Satya Nadella

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Satya Nadella w 2013 r.

Satya Narayana Nadella (ur. 19 sierpnia 1967 w Hajdarabadzie) – hinduski menedżer. Jest dyrektorem generalnym firmy Microsoft[1], powołany na prezesa zarządu 4 lutego 2014. Zanim został CEO w firmie Microsoft, był wiceprezesem grupy Enterprise oraz Microsoft Cloud, odpowiedzialny za tworzenie i uruchomienie platform, narzędzi programistycznych oraz chmury obliczeniowej.

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Satya Nadella urodził się w mieście Hajdarabad, w stanie Andhra Pradesh (obecnie Telangana) w Indiach. Jego ojciec był urzędnikiem w Indyjskich Służbach Administracyjnych. Satya uczęszczał do szkoły publicznej w Begumpet. Studiował na Mangalore University, gdzie w Instytucie Technologii w 1987 roku obronił tytuł inżyniera elektroniki i telekomunikacji[2].

Nadella następnie udał się do Stanów Zjednoczonych kontynuując studia magisterskie na kierunku informatycznym na uczelni University of Wisconsin-Milwaukee[3]. Dyplom otrzymał w 1990 roku, a później uzyskał tytuł MBA na University of Chicago Booth School of Business[4].

Satya powiedział, że „zawsze chciał tworzyć rzeczy”. Wiedział, że informatyka jest tym, w czym chce się realizować.

Podsumowanie kariery[edytuj | edytuj kod]

Satya Nadella pracował w Sun Microsystems przed dołączeniem do firmy Microsoft w 1992 roku[5].

W firmie Microsoft Nadella prowadził duże projekty, między innymi był odpowiedzialny za rozwój chmury obliczeniowej jako jednej z największych rozwiązań chmury na świecie[6]. Pracował również jako starszy wiceprezes działu R & D oraz wiceprezes Microsoft Business Division.

Pomagał również w rozwoju baz danych firmy Microsoft, Windows Server oraz Azure[4]. Przychody z usług chmury wzrosły do 20,3 mld dolarów w czerwcu 2013, z 16,6 mld dolarów, kiedy to objął stanowisko w 2011 roku[7].

W 2013 roku wynagrodzenie podstawowe Nadella wynosiło 700 000 dolarów, wliczając premie wyniosło 7,6 mln dolarów[8].

Poprzednie stanowiska Satya Nadella to[9]:

  • Prezes działu Server & Tools (9 luty 2011 – luty 2014)
  • Starszy Wiceprezes R & D (marzec 2007 – luty 2011)
  • Wiceprezes Wydziału Biznesu
  • Wiceprezes Business Solutions oraz Search & Advertising Platform
  • Wiceprezes grupy Cloud & Enterprise

W dniu 4 lutego 2014 roku został ogłoszony nowym CEO firmy Microsoft[1]. Jest trzecim prezesem w historii firmy[10].

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Satya ożenił się w 1992 roku. Ma troje dzieci: syna i dwie córki. Mieszka w Bellevue w stanie Waszyngton[4]. Nadella jest zapalonym czytelnikiem poezji amerykańskiej i indyjskiej, lubi grać w krykieta. Twierdzi, że przywództwa oraz pracy zespołowej nauczył się z gry w krykieta[11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]