Krypta Wieszczów Narodowych na Wawelu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wnętrze krypty
Krypta Wieszczów Narodowych na planie podziemi Katedry Wawelskiej (na czerwono)

Krypta Wieszczów Narodowychkrypta w podziemiach Królewskiej Katedry na Wawelu.

Groby[edytuj]

W krypcie spoczywają:

  • Adam Mickiewicz, którego uroczysty pogrzeb odbył się 4 lipca 1890. Na stopniach katedry wawelskiej prochy poety przywitał Adam Asnyk. W specjalnie przygotowanej krypcie umieszczono sarkofag projektu Sławomira Odrzywolskiego, z popiersiem Mickiewicza w medalionie wyrzeźbionym przez Stanisława Romana Lewandowskiego. W niszy ołtarzowej umieszczono wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej, patronki Litwy, wykonany w technice mozaikowej w pracowni Antonio Salviatiego w Wenecji.
  • Juliusz Słowacki – spoczął na Wawelu 28 czerwca 1927. Próbę sprowadzenia szczątków Słowackiego podjęto znacznie wcześniej – 21 lutego 1909, jednak negatywnie w tej sprawie wypowiedział się kardynał Jan Puzyna. Sprzeciw krakowskiego metropolity był przyczyną ostrych protestów młodzieży akademickiej. Obecnie prochy Słowackiego spoczywają w sarkofagu z czarnego marmuru, projektu Adolfa Szyszko-Bohusza. W niszy za sarkofagiem umieszczono czarną marmurową urnę z ziemią z grobu matki Słowackiego, Salomei, pochowanej na cmentarzu Tunickim w Krzemieńcu.
  • W 110. rocznicę śmierci Cypriana Kamila Norwida (1993) u wejścia do Krypty Wieszczów umieszczono brązowy pomnik – płytę pamiątkową autorstwa Czesława Dźwigaja. W 2001, w 180. rocznicę urodzin poety, w niewielkiej niszy obok pomnika umieszczono brązową urnę zawierającą ziemię z grobu Norwida, zbiorowej mogiły z cmentarza polskiego w Montmorency pod Paryżem.
  • 28 lutego 2010 w 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina został odsłonięty w krypcie medalion z wizerunkiem kompozytora wykonany z białego greckiego marmuru będący kopią medalionu znajdującego się na grobie Chopina. Medalion wykonał Wojciech Kurdziel umieszczając go w wapiennej płycie z napisem "Wielkiemu artyście – naród"


Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]