Przejdź do zawartości

Queen (album)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Queen
ilustracja
Wykonawca albumu studyjnego
Queen
Wydany

13 lipca 1973 (Wlk. Brytania)
4 sierpnia 1973 (USA)

Nagrywany

wrzesień 1971
maj–wrzesień 1972

Gatunek

hard rock, rock progresywny, heavy metal

Długość

38:44 (LP)

Wydawnictwo

EMI (Europa), Elektra (USA);
wznowienie: Hollywood (USA), Parlophone (Europa)[1]

Producent

John Anthony, Roy Thomas Baker, Queen[1]

Oceny
Album po albumie
Queen
(1973)
Queen II
(1974)
Single z albumu Queen
  1. Keep Yourself Alive
    Wydany: 6 czerwca 1973
  2. Liar
    Wydany: 14 lutego 1974

Queen – debiutancki album brytyjskiego zespołu Queen, wydany w 1973.

Na pierwszym albumie Queen widoczny jest wpływ innych artystów na twórczość Queen, głównie Led Zeppelin, ale także The Who czy Black Sabbath.

Na płycie znajduje się utwór śpiewany przez perkusistę zespołu Rogera Taylora („Modern Times Rock ’N’ Roll”).

8 lipca 2009 wydawnictwo uzyskało status platynowej płyty w Polsce[3].

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

1. Keep Yourself Alive(Brian May) 3:48
2. Doing All Right(May/Tim Staffell) 4:10
3. Great King Rat(Freddie Mercury) 5:43
4. My Fairy King(Mercury) 4:08
5. Liar(Mercury) 6:25
6. „The Night Comes Down” (May) 4:23
7. „Modern Times Rock ’n’ Roll” (Roger Taylor) 1:48
8. „Son and Daughter” (May) 3:20
9. „Jesus” (Mercury) 3:44
10. Seven Seas of Rhye(Mercury) 1:15
38:44

Informacje o utworach[edytuj | edytuj kod]

Keep Yourself Alive[edytuj | edytuj kod]

Brian May napisał „Keep Yourself Alive” już po powstaniu zespołu, ale zanim dołączył do niego John Deacon, jak potwierdził basista Barry Mitchell. Zgodnie z tym, co May powiedział w radiu na temat albumu z 1977, News of the World, gdy napisał ten utwór chciał, aby był odebrany jako żartobliwy i ironiczny, lecz sens zmienił się kompletnie, gdy śpiewał go Freddie Mercury[4].

Doing All Right[edytuj | edytuj kod]

„Doing All Right” został napisany przez Briana Maya i Tima Staffela, jeszcze przed powstaniem Queen. Charakter kompozycji utworu zmienia wielokrotnie, od lekkiego popu przez sekcje z akustyczną gitarą, aż po fragmenty właściwe dla heavy metalu. Jest to jeden z niewielu utworów zespołu, w których Brian May gra na fortepianie. Gra też na swojej dawnej akustycznej gitarze (później w takich utworach jak „White Queen (as it Began)”, „Jealousy”). Queen grał ten utwór w 1970. Jest to pierwszy koncertowy utwór, w którym Freddie zagrał na fortepianie.

Great King Rat[edytuj | edytuj kod]

„Great King Rat” został napisany przez Freddiego Mercury’ego. Utwór ten jest przykładem wczesnego brzmienia Queen (długość trwania, mocna kompozycja, gitarowe solo i nagłe zmiany tempa).

My Fairy King[edytuj | edytuj kod]

„My Fairy King” został napisany przez Freddiego Mercury’ego. Opowiada o krainie Rhye – fantastycznym świecie stworzonym przez Mercury’ego. „My Fairy King” jest pierwszym utworem, w którym Mercury mógł zaprezentować swoje umiejętności w grze na fortepianie. W utworze „Doing All Right” sekcje na gitarze grał Brian May inspirując się grą Mercury’ego. Od tego momentu Mercury grał większość sekcji fortepianowych.

Roger Taylor śpiewa natomiast w wyższych tonacjach. Overdubbing rzekomo został użyty w wielu następnych utworach zespołu, szczególnie „Bohemian Rhapsody”. Mercury wziął kilka linii tekstu z poematu Roberta Browninga pod tytułem The Pied Piper of Kamelin.

Liar[edytuj | edytuj kod]

„Liar” został napisany przez Mercury’ego w 1970 jeszcze pod nazwiskiem Farrokh Bulsara i przed dołączeniem Johna Deacona do zespołu. Jak potwierdzono w kopii zapisów dotyczących nagrania wydanego przez EMI Music, jest to jedno z kilku nagrań Queen z 1970, w których wykorzystano organy Hammonda.

Fani Queen twierdzą, że John Deacon śpiewa linię „all day long”, ponieważ śpiewał on ten fragment na koncertach. Naprawdę jednak nie wiadomo czy Deacon faktycznie śpiewał wokal pomocniczy. W obu wersjach, Deacon śpiewał do mikrofonu Mercury’ego.

The Night Comes Down[edytuj | edytuj kod]

Utworów napisał Brian May krótko po utworzeniu zespołu w 1970. Było to pierwsze nagranie w studiu De Lane Lea Studios we wrześniu 1971, gdy zespół został wynajęty do testowania nowego sprzętu w zamian za możliwość wykonania nagrań demonstracyjnych w celu znalezienia firmy nagraniowej. Porozumienie przyniosło dochody i Queen czerpał korzyści z najnowszego sprzętu, by umieścić pięć utworów na kasecie.

W 1972 Trident Studios podpisało z zespołem kontrakt zezwalający na nagrywanie, ograniczający ich dostęp tylko do czasu, w którym nikt z niego nie korzystał (gdy płacący artyści nic nie nagrywali) i wtedy też Queen rozpoczął współpracę z producentem Royem Thomasem Bakerem. Baker i właściciele/zarządzający Norman i Barry Sheffield nalegali, aby ponownie nagrać pięć dem ze studia De Lane Lea.

Nagrana została nowa studyjna wersja „The Night Comes Down”, ale w końcu uznano, że nagranie ze studia De Lane Lea jest najlepsze i jest to właśnie wersja, która znalazła się na debiutanckim albumie. Nieużyta wersja Roya Thomasa Bakera nie została wydana i nie istnieje żaden jej bootleg.

Modern Times Rock ’n’ Roll[edytuj | edytuj kod]

Utwór ten śpiewa perkusista Roger Taylor, który też napisał tę piosenkę. Piosenka została nagrana dodatkowo dwa razy dla BBC. Pierwszy raz (dla BBC) w grudniu 1973, i transmitowana w John Peel’s Show, ta wersja została wydana w 1989 na albumie Queen at the Beeb. Drugie nagranie zostało wykonane w 1974, i transmitowane w Bob Harris’s Show. Ta wersja nie ujrzała światła dziennego poza bootlegiem, podczas którego można usłyszeć różnice z pierwotną wersją – bootleg ten ma wolniejsze tempo i dodatkowy wokal Freddiego Mercury’ego.

Son and Daughter[edytuj | edytuj kod]

„Son and Daughter” został napisany przez gitarzystę Briana Maya i był umieszczony na odwrocie singla „Keep Yourself Alive”. Został napisany w 1972 i zawiera gitarowe solo Maya. Wersja z albumu jest pozbawiona tego fragmentu. Solo to nie zostało ukończone aż do 1974, gdy użyto go w „Brighton Rock”. Do tego czasu Brian May wykonywał solo w trakcie „Son and Daughter” podczas koncertów, dając reszcie zespołu czas na przebranie się i zmianę kostiumów. Fragment ten można usłyszeć również w dłuższej wersji „Son and Daughter”, którą umieszczono na albumie Queen at the Beeb.

Jesus[edytuj | edytuj kod]

Tekst utworu mówi o Jezusie z Nazaretu. Występuje tu sekcja dwuakordowego rytmu podczas wersów, w długim instrumentalnym zakończeniu.

Seven Seas of Rhye[edytuj | edytuj kod]

Utwór ten został jedynie częściowo ukończony i umieszczony na pierwszym albumie (jako utwór instrumentalny). Jego pełna wersja znalazła się na kolejnym albumie studyjnym, Queen II.

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Queen – Queen. Discogs. [dostęp 2023-04-04]. (ang.).
  2. Stephen Thomas Erlewine: Queen – Queen. AllMusic. [dostęp 2023-04-04]. (ang.).
  3. Platynowe płyty CD przyznane w 2009 roku [online], ZPAV [dostęp 2020-11-19].
  4. Barry Mitchell: Queen’s second bassist (Aug 70/Jan 71). facebook.com. [dostęp 2014-10-23]. (ang.).