University of Wisconsin-Milwaukee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
University of Wisconsin-Milwaukee
Merrill Hall
Merrill Hall
Patron uczelni uczelnia publiczna
Państwo  Stany Zjednoczone
Adres Milwaukee
Liczba studentów ~30 000
Położenie na mapie Wisconsin
Mapa lokalizacyjna Wisconsin
University of Wisconsin-Milwaukee
University of Wisconsin-Milwaukee
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
University of Wisconsin-Milwaukee
University of Wisconsin-Milwaukee
Ziemia 43°04′30″N 87°52′58″W/43,075000 -87,882778
Strona internetowa

Uniwersytet Wisconsin-Milwaukee (znany również jako UW – Milwaukee, UWM lub Milwaukee) – amerykański publiczny Uniwersytet badawczy znajdujący się w Milwaukee w stanie Wisconsin. Uniwersytet Wisconsin jest jednym z dwóch doktorski publicznych instytucji badawczych i drugim uniwersytetem co do wielkości w stanie Wisconsin.
Uniwersytet Wisconsin – Milwaukee znajduje się w dużym mieście Wisconsin i jest centralną siedzibą naukowców, instytutów i laboratoriów naukowych. Począwszy od 2006 roku, uczelnia oferuje 155 programów różnego stopnia, w tym 84 programów licencjackich, 48 programów magisterskich i 22 programy doktorskie. Na uczelni zarejestrowanych jest ok. 28 000 tysięcy studentów.

Zespoły sportowe uniwersytetu nazywane są Panterami (Panthers). Wszystkie 15 drużyn rywalizuje w NCAA Division I. Pantery zajmują 64 miejsce w klasyfikacji sportowej na 336 drużyn.

Nauka[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet Wisconsin – Milwaukee jest jednym z dwóch doktorskich publicznych uniwersytetów badawczych w stanie Wisconsin. Należy do Fundacji Carnegie jako II Uniwersytet Badawczy. W 2006 roku, budżet uniwersytetu wynosił 45,3 miliony dolarów i otrzymywał 145,9 milionów dolarów z pomocy federalnej, kontraktów i stypendiów[1].

W skład Uniwersytetu Wisconsin – Milwaukee wchodzą:

College Inżynierii i Nauk Stosowanych[edytuj | edytuj kod]

Sandburg Residence Halls

College Inżynierii i Nauk Stosowanych (University of Wisconsin-Milwaukee College of Engineering and Applied Science) oferuje program nauczania, po którym student może otrzymać stopień licencjacki, magisterski i doktorski w inżynierii cywilnej, elektrotechnice, inżynierii przemysłowej, inżynierii materiałów, budowie maszyn i informatyki.

Do najbardziej znanych absolwentów collegu należy:

 • Phil Katz ('84, BS Computer Science), programista komputerowy, twórca PKZIP.
 • Cheng Xu
 • Scott Yanoff ('93 BS Computer Science), pionier internetu.

Szkoła Edukacji[edytuj | edytuj kod]

Szkoła Edukacyjna Uniwersytetu Wisconsin-Milwaukee (University of Wisconsin-Milwaukee School of Education)

Szkoła Edukacji oferuje kształcenie na poziomie niższym – undergraduate (odpowiednik studiów licencjackich) na dziewięciu kierunkach i czternaście kierunków o specjalizacji na poziomie doktorskim. Program nauczania collegu został oceniony przez U.S. News & World Report i znalazł się wśród 3% najlepszych uczelni Fundacji Carnegie.

Do najbardziej znanych absolwentów tego kierunku należą:

Szkoła Architektury, Planowania i Urbanistyki[edytuj | edytuj kod]

Szkoła Architektury, Planowania i Urbanistyki (University of Wisconsin-Milwaukee School of Architecture and Urban Planning) oferuje kształcenie na poziomie licencjackim, magisterskim i doktorskim. W jej murach naukę podejmuje 800 studentów.

Szkoła znajduje się w Budynku Architektury w miasteczku uniwersyteckim UW-Milwaukee. Zajmuje powierzchnię 143 000 stup kwadratowych i jest jednym z największych budynków Uniwersytetu.

Szkoła została sklasyfikowana w pierwszej dwudziestce najlepszych szkół w Stanach Zjednoczonych według U.S. News and World Report[2]

Wydział projektowania został również sklasyfikowany w pierwszej dwudziestce i na drugim miejscu w środkowym zachodzie. W kategorii programów nowatorskich zajął trzecie miejsce.

Do najbardziej znanych absolwentów tego wydziału należą:

Szkoła Biznesu im. Sheldon B. Lubar[edytuj | edytuj kod]

Szkoła Biznesu (Sheldon B. Lubar School of Business) mieści się w budynku Lubar Hall w miasteczku uniwersyteckim UW-Milwaukee. Szkoła oferuje trzy stopnie edukacji na poziomie licencjackim, magisterskim i doktorskim. Uczęszcza do niej ponad 4000 studentów. Budynek jest siedzibą Centrum Technology Innovation, Deloitte & Touche Center, Instytutu Helen Bader i Centrum Bostrom dla Biznesu Konkurencyjnego, Innowacji i Przedsiębiorczości.

Program Management Information Systems (MIS) według którego odbywa się nauka w szkole został sklasyfikowany przez Association for Information Systems, na 19 miejscu w Stanach zjednoczonych i na 24 miejscu na świecie.

Pozostałe wydziały[edytuj | edytuj kod]

 • College of Health Sciences
 • College of Letters and Science
 • College of Nursing
 • Graduate School
 • Helen Bader School of Social Welfare
 • Peck School of the Arts
 • School of Information Studies

Miasteczko uniwersyteckie[edytuj | edytuj kod]

Miasteczko uniwersyteckie UW-Milwaukee położone jest na 93 akrach w Milwaukee’s w górnym East Side. Uważa się je za jedno z najbezpieczniejszych kampusów w Wisconsin[3] Miasteczko mieści się w pięciu budynkach położonych nad brzegami jeziora Michigan w odległości 10 min od centrum Milwaukee. Budynki kampusu położone są względem siebie w kształcie litery „L” i podzielone na trzy dziedzińce: centralny (środkowy), zachodni i północny.

Dziedziniec Północy[edytuj | edytuj kod]

Północna strona dziedzińca graniczy z Downer Woods, lesistym obszarem i centrum konserwacji. Po zachodniej stronie Dziedzińca Północnego znajdują się Sandburg Residence Halls, kompleks czterech wysokich akademików. W Sandburg Residence Halls mieszka 2 700 studentów.

W centralnej części Dziedzińca Północnego, znajduje się Centrum Klotsche i jego nowy Pawilon w którym są pomieszczenia rekreacyjne i sale sportowe. Obok znajduje się Enderis Hall, w której swoją siedzibę ma College Nauki Zdrowia, Szkoła Edukacji, School of Information Studies i Helen Bader School of Social Welfare.

Wschodnia strona Północnego Dziedzińca jest grupą starych czerwonych budynków, w tym Holton Hall, Merrill Hall, Johnston Hall, Sabin Hall i innych. Budynki te zostały nabyte przez Uniwersytet Milwaukee-Downer College na potrzeby miasteczka uniwersyteckiego.

Centralny Dziedziniec[edytuj | edytuj kod]

Miasteczko w Milwaukee

W północnej części Centralnego Dziedzińca znajduje się Biblioteka Golda Meir Uniwersytetu UW-Milwaukee, jedna z głównych bibliotek w kraju. Biblioteka składa się z trzech części: skrzydła zachodniego, skrzydła wschodniego i centrum konferencyjnego na ostatnich piętrach. Zachodnie i wschodnie skrzydło zostało dobudowane w 1967 i 1974 roku jako oddzielne budynki. Skrzydła zostały połączone przez przejście w suterenie i pomostami na drugim i trzecim piętrze.

Północne połączenia wschodniego i zachodniego skrzydła oraz czwarte piętro konferencyjne zostały dobudowane w 1987 roku. W 1979 Biblioteka została nazwana imieniem Golda Meir, czwartego Prezes Rady Ministrów Izraela, który uczęszczał do Uniwersytetu Milwaukee.

W południowej części Centralnego Dziedzińca znajduje się Związek UWM, centrum działalności studenta. Biblioteka Golda Meir na północy i budynek Związku UWM na południu jest połączony poprzez Ernest Spaights Plaza. W zachodniej stronie Ernest Spaights Plaza znajduje się Bolton Hallnie, w którym swoje siedziby mają wydziały socjologii, antropologii, politologii, ekonomii, studia urbanistyczne i geografii.

Na zachód od Bolton Hall znajduje się Lubar Hall, siedziba Szkoły Biznesu Sheldon B. Lubar. Jest to czteropiętrowy budynek z salami wykładowymi o łącznej powierzchni 150 000 stup kwadratowych, z laboratoriami komputerowymi i przestrzennymi biurami. Szkoła może pomieścić 2000 studentów w jednym czasie.

Budynek został pierwotnie zbudowany w 1995 roku jako Biznesowy Budynek Administracji, lecz rok później został nazwany Lubar Hall na cześć Sheldon B. Lubar, biznesmena, obywatela i filantropa Milwaukee. Lubar był również założycielem i przewodniczącym Lubar & Company, Inc., Budynek został wyposażony w automatyczny system oświetleniowy i kontroli temperatury zwany The Lighting Showcase przez firmę energetyczną Wisconsin Electric Power Company. System został zaprojektowany tak, by uzyskiwać maksymalną wydajność energii dla budynków akademickich w kampusie. Ponadto w budynku znajduje się prawie 200 biur, trzy sale wykładowe z 750 miejscami łącznie, dziesięć klas w kształcie litery „U”, siedem klas w kształcie łuku, klasa Executive MBA, trzy laboratoria komputerowe i dwa poziomy podziemnego parkingu.

We wschodniej części Ernest Spaights Plaza znajduje się budynek Muzyki, budynek Teatru i Mellencamp Hall. Główne budynki na wschodniej stronie centralnego dziedzińca, włącznie z Mitchell Hall, zwane czasem Old Main były pierwotną siedzibą Collegu Nauczycielskiego Stanu Milwaukee.

Zachodni Dziedziniec[edytuj | edytuj kod]

Zachodni Dziedziniec jest siedzibą Collegu Inżynierii i Nauk Stosowanych znajdującego się w budynku EMS, Collegu Pielęgniarstwa, znajdującego się po północno-zachodniej stronie w Cunningham Hall, Szkoła Architektury, Urbanistyki i Planowania oraz budynku Fizyki i Chemii po stronie południowej.

Budynek Szkoły Architektury, Urbanistyki i Planowania znajdujący się we wschodniej części Zachodniego Dziedzińca został dobudowany w 1993 roku. Jego powierzchnia wynosi 143,000 stup kwadratowych, co daje mu miejsce wśród jednych z największych szkół architektonicznych w Stanach Zjednoczonych wybudowanych w ostatnich 40 latach. Zewnętrzna strona budynku zaprojektowanego w kształcie litery „L”, ma ściany z cegły zaakcentowane metalowymi panelami i dużymi oknami.

Pełne szklane ściany wychodzące na centralny dziedziniec dają widok na cały dziedziniec z każdego pokoju w budynku. Wewnątrz znajdują się studia projektowania dla studentów, klasy, sala wykładowa, miejsca wystawowe, laboratoria komputerowe, biura, centrum mediów i fotografii oraz centrum badawcze.

W Zachodnim Dziedzińcu, pomiędzy budynkami znajduje się Engelmann Field siedziba męskiej i żeńskiej drużyny piłkarskiej Milwaukee Panthers. Budynek – stadion o pojemności 2000 widzów wybudowano w 1973 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia Uniwersytetu rozpoczyna sie z datą 5 lutego 1849 roku, kiedy to 17 chłopców przyjechało do Madison Female Academy by wypożyczyć jedną z klas. Data ta jest obecnie świętowana w Wisconsin jako Dzień Założycieli. W lipcu 26, tego samego roku, został założony Uniwersytet Wisconsin. Edukacja wyższa rozpoczęła się w stanie Milwaukee w 1885 roku z chwilą ufundowania Stanowej Szkoły Powszechnej.

Pod koniec 1956 roku w wyniku połączenia starego Uniwersytetu Wisconsin i Wisconsin Stan College Milwaukee (następcy Stanowej Szkoły Powszechnej), powstał Uniwersytet Wisconsin – Milwaukee.

Wczesna historia Uniwersytetu[edytuj | edytuj kod]

W 1880 roku, stan Wisconsin, na skutek rosnącego popytu na wyższą edukację, złożył wniosek do Rady Regentów Szkół Powszechnych o stworzenie w obszarze miasta Milwaukee, szkoły wyższej.

Stanowa Powszechna Szkoła w Milwaukee powstała w 1885 roku, w pobliżu ulic: 18 i Wells. Jej prezydentem był John J. Mapel. Przez następne 42 lata, szkoła miała siedmiu prezydentów, do programu nauczania dodała program muzyczny, program siedmiu sztuk wyzwolonych. W 1909 roku szkoła przeniosła się do obecnej siedziby.

W 1927 szkoła zmieniła nazwę na Stanowy College Nauczycielski Milwaukee. W 1937 roku porzucono czteroletni program nauczania i zaoferowano program czteroletnich studiów licencjackich. Po II wojnie światowej szkoła oferowała już program studiów doktoranckich. W 1946 roku posadę prezydenta college’u objął J. Martin Klotsche i funkcje tę piastował do roku 1973. W 1951 szkoła ponownie zmieniła nazwę na Wisconsin State College of Milwaukee a pięć lat później stał się częścią Uniwersytetu Wisconsin

Aktualny Uniwersytet Wisconsin – Milwaukee został założony w 1956 roku, w wyniku połączenia starego Uniwersytetu Wisconsin i Wisconsin Stan College Milwaukee (WSCM). Nowy uniwersytet składał się z miasteczka uniwersyteckiego WSCM położonego blisko lakefront i Uniwersytetu of Wisconsin połączonego z dolnym Milwaukee. Pierwsza ceremonia nadania stopnia naukowego Uniwersytetu Wisconsin – Milwaukee odbyła się 16 czerwca 1957 roku. W roku następnym, 13 czerwca, burmistrz Frank P. Zeidler jako pierwsza persona otrzymała honorowy doktorat od uniwersytetu. W 1988 roku, System UW wyznaczył osiem Centrów Doskonalenia w UWM. W 1994, UWM został wyznaczony na II Uniwersytet Badawczy przez Fundacje Carnegie.

W 50 latach od dodawania miasteczka uniwersyteckiego Milwaukee do Systemu UW, UWM rozrósł się do 12 szkół i college’ów i obecnie oferuje 84 programów undergraduate (odpowiednik studiów licencjackich), 20 kierunków doktorskich, z szczególnym nastawieniem na badania naukowe i nauczaniu.

Lekkoatletyka[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet Wisconsin-Milwaukee i jego poprzednie instytucje miały w swojej historii trzy maskotki i nazwy: Green Gulls (Zielone Mewy) (1910-1956), Cardinals (Kardynałowie) (1956-1964) i Pantery (1964 – obecnie)[4].

Milwaukee rywalizuje w dziewięciu rozgrywkach Horizon League, którego stali się członkiem w 1994 roku. Odkąd podniesiono poziom Division I dla wszystkich sportów NCAA w sezonie 1990-1991, Milwaukee Pantery szybko stały się liczącymi się zespołami sportowymi, głównie w żeńskiej i męskiej koszykówce oraz również męskiej i żeńskiej piłce nożnej W sumie 15 zespołów Panter rywalizują na poziomie NCAA reprezentując Uniwersytet Wisconsin-Milwaukee.

Z chwilą pojawienia się w Sweet Sixteen w 2005 roku, w turnieju męskiej koszykówki NCAA Tournament, uniwersytetem zainteresowały się krajowe media. Innymi dyscyplinami w których rywalizują drużyny uniwersytetu to baseball, piłka siatkowa kobiet, męskie i żeńskie biegi przełajowe, męska i żeńska lekkoatletyka halowa, męska i żeńska reprezentacja w pływaniu, nurkowaniu i żeńska reprezentacja w tenisa.

Męski zespół w baseballu i żeńska drużyna siatkówki cieszyły się w ostatnich latach sukcesami. Bejsboliści wygrali sześć z dziewięciu ostatnich sezonów i występowali w trzech Turniejach NCAA Tournaments Zespół siatkówki zakwalifikował się do sześciu z ostatnich dziewięciu Turniejów NCAA i ustanowił rekord w całej historii rozgrywek: 867 – 477 – 7 pod koniec sezonu 2006.

Życie studenckie[edytuj | edytuj kod]

Domy[edytuj | edytuj kod]

Sandburg Halls jest największym studenckim akademikiem w miasteczku uniwersyteckim. To jest kompleks czterech wieżowców o 2700, 3-4 pokojowych mieszkaniach. W budynkach znajdują się bary samoobsługowe, centrum rekreacji, kawiarnie, laboratoria komputerowe oraz kino.

Drugim studenckim domem w miasteczku uniwersyteckim jest Purin Hall i znajduje się w rogu Downer and Kenwood. Jest to mały budynek, w którym zamieszkuje ok. 50 studentów w apartamentach.

W otworzonym w ostatnich latach Kenilworth Square, znajdującym się na południe od głównego miasteczka uniwersyteckiego, znajdują się pokój- apartamenty 1-3 pokojowe dla około 375 absolwentów i starszych studentów. W 2008 roku zostanie otworzona mowa rezydencja RiverView Residence Hall, znajdująca się poza miasteczkiem uniwersyteckim na North Avenue blisko Humboldt.

Prócz wymienionych akademików studenci mogą bez przeszkód znaleźć apartamenty i mieszkania w sąsiedztwie miasteczka akademickiego.

Media[edytuj | edytuj kod]

Na terenie uniwersytetu działa kilka rodzai mediów informacyjnych. Istnieją dwie gazetki studenckie Post i Leader

Post jest gazetką tygodniową niezależnie wydawana przez studentów. Lider jest gazetką poruszającą tematykę sztuki i rozrywki, i wydawana jest w każda środę. Studenci redagują również Front Page Milwaukee, która jest gazeta internetową.

Studencki Journalism & Mass Communication emitowany w PantherVision, jest tygodniowym telewizyjnym programem informacyjnym i jest oglądalny przez Higher Education Cable Consortium. Program dochodzi do 300,000 gospodarstw domowych w południowo-wschodnim Wisconsin.

Organizacje Studenckie[edytuj | edytuj kod]

W miasteczku uniwersyteckim działa ok. 300 studenckich organizacji. Studentów reprezentuje Studenckim Stowarzyszeniem Uniwersyteckie (Student Association of the University), które działa wspólnie z kierownictwem Uniwersyteckimi. Stowarzyszenie dba o prawa studenckie i ich interesy.

Absolwenci Uniwersytetu Wisconsin-Milwaukee[edytuj | edytuj kod]

Golda Meir

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. University of Wisconsin-Milwaukee Fact Book, University of Wisconsin-Milwaukee. Retrieved on May 9, 2007.
 2. School of Architecture and Urban Planning Ranking, University of Wisconsin-Milwaukee, Retrieved on May 27, 2006.
 3. On Campus, University of Wisconsin-Milwaukee, Retrieved on March 6, 2007.
 4. UWM Library Archives, Golda Meir Library. Retrieved on Dec. 22, 206.