Sień katedralna na Wawelu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sień katedralna
Obiekt zabytkowy nr rej. A7 (nr rej. wzgórza wawelskiego)
Ilustracja
Sień katedralna - widok od zewnątrz
Państwo  Polska
Miejscowość Wawel, Kraków
Ukończenie budowy XIII w.
Plan budynku
Plan budynku
brak współrzędnych

Sień katedralna, dawniej Kaplica świętego Mikołajasień Katedry Wawelskiej, prowadząca do kapitularza katedralnego. Znajduje się w północnej nawie bocznej, pomiędzy kaplicami Maciejowskiego, a Czartoryskich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Schody do kapitularza w Sieni katedralnej

Obiekt powstał w 3. ćwierci XIII wieku jako kaplica pod wezwaniem świętego Mikołaja. W latach 1459–1456 część wnętrza przeznaczono na kaplicę Hinczy z Rogowa. Wówczas obie kaplice przedzielono. Na początku XVII wieku kaplicę odrestaurowano z powodu prac przy nowym kapitularzu. Wtedy to ołtarze przestawiono. Roboty wykonał Matys Świętek, za co dostał 40 florenów. W 1628 roku odnowiono wnętrze z funduszy kanoników katedralnych Adama Szypowskiego i Krzysztofa Nosarzewskiego. Gotycki ołtarz świętego Mikołaja przekazano w 1629 roku do Zborówka. Do kaplicy wykonano nowy ołtarz z drewna. W nim znajdował się obraz, przedstawiający Jezusa Chrystusa, ukazującego się Marii po zmartwychwstaniu, po bokach którego stały figury Piotr Apostoł i Paweł z Tarsu. W jego zwieńczeniu umieszczony był obraz Święty Mikołaj w asyście świętego Wacława i świętego Floriana. Ołtarz przekazali egzekutorzy testamentu kanoników. Następnej przebudowy dokonano w latach 1773–1775 według projektu Dominika Pucka. Zniesiono wtedy kaplicę świętego Mikołaja i urządzono tu sień do kapitularza oraz biblioteki kapitulnej. W obiekcie ustawiono rokokowe schody, a kaplicę Hinczy zniszczono, łącząc ją z sienią.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

W obiekcie znajdują się epitafia kanoników katedralnych Adama Szypowskiego i Stanisława Garwaskiego. Schody prowadzą do kapitularza.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kazimierz Kuczman: Wzgórze Wawelskie, Przewodnik. Wyd. 2. Kraków: 1988.
  • Michał Rożek: Katedra Wawelska w XVII wieku. Wyd. 1. Kraków: 1979. ISBN 83-08-00198-X.
  • Michał Rożek: Krakowska katedra na Wawelu. Przewodnik dla zwiedzających. Wyd. 3. Kraków: 1989.