Skrzeszew (powiat sokołowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Skrzeszew
wieś
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Powiat sokołowski
Gmina Repki
Liczba ludności (2011) 366[1][2]
Strefa numeracyjna 25
Kod pocztowy 08-307
Tablice rejestracyjne WSK
SIMC 0685274
Położenie na mapie gminy Repki
Mapa lokalizacyjna gminy Repki
Skrzeszew
Skrzeszew
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Skrzeszew
Skrzeszew
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Skrzeszew
Skrzeszew
Położenie na mapie powiatu sokołowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu sokołowskiego
Skrzeszew
Skrzeszew
Ziemia52°24′05″N 22°30′25″E/52,401389 22,506944

Skrzeszewwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie sokołowskim, w gminie Repki, na Podlasiu.

Skrzeszew został w 1428 r. nadany przez księcia Witolda biskupom łuckim, do których wieś należała do końca XVIII w. Skrzeszew, własność biskupa łuckiego, położony był w 1795 roku w ziemi drohickiej województwa podlaskiego[3].

W 1660 roku król Jan Kazimierz ustanowił w Skrzeszewie dwa jarmarki: pierwszy na czwartą niedzielę Wielkiego Postu Laetare, drugi na dzień św. Michała 29 września. Uwolnił także wieś od podatków na cztery lata z powodu zniszczeń wojennych[4].

W 1724 r. wieś otrzymała przywilej lokacji miasta od króla Augusta II Mocnego. Wojny napoleońskie zniszczyły Skrzeszew. W 1808 r. dobra nabyła rodzina Obniskich. Odbudowano kościół, powstały wtedy także m.in. browar, gorzelnia, cukrownia oraz młyn. Pod koniec XIX w. mieszkało we wsi około 3 tysięcy osób. Po powstaniu styczniowym liczba mieszkańców znacznie się zmniejszyła.

Parafia w Skrzeszewie została ustanowiona 1446 r. W tym czasie wybudowano pierwszy kościół drewniany pw. św. Stanisława. W latach 1705-1733 powstał barokowy kościół z bogatym wyposażeniem wnętrza, ufundowany przez stolnika nurskiego S. Godlewskiego. Stał się on w XVI-XVIII w. znanym sanktuarium maryjnym na Podlasiu. Odnotowano w nim szereg uzdrowień i cudów zapisanych w księgach parafialnych. W 1837-40 kościół został przebudowany w stylu klasycystycznym przez właścicieli dóbr rodzinę Obniskich. Dobudowano wówczas do bryły kościoła czterokolumnowy joński portyk według projektu Gołońskiego, ucznia Kubickiego oraz dwie boczne kaplice[5]. Następne remonty przeprowadzano w II poł. XIX w. oraz na początku XX w. W czasie I wojny światowej uszkodzona została dzwonnica oraz zburzone wieże[4]. Ostatnia restauracja kościoła została przeprowadzona w 2000.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa siedleckiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]