do ruchu turystycznego.

Nad Saarą w Völklingen znajduje się wpisana w 1994 roku na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO dobrze zachowana huta żelaza z przełomu XIX i XX w. W rejonie miejscowości Mettlach rzeka tworzy malownicze meandry między górami, rejon ten jest w związku z tym atrakcyjny turystycznie, a rzeka wykorzystywana jako wodny szlak krajobrazowy, którego nie zniekształciły również kilkunastometrowe zapory wodne ze śluzami w Mettlach i Serrig. Począwszy od rejonu Serrig do ujścia w dolinie rzeki znajdują się liczne winnice: najważniejszym ośrodkiem winiarskim jest tu Saarburg, a wina zaliczane są do grupy win mozelskich.

Główne dopływy[edytuj | edytuj kod]

Miasta nad Saarą[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]