Sienna Guillory

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sienna Guillory
Ilustracja
Sienna Guillory, 2007
Data i miejsce urodzenia 16 marca 1975
Londyn

Sienna Guillory (ur. 31 maja 1975 w Fulham w Londynie (Anglia) - angielska aktorka i modelka.

Jest córką amerykańskiego gitarzysty pochodzenia żydowskiego Isaaca Guillory'ego, który urodził się w bazie wojskowej Guantanamo na Kubie, znanego ze współpracy z Donovanem, Joan Baez, Elkie Brooks i Mickiem Jaggerem. Jej matką jest Tina Thompson, angielska modelka, którą Isaac poślubił w 1973 roku.

Sienna Guillory uczyła się w Gresham's School. Zanim Sienna zaczęła występować na dużym ekranie, studiowała w Wyższej Szkole Dramaturgii w Paryżu. Kiedy miała 20 lat, postanowiła wstąpić do Agencji Modelek i na poczekaniu podpisała kontrakt. Jako modelka dla Select Models, Guillory pracowała dla takich kampanii jak Armani, Dolce & Gabbana, Burberry czy Paul Smith. Została także twarzą perfum Hugo Boss na trzy lata. Gdy przestała pracować jako modelka, skupiła się na karierze aktorskiej.

W wieku 16 lat, dostała pierwszą aktorską pracę w telewizji brytyjskiej. Zagrała role drugoplanowe w „Wehikule Czasu” i „To właśnie miłość”, ale najbardziej znana była z tytułowej roli w telewizyjnej mini-serii „Helena Trojańska”. W 2004 roku Guillory wystąpiła w „Resident Evil 2: Apokalipsa” z Millą Jovovich. Zagrała w nim rolę Jill Valentine, której wizerunek jest całkowicie zgodny z wyglądem tej postaci w grze komputerowej (patrz: porównanie postaci).

W lipcu 1997 roku Guillory wyszła za mąż za aktora Nicka Morana, lecz para rozwiodła się w 2000 roku. Aktualnie jest żoną aktora Enza Cilenti.

Wybrana filmografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]